Zapomeňte na klíče pod rohožkou

titulka JIČÍN  –   Ve středu 24. října krátce po třinácté hodině oznámila na tísňovou linku sedmdesátiletá žena, že v přesně nezjištěné době od pondělí 1. října  se někdo vloupal  do jejího bytu  v ulici K. Vika v Jičíně.  Zloděj  měl  za pomoci hrubé síly vniknout do jednoho z bytů, ze kterého si posléze odnesl volně položenou obálku s penězi.  Celková škoda  se  předběžně  odhaduje  na  více  než  50  tisíc  korun.  Pachatel si může odsedět až  pět let  za mřížemi.

Policisté radí, jak snížit riziko vloupání do bytu nebo domu:

I přesto, že jsou bytoví zloději velmi vynalézaví a schopní překonat i nemalé překážky, mnohdy jim majitelé nemovitostí svým nezodpovědným chováním sami nahrávají. Aby se i váš byt nebo dům nestal terčem nezvaných návštěvníků, držte se několika zásad.

1. Informace na Facebooku jsou tabu

Pro mnohé z Čechů se stalo samozřejmostí dělit se s přáteli na sociálních sítích o každou maličkost ze svého soukromí. Proto není nic neobvyklého pověsit na Facebook informaci, že se příštích 14 dní budete válet u moře. Ať už to děláte z jakéhokoliv důvodu – chcete se třeba pochlubit či informovat okolí, že nebudete po určitou dobu na síti, vězte, že informace o vašem prázdném bytě se může snadno dostat i k někomu, komu udělá velkou radost.

Už delší dobu totiž facebook slouží jako cenný zdroj informací pro bytové zloděje. Pokud proto nechcete na svůj prázdný byt  nebo dům zbytečně upozorňovat, nesdělujte  zprávy o termínu své dovolené. A  to  pochopitelně  platí i pro vaše děti.

2. Hotovost a cenné věci do bytu nepatří

Velké částky v hotovosti rozhodně neschovávejte doma v šuplíku. Vložte je na účet v bance. Pokud vlastníte jakékoliv cenné věci (například drahé šperky, starožitnosti nebo  cenné sbírky známek, mincí apod.), pro svůj klid je radši uložte do bezpečnostní schránky v bance.

Nezapomeňte i na pořízení fotek a seznamu cenností.

Dobře schovejte i klíčky od auta, nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku. Pokud máte v domácnosti drahé spotřebiče, pečlivě uschovejte i doklady o jejich koupi, pomocí nichž by je v případě krádeže bylo možné identifikovat, zároveň vám to usnadní i jednání s pojišťovnou.

3. Zapomeňte na klíče pod rohožkou

Před odjezdem na dovolenou pečlivě zamkněte všechny dveře i okna, která by mohla zlodějům posloužit pro vniknutí do domu. Nic nezkazíte tím, když okna opatříte bezpečnostní fólií a dveře zabezpečíte kvalitním bezpečnostním zámkem.

A rozhodně zapomeňte na známé skrýše klíčů – pod rohožkou, v květináči, za oknem a podobně. První, co zloději udělají, než se pokusí o násilné vniknutí, je, že zkontrolují právě tato místa.

viewimage-1 4. Na vchod do domu musí být vidět

Pokud máte vstup do domu schovaný za vysokými keři, raději je odstraňte nebo prostříhejte. Nic nenahraje zloději tolik jako neviditelný vchod do domu, kde může nerušeně pracovat.

5. O dohled požádejte sousedy

Máte li sousedy, kteří budou ochotní na dům nebo byt v době vaší nepřítomnosti dohlédnout, domluvte se s nimi, aby ho několikrát zkontrolovali. Nezapomeňte se domluvit i na tom, aby vám pravidelně vybírali poštovní schránku.

6. Na balkóně nechte viset prádlo

Po dobu nepřítomnosti v bytě se snažte co nejvíc dávat najevo, že není prázdný. Například může pomoci pověšené prádlo na balkóně. A pokud vám ho ochotná sousedka několikrát vymění, může tato maličkost zabránit vykradení bytu.

7. Vytáhněte rolety

Další z drobností, která by mohla zloděje odradit od návštěvy, jsou vytažené rolety nebo  žaluzie na oknech i dveřích na terasu či balkón. Pokud budete mít okna kryta zataženými závěsy nebo roletami, dáváte zlodějům znamení, že byt je prázdný.

8. Zkuste zloděje oklamat

Aby zloději získali pocit, že v bytě nebo  domě někdo je,  můžete si  po dobu dovolené nainstalovat doma pár vychytávek. Například si pořiďte  elektrosplnač,  s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo nebo zapne televize.

V bytě můžete také nainstalovat takzvaný simulátor běžící televize, který po určitou dobu po setmění vydává světlo podobné běžící televizi a budí tak zdání, že ji v pokoji sledujete. Dobrou službu udělají i nainstalované kamery nebo  sirény. V mnoha případech stačí jejich makety.

nprap. Aleš Brendl 25. října 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *