Výkresy školáků připomínají nejen Týden pěstounství

titulka JIČÍN –  K  Týdnu pěstounství se Městský úřad Jičín připojuje nejen zářiovou výstavou ve vestibulu  jičínské radnice, ale také prostřednictvím spotů v Biografu  Český ráj.   Celostátní týdenní iniciativa seznamuje veřejnost s institutem pěstounství a snaží se najít  případné nové pěstouny a poděkovat těm stávajícím, díky nimž děti nemusí přejít do ústavní výchovy.  Zvláštní poděkování  v  Jičíně  patří  ZŠ   Železnická   a  žákům  druhých  tříd  této  školy, kteří  v  červnu nakreslili  výkresy na téma  „Jak si představujete rodinu?“  „Týden  pěstounství a jeho propagace v našem městě má napovědět, že o pěstouny je zájem a že jde o prestižní roli. Kdykoliv poskytneme  informace  a odpovědi, stačí zkontaktovat Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Jičíně,“  říká mluvčí jičínské radnice Jan Jireš a předává redakci i telefonní čísla a e-mailové adresy, které připojujeme níže.

tyden Samotný Týden pěstounství se letos v Královéhradeckém kraji uskutečňuje  od 8. do 13. září. Zatímco vloni Městský úřad Jičín uspořádal výstavu  „Jsem pěstoun“ v Biografu Český ráj a pozval pěstouny k poděkování a osobnímu posezení s vedením města, letos padla volba na expozici dětských výkresů, do kterých žáci ze Základní školy Železnická  „vložili“ svou  představu o rodině. Přijďte se podívat na Žižkovo náměstí, jaké nápady z mladých hlav vzešly.

Každá rodina řeší malé i velké strasti. O těch malých  vypráví trojice reklamních spotů, které v září vysílá   Biograf Český ráj a ve kterých vystupují známí herci – David Švehlík, Saša Rašilov a Ondřej Vetchý. Netřeba zdůrazňovat, že rodina je v nich trochu jiná, než jakou vídáme v tradičních reklamách.  Podívat se na ně  můžete kdykoliv  na webu  http://hledamerodice.cz/tv-spoty/

Na Jičínsku zatím  žádaly výhradně ženy 

vykres2 V současné době je v pěstounské péči v působnosti ORP Jičín 64 dětí, z toho ve zprostředkované péči jich je 22, v péči prarodičů 32 a u jiných příbuzných 10. Co se týká výše zmíněné PPD, v Jičíně  teď není žádné dítě svěřené do PPD, protože  všech  pět dětí, které byly v PPD  vloni se teď dostalo do dlouhodobé pěstounské péče. Bohužel jedna pěstounská péče u patnáctileté  dívky byla ukončena předáním nezletilé do výchovného zařízení. V nedávném období městský úřad předal do přechodné pěstounské péče dvě malé děti, které nebyly trvale hlášeny v obvodu působnosti Jičína, ale v době rozhodování se zde nacházely. „Jičínské“ přechodné pěstounky proto  pečují o děti z jiných ORP.

Od roku 2012 požádalo MěÚ Jičín 14 potenciálních pěstounů o zařazení do PPD, ale uspělo jich jen pět.   Jičín má  ale  teď  vyhlédnuté  čtyři  „přechodné“ pěstounky, protože  dvě pěstounky se rozhodly vykonávat dlouhodobou pěstounskou péči a naopak jedna pěstounka se přistěhovala z jiného ORP. Žádost o zařazení do osob v evidenci, což jsou osoby, které vykonávají přechodnou pěstounskou péči, mohou podat manželské páry. Je zajímavé, že na Jičínsku zatím žádaly výhradně ženy.

Chcete-li se zeptat na cokoliv, co se týká  pěstounské péče, referentky Oddělení sociálně právní ochrany dětí MěÚ Jičín vám všechno rády vysvětlí:

Ivana Jandová, tel.: 493 545 257, jandova@mujicin.cz Mgr. Iva Benešová, tel.: 493 545 258, benesova@mujicin.cz Bc. Zuzana Flégrová, tel.: 493 545 248, flegrova@mujicin.cz Mgr. Eliška Helikarová, tel.: 493 545 235, helikarova@mujicin.cz

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *