Zhanobená busta J. B. Foerstera celkově chátrá

titulka JIČÍN –  Busta Josefa Bohuslava Foerstera na Čeřovce v Jičíně se dívá do okolí zkrvavenýma očima. Po neznámém vandalovi, který posprejoval část umělcova obličeje, policisté pátrají. Celkově však plastika vykazuje známky postupné devastace materiálu. „Je zjevné, že  se na bustě objevují četné praskliny, vertikální směřují po celé délce poprsí až ke krku.  Patrné je  i retušování některých z nich, ošetření spár však vypadá neuměle, neodborně. Degenerace plastiky pokračuje a pokud přijdou dvě nebo tři mrazivé zimy, pak se může roztrhat. Mrzí mě, že materiál tak rychle chátrá, je to nepříjemné jak pro město, tak i pro občany, kteří sbírkou přispěli na výrobu repliky z pryskyřice,“ říká Pavel Kracík, který spolu s rodinou návrat díla také podpořil a na posprejovaný obličej  upozornil.

Zůstal jen pískovcový podstavec, plastika zřejmě skončila ve sběru

Původní plastika J. B. Foerstera, která byla ukradena v prosinci roku 2012, vznikla v roce 1956  v imgp3395 dílně hořického sochaře Josefa Bílka a v roce 1959 byla osazena pod Čeřovkou na počest stého výročí Foersterova narození. Zde stála 53 let. Po krádeži  založili Jičínští patrioti účet a vyzvali veřejnost, aby přispěla na výrobu repliky. „Celkem se sešlo 35 tisíc korun, o doplacení zbylé částky se podělili organizátoři a město Jičín. V depozitářích v Hořicích se nepodařilo objevit sádrový odlitek, proto byla plastika vytvořena na základě fotografií novináře Jiřího Němečka. Nová busta skladatele Foerstera byla slavnostně odhalena 16. dubna 2013 na Čeřovce v Jičíně,“ připomíná mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová. Autorem  plastiky  je akademický sochař a pedagog z hořické kamenické školy Michal Moravec.

Bude třeba vyrobit další repliku ?

imgp3398 „Jičínští policisté pátrají po neznámém vandalovi, který v přesně nezjištěné době od čtvrtka 11. února do pátku 11. března  2016 posprejoval červenou barvou bustu Josefa Bohuslava Foerstera v Jičíně pod lesoparkem Čeřovka.  Svým jednáním způsobil škodu ve výši 5 tisíc korun,“ sděluje mluvčí Policie v Jičíně Hana  Klečalová   a  dodává, že  případ šetří policisté jako přečin poškození cizí věci.  Pachateli hrozí až roční vězení. Pokud bude socha neopravitelná, pak  zřejmě radnice zadá  vznik nové repliky. „Zatím nevíme nic bližšího, o poškození se dozvídám až teď, proto nebudu předjímat, dokud nebudeme mít víc informací,“ reaguje jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Skladatel, pedagog, spisovatel a hudební kritik Josef Bohuslav Foerster (1859–1951) se sice narodil v Praze, kde také studoval, jeho vztah k Jičínsku byl v šak nesporný. V roce 1923  byla  přímo v Jičíně uvedena „Eva“, jedna z mistrových oper.  Z nedaleké vesnice Osenice na Libáňsku  navíc pocházela celá Foersterova rodina.

(red)

3 komentáře u „Zhanobená busta J. B. Foerstera celkově chátrá

 1. Miloš Starý

  Reaguji jako jeden z organizátorů rekonstrukce pomníku J.B.F. na zasvěcený posudek Pavla Kracíka…
  …praskliny na bustě jsem reklamoval po loňské zimě. Mistr Moravec bustu opravil s tím, že otestujeme, jak se bude materiál chovat a následně poznatky využijeme . Při práci na bustě sochař vytvořil formu, tedy bude možné kdykoliv odĺít novou plastiku. Nejedná se tedy o šlendrián . Technologie byla experimentem. Bronzovou bustu, kterou by si významný skladatel sice zasloužil, nicméné nechtéli jsme dráždit sběrače barevných kovů a také finální cena přes 300 tisíc byla důvodem, proč jsme se rozhodli pro náhražku bronzu. Pro všechny, kteří přispěli na obnovu mám dobrou zprávu, že autor nádherné hudby se opět zaskví pod Čeřovkou bez defektu na své podobizně. Pro dílo místního spejera a Mistrovy červené „oční stíny“ nemám slov…
  Miloš Starý

  1. Pavel Kracík

   Ahoj Miloši,
   v mých slovech lze těžko najít sebemenší náznak toho, že bych vytvoření busty pokládal za šlendrián. Pouze mne překvapilo a jako asi všechny zamrzelo, že použitý materiál rychle degraduje takovýmto způsobem. Co se týče neumělého charakteru oprav přibývajících defektů, pouze jsem vyjádřil svůj osobní dojem. Při bližším pohledu to opravdu působí všelijak a tento vizuální dojem u mne přetrvává i nyní.
   Měj se pěkně.
   Zdraví Pavel Kracík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *