Za pověstmi Českého ráje pro potěchu uší i duše

titulka ČESKÝ  RÁJ   –  Sdružení Český ráj přišlo s audio nahrávkami Pověstí Českého ráje. Připravilo je společně s mladým hercem Štěpánem Tučkem a hudebním producentem Štěpánem Bártou.  Prostřednictvím barvitého hlasu talentovaného herce ožívají známé postavičky jako víla Jizerína, skřítci Titík a Jaspísek, obr Dráb, Čert, skřítek Pelíšek a další.„Nahrávky pověstí byly plánovanou novinkou Sdružení Český ráj  pro nadcházející sezonu. K natáčení jsme se sešli začátkem března. Tehdy jsme ještě netušili, jak mnoho se do dnešních dnů změní. Teď je nám jasné, že jsme udělali krok správným směrem a chceme nahrávkou potěšit nejen dětské návštěvníky Českého ráje,“ říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

„Nad výběrem vhodného herce jsme dlouho nepřemýšleli. Štěpán Tuček, který od dětství hraje loutkové divadlo a postavičky z pověstí jsou mu proto  blízké, se pro nahrávání nadchl. S nahrávacím studiem už  měl zkušenosti a oba byli velmi sehraní. Na výsledku je to opravdu znát,“ dodala Lucie Podařilová ze Sdružení Český ráj.

Štěpán Bárta se na nahrávání Pověstí Českého ráje vyloženě těšil:  „Běžně se ve studiu věnujeme spíš nahrávání a míchání hudebních projektů, takže čtyři dny poslouchání pohádek a vytváření atmosfér, ruchů a hudby k nim byl jednak poměrně relax,  a i trochu výzva. Můj dlouholetý kamarád a kolega Dominik Špaček alias Cody Seven, který se věnuje spíš vytváření popových instrumentálů,  zkomponoval k pohádkám několik hudebních motivů, které jsme pak v různých variacích použili napříč celou nahrávkou.  Myslím, že podobně zpracované audioknížky, které jsem i já poslouchal na kazetách, když jsem byl malý, tu teď na digitálních streamovacích službách poměrně chybí, takže jsem rád, že jsme se do toho pustili.“

„Když jsem byl osloven, abych nahrál audio verzi dvanácti pověstí, tak to pro mě byla velká radost. Moje rodina pochází z Českého ráje, kde mám i domov. Všechny lokace znám z dětství,“ dodal Štěpán Tuček.

hr-sk Při poslechu se s Černým rytířem vydáte do Hruboskalského skalního města, s loupežníky na Maloskalsko nebo  s vílou Jizerýnou do Horního Pojizeří. Ve Votrubcově lomu na svahu Kozákova  čekají  skřítci kamenáři,  kteří  pomohou najít  achátovou pecku. Za čertem musíte ke kapličce na Zebín, za hodným vodníkem Čeperkou do okolí Kopidlna. V Prachovských skalách si prohlédnete květinové zahrádky skřítka Pelíška i pískovcové skály nedaleko Mnichova Hradiště, které podle pověsti získaly jméno po hodném obrovi. Zastavíte se u studánky nedaleko zámku Humprecht, kterou hlídá sobotecký had.  Na Mladoboleslavsko se podíváte se statečným postilionem. Na bývalém nádvoří kumburského hradu můžete potkat bílou paní a třeba uslyšíte, co vypráví meluzína, když se prohání mezi čedičovými věžemi hradu Trosky.

Nahrávky si můžete pustit na www.ceskyrajdetem.cz, nebo na YouTube kanále Sdružení Český ráj.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *