Z Českého ráje na Bali I.

titulka Český ráj / Bali  –   Dnes poprvé se  s  Šárkou  Hlouškovou vydáme na indonéský ostrov Bali. Zatímco u nás přivítáme jaro, obyvatelé  nejzápadnějšího ostrova Malých Sund oslaví  příchod  roku 1943.  Jak je to možné, dočtete se už za chvíli. Nejdřív  Vám  představíme  naši  cizokrajnou  dopisovatelku původem z Turnova:  

Šárka Hloušková alias Sarah Hlousek je cestovatelka, spisovatelka, filantropka a mimo to taky věčná optimistka, snílek a smíšek. Osud ji na ostrov Bali zavál před čtyřmi lety. Přiletěla tenkrát na dovolenou s manželem a na ostrově zůstali. Bydlí spolu v džungli v zapadlé vesničce mezi místními. Šárka tu založila neziskovou organizace Help by Sarah. Nechala dětem postavit v džungli klubovnu a stará se o vzdělávání a volnočasové aktivity dětí z vesnice. Je autorkou knihy Příběhy ze země, kde gekoni dávají dobrou noc, ve které vtipnou formou popisuje svůj život na Bali.

Z Českého ráje na Bali  I. 

Vy přivítáte jaro a my na Bali rok 1943.  Zní to zvláštně, ale je to tak.

f 1  Jak je to možné? Ostrov Bali má svůj hinduistický kalendář.  Kalendář se jmenuje Pawukon. Tento kalendář má pouze 210 dnů a řídí se podle něj všechny hinduistické svátky na ostrově a také samozřejmě příchod nového roku. Ten je díky kalendáři každý rok v jiný den. Letos oslavy připadají na 14. března a všichni s nimi přivítáme rok 1943.  Pro zajímavost – loni jsme Nový rok slavili o devět dní později, až 23. března.

Píši sice slavili, ale neslavilo se, protože i ostrov  Bali zasáhla vlna opatření a zákazů.  Jaké by to bylo, kdybychom slavili den, který je pro  Balijce  tím  úplně nejkrásnějším dnem v roce, to už mohu srovnávat, protože tady bydlím krásné čtyři roky.

Jaké jsou oslavy Nového roku na Bali?

f 2  Úplně jiné než u nás v České republice. Balijci se na příchod Nového roku připravují minimálně dva měsíce předem. Mladí  Balijci ve vesnicích i ve městech vyrábějí  ohromná monstra. Říkají jim Ogoh-Ogoh.  Každý banjar  (takové malé městské zastupitelstvo)  má  svoje monstrum. Jsou to veliké sochy nahánějící hrůzu. Každá je precizně vyrobena a ozdobena do posledního detailu. Balijci  nejdřív vyrobí z drátů kostru, tu pak  polepí lepící páskou a novinami. Na noviny lepí různé kusy látky a kožešin. Na stavbu hlavy a rukou používají většinou polystyren. I ten celý polepí. Při stavbě těchto monster dávají dlouhé měsíce do práce energii a v ní všechny svoje strachy a obavy. Čím Ogoh – Ogoh vypadá hrůzostrašněji tím lépe. Každé monstrum má ohromnou hlavu, vyplazený jazyk, několik rukou a velká povislá prsa. V den před Novým rokem se v podvečer obyvatelé celé naší vesnice převléknou do krásných sarungů a čekají podél cesty na slavnostní průvod monster. Pak se všichni sejdou na hřišti, kde začíná velká přehlídka všech Ogoh- ogoh z okolí. Každý banjar má se svým Ogoh – Ogoh před obecenstvem krátké vystoupení. Všichni, jenž monstra stavěli, je postupně vyzdvihnou do výšky a točí se s nimi  do rytmu hudby. Některá Ogoh- Ogoh, aby jim podtrhli jejich hrůzostrašnost, mají ke své přehlídce i zvukový doprovod a některá z nich dokonce chrlí dým. Ogoh- Ogoh po skončení přehlídky zůstávají na hřišti a jsou časem zničena.  f 3  Dřív se monstra pálila,  od pálení se už ale  pomalu upouští. Po skončení přehlídky se všichni rozejdou do svých domovů a modlí se se svými rodinami do pozdních večerních hodin. Druhý den se všichni probudí do Nového roku. Ženy vstávají  už  v noci a navaří jídlo na celý den.  Úderem šesté hodiny ranní totiž pro všechny Balijce  a pro celé Bali  začíná  Den ticha – Nyepi. V tento den je  zakázáno vycházet  ven ze svých domovů a všichni se musí chovat tiše. Nesmí hlučet. Na silnici nepotkáte motorku ani auto. Vše je zavřené. Všechny obchody, restaurace i služby. Na ostrov tento den nepřilétají žádná letadla a nefunguje  tu internet.  Balijci  si zatemňují okna, aby mohli večer svítit. Aby ani kousíček světla nepronikl ven.

A proč to všechno Balijci dělají?

Balijci – hinduisté věří, že v  tento den se  na ostrov vrací zpátky démoni z  Ogoh- Ogoh, které svým tancem vypudili.  Věří, že démoni přelétávají nad ostrovem a chtějí se tu usadit. Ale když démoni uvidí celý ostrov bez života, tak se  tady  znovu nezabydlí…. Krásná oslava Nového roku, co říkáte? A příště vám napíši třeba o tom, jak Balijci uctívají motorky, auta, ledničky, sporáky, a třeba i berle…

Šárka Hloušková, Bali

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *