Ze sklepních kójí si zloděj odnesl horské kolo a koloběžku

viewimage_32

JIČÍN – V přesně nezjištěné době ze soboty na neděli 5. listopadu se zloděj vloupal  do jednoho z domů v Ruské ulici v Jičíně, kde se postupně vloupal do tří sklepních kójí. Přivlastnil si tam koloběžku značky Sedco Hill žlutozelené barvy s příslušenstvím a pánské horské jízdní kolo značky Author černobílé barvy. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku 19 tisíc korun. Případ šetří jičínští policisté jako přečiny krádež a porušování domovní svobody, za což pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dva roky odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Ilustrační snímek Zdroj Policie ČR

Jak odradit zloděje a ochránit tak svůj majetek?

· Nevpouštět cizí osoby do domu.

· Řádně zamykat hlavní vchodové dveře a přístupové dveře do sklepních kójí a jiných společných úložných prostor v domě.

· Zamezit pohledové prostupnosti dveří do vnitřku sklepních kójí (například dveře zevnitř polepit papírovými kartony).

· Jsou-li ve skladovacích a jiných úložných prostorách domu okna, je třeba je opatřit mechanickými zábrannými prostředky jako jsou mříže nebo uzamykatelné okenice.

· I pootevřená balkonová okna nebo větrací okénka v suterénu jsou pro zloděje velkým lákadlem, v noci je zamykejte.

· Bezpečnost uvedených prostor zvýšíte instalací bezpečnostních mechanických prvků, jako jsou bezpečnostní zámky, pevné dveřní zabezpečovací kliky a pevné vstupní dveře nebo pojistky dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení.

· A v neposlední řadě platí pravidlo můj dům, můj hrad – všichni obyvatelé domu by se měli domluvit na řádném uzamykání všech vstupních dveří a společných úložných prostor domu a nevpouštět cizí osoby do objektu.

· Na ulici se snažte své kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, ukotvený stojan) za použití bezpečnostního zámku (nejlépe přední kolo a rám ke stojanu + zadní kolo a rám ke stojanu). Pokud je vás víc cyklistů, pohlídejte si kola navzájem. Když  odcházíte na delší dobu, cyklisté často odmontují před odchodem z kola sedlo. Absence této podstatné části kola tak brání krádeži, při které chce pachatel s ukradeným  kolem z místa odjet. Mnoho zlodějů takové opatření od krádeže odradí.

Nezapomínejte na velmi důležité upozornění:  Od jízdních kol a jiného vybavení včetně cenností, které máte uložené mimo svůj byt ve výše uvedených prostorách, mějte doma uschovaná jejich výrobní čísla a fotografie, které policistům umožní identifikaci při samotném pátrání nebo nálezu ukradených  věcí.

Sbíral mobily i odložené kabelky

JIČÍNSKO –  V sobotu 4. listopadu jičínští policisté na základě oznámení zadrželi na místě činu ( a  v neděli 5. listopadu zahájili trestní stíhání) třiačtyřicetiletého muže, který je obviněný z přečinů pokračující krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na tři roky. Muž nepřišel do konfliktu se zákonem poprvé:  za stejnou trestnou činnost byl už  v minulosti potrestaný trestním příkazem Okresního soudu v Chrudimi.  V době od konce října do soboty 4. listopadu měl postupně ve čtyřech případech ukrást  z jedné z restaurací a jednoho baru v Jičíně tři mobilní telefony a dvě kabelky, které mimo jiné obsahovaly osobní doklady, peníze, platební karty a další osobní věci majitelů. Celková škoda se předběžně odhaduje  23 tisíc korun.

Základní a velmi jednoduchá pravidla prevence nejen kapesních krádeží zní:

· Své věci si vždy střežte a nespouštějte je z dohledu.

· Nenoste u sebe velkou finanční hotovost, plaťte pokud možno platební kartou.

· V peněženkách nenechávejte uložené své osobní doklady a  PIN kódy ke svým platebním kartám.

· Peněženky nenoste v zadní kapse kalhot, v batohu na zádech nebo na vrchu kabelek.

· Kabelky, batohy a ani své oblečení, případně osobní věci nenechávejte bez dozoru.

 Drogy spolu s alkoholem za volant rozhodně nepatří

JIČÍNSKO – Policistům v okrese Jičín se v předchozích dnech podařilo při silničních kontrolách odhalit dva muže, kteří řídili svá auta  pod vlivem návykových látek.

HOŘICE – K první události došlo ve středu 1. listopadu v Hořicích, kdy kolem desáté hodiny ranní kontrolovala policejní hlídka šestačtyřicetiletého řidiče, který projížděl se Škodou Favorit ve směru do centra Hořic. Dechová  zkouška u muže odhalila hodnoty kolem 1,5 promile alkoholu v dechu. Navíc  měl  muž  řídit po předchozím užití omamné a psychotropní látky, kterou odhalil provedený orientační test na drogy.

Ke druhému případu došlo v  pátek 3. listopadu kolem jedenácté hodiny dopolední, kdy policejní hlídka kontrolovala pětačtyřicetiletého řidiče  Škody Felicie. Provedené dechové zkoušky u tohoto muže byly  pozitivní s hodnotami kolem 1,4 promile alkoholu v dechu.

Oba hříšníci se tak měli dopustit přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pokud bude jejich vina prokázána, mohou zůstat až rok za mřížemi.

Za volantem neměl co dělat

KOPIDLNO  – V dopoledních hodinách v neděli 5. listopadu kontrolovala policejní hlídka v Kopidlně osobní auto  Fiat Multipla, které řídil čtyřiatřicetiletý řidič. Při silniční kontrole bylo zjištěno, že muž má do roku 2018 z rozhodnutí Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou vyslovený zákaz řízení.  Řidiči tak bylo sděleno podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě prokázání viny může strávit až tři roky ve vězení.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *