Vytíženost dámské sauny je výrazně nižší, říká provozovatel

peaceful-brunette-relaxing-in-a-sauna_13339-17044 JIČÍN  –  K  petici za úpravu provozu dámské sauny v jičínském aqua centru tak, aby ji mohly  ženy užívat ve stejném rozsahu jako muži saunu pánskou poslal DZ své vyjádření i provozovatel, Sportovní zařízení města Jičína. Předchozí informace  najdete na:   http://zpravyceskyraj.cz/provozni-doba-v-damskych-saunach-dal-probouzi-emoce/ Pokud pro příklad spočítáme vytíženost na hodinu za prosinec 2017 (do 17.12.) :
– u mužů se pohybujeme mezi 8,3 – 9,4 osob na hodinu (podle toho, zda započítáme i čas pro
společnou saunu nebo saunu s dětmi, kam mohou ženy i muži bez omezení)
– u žen se pohybujeme mezi 3,4 – 4 (dle toho, zda započítáme i čas pro společnou saunu či
s dětmi, kam mohou ženy i muži bez omezení)
– u párů je pak číslo 5,2 os/hodinu
Jen pro příklad: o víkendu  16.-17.12., kdy mají ženy i páry každý den tři hodiny (celkem tedy
šest), přišlo 21 žen a 24 osob v páru. Mužů pak přišlo 91 (na 12 hodin provozu). Během víkendu devět.  10.12. přišlo 24 žen a 34 osob v páru. Mužů pak přišlo 88.

sauna muži ženy děti páry
2013 11886 4899 177 1549
2014 11695 5010 205 1572
2015 12519 5006 202 1618
2016 12159 4923 194 1281
2017 bez prosince 10607 4206 119 1430
prosinec do 17.12.2017 847 265 7 124
CELKEM  59713 24309 904 7574

„Podle statistik  můžeme  konstatovat, že pokud ženy chtějí stejný rozsah, měly by i ve stejném
rozsahu saunu navštěvovat. O víkendu pak ve většině případů přijde do sauny víc osob v páru než samotných žen. Chtěl bych také podotknout, že tento provoz saun není nově vytvořen, ale běží už rozhodně nějakých 8 let nebo víc. Vyšel právě z toho, že ženská sauna byla a je méně vytížená a po zavedení sauny pro páry ženský počet nepoklesl, naopak využití díky párům narostlo. Pouze společná sauna ve středu byla vložena do provozního řádu cca 3 roky zpět. Vedu nás  k tomu požadavek na společnou saunu třeba celé rodiny se staršími dětmi, což v Jičíně do té doby nebylo možné. Z mého pohledu je tato petice na základě nespokojenosti několika málo osob, kterým zrovna konkrétní čas  nevyhovuje,“ argumentuje David Streubel, šéf SZMJ  a dodává, že provoz saun v okolí je různý, někde je více společné, někde je poměr mužů a žen stejný, někde je žen méně. Většinou v závislosti na návštěvnosti. Například v Lomnici nad Popelkou  je žen (včetně provozní doby pro ně) výrazně méně), v Semilech je  poměr žen a mužů stejný a tomu odpovídá i provozní doma.
„Pro splnění podmínek petice bychom také mohli zavést trvale společnou saunu a třeba jen  jeden den v týdnu ji rozdělit. I takový provoz je v některých saunách po ČR běžný, například v Jilemnici. Takový provoz by splnil požadavek petice, tedy stejná práva jako muži, ale opět by nevyhovoval, především ženám, které tuto petici řeší,“ doplňuje D. Streubel. Podle něj tedy  za stávající situace není důvod ke změně provozní doby saun.

(red)

3 komentáře u „Vytíženost dámské sauny je výrazně nižší, říká provozovatel

  1. Jan Šorf

    Současně je třeba doplnit, že někde diskriminuje ženy kultura, někde ekonomika. Osobně si myslím, že když už je sauna rozdělena na pánskou a dámskou, tak by měly mít i stejné provozní doby. To je můj názor. Zde se musím opravit, co jsem napsal, je u předchozího článku. Ženské sauny mají 4 dny v týdnu stejnou otevírací dobu jako pánské, ale 3 dny v týdnu jsou krácené. Vždy o tři hodiny, které mají místo nich páry. Snažil jsem se v e-mailech přesvědčit pana Havla a pana Streubela o tom, že je třeba současný stav změnit a nabídnout ženám lepší podmínky. Nepřesvědčil jsem je, ale ani oni mě nepřesvědčili. V této situaci bohužel nepomohla petice. Zbývá jedině jedna možnost. Ženy musí chodit do sauny více. Dnes je návštěvnost oproti pánským zhruba poloviční a někdy, jak mi napsal pan Streubel, je zájem o pánskou saunu oproti dámské některé dny i 18 (mužů) : 2 (ženy). Jak mi bylo napsáno, návštěvnost pánské a párové sauny se postupně zvyšuje, takže pokud si chtějí ženy uchovat současný stav, nebo ho zlepšit, musí prostě více chodit. Jinak by mohly i do budoucna tratit. Rovnoprávnost prostě není argument, o tom jsem se prostřednictví e-mailu přesvědčil. Ekonomika prostě hraje svou roli. Takže tak.

  2. Jan Šorf

    Aktuálně mám informaci (myslím od validního zdroje), že pod peticí bylo podepsáno 202 lidí. Z toho cca polovina (95) z Jičína. Z tohoto hlediska a z výše napsaného by bylo nejvhodnější se přiklonit k opětovnému navrácení společného saunování, protože za současných podmínek nelze narovnat provozní dobu mužské a pánské sauny. Je třeba veřejně souhlasit s panem Streubelem. Myslím si, že se toho Ti petenti nevzdají a spory neutichnou, když jsou ty ženské sauny třikrát v týdnu omezeny a je to zcela zřetelně diskriminační. Díky všem za diskuzi. Velice si toho vážím, že se zapojili zaměstnanci obce.

  3. Jan Šorf

    Závěrem bych chtěl dodat, že je zde ještě jedna možnost. Ženy do sauny také vůbec nemusí chodit, pokud se tedy bere pouze ekonomické hledisko (návštěvnost) za bernou minci. Muži to jistě „vytrhnou“. Na nich leží návštěvnost celého aquacentra. Pokud to tedy nejde (jak mi bylo napsáno) narovnat. Proč jsou v okolních obcích sauny společné? Bylo mi dále napsáno, že někteří spoluobčané nesouhlasí s narovnáním saunování (rozuměj mezi muži a ženami), nebo s obnovením společného saunování, jak tomu bylo (logicky) dříve. Nezbývá něž těmto lidem popřát pevné nervy při shánění podpisů. Petici zdar! Doufám jen, že budou jako obvykle „hrát fér“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *