Z Českého ráje na Bali: Jaro, lásky čas a svatba

titulka ČESKÝ RÁJ / Bali   –   Z  indonéského ostrova   Bali   se  do  redakce  DZ  ozývá  dopisovatelka Šárka Hloušková.  Minule  vyprávěla o tom, co všechno je spojené s nákupem nového nebo použitého dopravního prostředku.  Tentokrát  se  s  jarem  i  na  Bali  naplňuje lásky čas. A završením lásky bývá svatba. Jak taková svatba na Bali vypadá?   Já jsem za ty roky, co žijeme na Bali, navštívila už mnoho svatebních obřadů. Každá svatba je jiná. Některé jsou chudší. Při ní svatebčané u jídla sedí na zemi a jedí rukama. Některé jsou honosnější, tam se svatební veselí děje pod pronajatými párty stany, s židlemi, příbory a vybranými lahůdkami. Ale krásné jsou všechny. To, že se svatba bude  117445380_950146838837467_302402935824370054_n  konat, napoví  krásné svatební oznámení, které vám donese budoucí novomanžel nebo novomanželka. Dlouhé měsíce před svatbou se novomanželé v salonu obléknou do svatebních šatů. Ženichovi i nevěstě udělají make up,  jedou s fotografem a stylistou na nějaké nádherné místo a  tam se fotí v různých pozicích. Tyto fotografie pak použijí na svatebním oznámení. Ty nejkrásnější fotky si nechají zvětšit a zarámovat a ve svatební den s nimi ozdobí místnost nebo prostranství, kde se svatba koná.  Tou nejhezčí fotkou si po svatbě vyzdobí svůj pokoj. Teď je na Bali hodně populární svatební video, které je sestříhané ze svatebních fotografii, u bohatších Balijců nechybí ve videu ani záběry z dronu. Video pak promítají na svatební hostině.

Tradiční svatba trvá tři dny. Velkým rozdílem oproti našim pravidlům a zvykům je to, že každá nevěsta v den svatby opouští domov svých rodičů a stěhuje se za manželem do domu jeho rodičů.

V domě ženicha, kde se bude konat svatební veselí, jsou  už  tři  až  pět dnů před svatbou  všichni na nohou. Připravují úplně všechno, staví se stany, přivážejí se židle a stoly, zajišťuje se  117320153_950146702170814_3005403419806342458_n  catering, zdobí  se  posezení pro nevěstu i ženicha.  Vyzdobí se úplně celý dům a ženichovi kamarádi udělají slavobránu. V den „D“ rodina ženicha ozdobí auto květinami a celá  rodina a všichni  lidé z vesnice jedou pro nevěstu do jejího domu.  Obřad se uskutečňuje u nevěstiných rodičů doma. Svatebčani jsou nádherní:  mají na sobě překrásný svatební oblek a silný make up. Nevěsta se pyšní vyčesanými vlasy s příčeskem. Oba zdobí šperky, ohromné náušnice a prsteny,  ženich má  za pasem dřevěnou dýku.

Obřadu se účastní svatý  muž  a úředníci z Banjaru (městského zastupitelstva).  Novomanželé sedí na zemi, naproti nim usedne „svatební komise“ a každý z komise k nim promlouvá. Pak novomanželé podepíší svatební dokumenty a vymění si prstýnky. První manželský polibek tady ale neuvidíte, ten si na balijské hinduistické svatbě nedávají. Svatebčani se  najedí a pak všichni  s nevěstou odjíždějí  do domu ženichových rodičů.

Novomanželé vejdou do domu slavobránou. Přivítají se s rodiči novomanžela a jejich dům se  tím stane i domovem nevěsty.

Pak přicházejí první hosté – gratulanti. Balijská svatba je průchozí, to znamená, že pozvaní gratulanti nezůstávají až do konce svatby jako je to zvykem u nás, ale hosté přijdou, donesou dary, popřejí a pozdraví se s nevěstou a ženichem, najedí se a odcházejí. Novomanželé se věnují všem příchozím. Stojí většinou u vchodu a s každým se přivítají, vyfotí, prohodí pár slov a poděkují za dary. Po celé dlouhé tři dny. Každý den je stejný, jen oblečení svatebčanů se mění. Druhý den se s příchozími vítají v obleku, který se skládá z tradičního sarongu omotanému kolem těla.  Jen ženich má  k němu ještě kabátek. Oba mají  opět make up, nevěsta vyčesané vlasy ozdobené květinami. Uši i ruce obou zdobí šperky. Třetí závěrečný den se oba obléknou do tradičního sarongu s brokátem. V tento den do jejich domu opět  přichází  svatý muž a všichni lidé z vesnice a společně s novomanželi se zúčastní ceremonie. Svatý muž vysvětí chrám, který je postavený v rodinném chrámu u domu a ve kterém budou novomanželé každý den uctívat  své bohy.

Po ceremonii svatbu ukončí tradiční tanečky, kdy ženy tančí až do transu za zvuku balijské hudby. Je to jediný tanec, který na svatbě uvidíte. Hinduistická svatba nezná tanec ženicha a nevěsty.  Pak se všichni rozejdou do svých domovů a novomanželé žijí šťastně až do smrti….

A příště vám napíšu  o tom, jaká je to událost, když se  v rodině  narodí miminko…

Šárka Hloušková alias Sarah Hlousek je cestovatelka, spisovatelka, filantropka a mimo to taky věčná optimistka, snílek a smíšek. Osud ji na ostrov Bali zavál před čtyřmi lety. Přiletěla tenkrát na dovolenou s manželem a na ostrově zůstali. Bydlí spolu v džungli v zapadlé vesničce mezi místními. Šárka tu založila neziskovou organizace Help by Sarah. Nechala dětem postavit v džungli klubovnu a stará se o vzdělávání a volnočasové aktivity dětí z vesnice. Je autorkou knihy Příběhy ze země, kde gekoni dávají dobrou noc, ve které vtipnou formou popisuje svůj život na Bali.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *