Vyhlášky o nočním klidu a místním poplatku za předzahrádky, i smluvní pokuta

imgp3275 JIČÍN  –  Zastupitelé města Jičína se na své  další  veřejné schůzi sejdou v Porotním sále jičínského paláce ve středu  17. června  v  15 hodin.  Projednají  mj.  rozpočtová opatření, prodej domu v Ruské ulici,  směnu pozemků u  Špuntovny v Sedličkách, obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu,  novelu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství s ohledem ke koronavirové krizi, i smluvní pokutu, která se týká hotelu  Start Jičín. Vyhlášky o nočním klidu a o předzahrádkách reagují na dopady koronavirové epidemie.

Obecně závazná vyhláška č. 9/2020 stanovuje noční klid a definuje výjimky, kdy může být porušen. Je schvalována každý rok, protože musí přesně specifikovat dny,  hodiny a kulturní akce, při kterých  bude noční klid omezen. O této vyhlášce zastupitelé obvykle  hlasují na některém z prvních novoročních zasedání, letos se  ale březnová schůze konat nemohla.  Návrh vyhlášky definuje přibližně patnáct událostí do konce roku, kdy noční klid nebude začínat ve 22.00, ale později – nejpozději však o půlnoci. První  je  Svátek  hudby  21. června, vyhláška se týká i letního kina v zámeckém parku, zářijového festivalu Propadák, listopadového koncertu kapely Chinaski na zimním stadionu nebo Divovánoc v Lodžii.

20200616_161833 Sazby za předzahrádky  a  kovidová  omezení 

Zastupitelé budou hlasovat  i o dočasné úpravě poplatku za provozování  tzv. předzahrádek u restaurací a kaváren. Pokud  vyhlášku schválí,  bude  poplatek  snížen na polovinu, tedy na jednu korunu  za m2  na den z původních dvou korun.  Snížení je časově omezeno do 31. října letošního roku. Město Jičín tak vyjde vstříc provozovatelům v době, kdy se potýkají s ekonomickými dopady koronavirové epidemie.

Výměna tobogánu, rekonstrukce Čestného dvora, komunitní centrum

Jičínští radní už dřív rozhodli, že větší  investice se navzdory nepříznivým ekonomickým okolnostem uskuteční.  Některé  jsou navíc podpořené dotací, Patří sem dokončení  Polyfunkčního komunitního centra na autobusovém nádraží, přestavba podkroví a modernizace učeben na ZŠ Husova, výměna tobogánu v Aqua Centru, rekonstrukce Čestného dvora ve Valdštejnské lodžii, přestavba vzduchotechnicky ve sportovním areálu, rekonstrukci Jaselské ulice, zateplení a rekonstrukce domu v ulici Na Jihu a regenerace sídliště Husova. 

Co na to rozpočet města Jičína?

Rozpočet na rok 2020  byl  výdajově a příjmově vyrovnaný,  město Jičín teď  hledá způsob, jak výpadek ve výši  téměř 67 milionů korun  překlenout. V příjmové části se rýsuje záměr prodeje pozemků v průmyslové zóně a také navýšení dotace pro Sociální služby města Jičína od Královéhradeckého kraje.   O pět  procent klesnou  provozní příspěvky pro základní školy,  o dvanáct a půl procenta  se sníží  městské dotace a granty, nekonaly se  Valdštejnské slavnosti, pohádkový festival se uskuteční v omezené míře, sníží se provozní výdaje městského úřadu, pozastavena je např. výměna nákladového výtahu v domově pro seniory, obnova vozového parku, instalace klimatizace v Arisu.  Tyto úpravy podle očekávání sníží schodek na více než  25 milionů korun.  Město ho pokryje pomocí kontokorentních úvěrů, které má sjednané  u KB a ČSOB.

V tomto textu není započítána  státní kompenzace pro obce ve výši 1200 korun na občana, která v  době psaní textu ještě nebyla schválena.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *