Zloděje zajímaly spací pytle a rychlovarná konvice

viewimage_22

JIČÍN  – Policisté obvodního oddělení v Jičíně šetří případ vloupání do zahradní chatky v zahrádkářské kolonii v Jičíně. Neznámý zloděj tam  měl od pátku do neděle 12. listopadu letošního roku násilně vniknout do chatky, ze které ukradl  dva značkové spací pytle spolu s rychlovarnou konvicí. Předběžná škoda se odhaduje 8 tisíc korun. Pachatel se tak dopustil  porušování domovní svobody a krádeže. V případě prokázání viny mu hrozí až tříleté vězení.  V souvislosti s tímto případem policisté doporučují:

· zajistit vchodové dveře a okna včetně střešních a sklepních

· okna je vhodné opatřit okenicemi nebo mřížemi

· použít kvalitní zámkové systémy, které odolají mechanickému poškození

· nenechávat volně odložené nářadí, které by pachatel mohl použít k útoku na chatu

· pro případ vloupání si pořídit fotodokumentaci věcí a elektronických přístrojů

· při delší nepřítomnosti doporučujeme odvézt z chaty cennosti a elektroniku, ale taky sekačky a různé nářadí

· nikdy nezveřejňovat na sociálních sítích místo chaty a informace o nepřítomnosti v rekreačním zařízení, nechlubit se majetkem uloženým v objektu

K minimalizaci rizika vloupání  je  taky  důležité mít dobré sousedské vztahy. Všímavost a včasné upozornění na linku 158 nebo nejbližšího policejního útvaru může sehrát důležitou roli při ochraně majetku. V případě, že se stanete obětí této trestné činnosti, nevstupujte na místo činu do příjezdu policejní hlídky. Váš pohyb nebo úklid ve vyloupené chatě by mohl narušit stopy, které pachatel na místě zanechal.

Na řidiče byl vydán příkaz k zatčení

JIČÍN  – V pátek 10. listopadu krátce po jedenácté hodině dopolední vypátrali jičínští policisté v ulici 17. listopadu v Jičíně ukradenou  Škodu Fabia. Její řidič, dvaatřicetiletý cizí státní příslušník byl  navíc v pátrání: Okresní soud v Olomouci vydal příkaz k zatčení v souvislosti se spácháním jiné trestné činnosti. Po vyšetřování  byl muž propuštěn ze zatčení na svobodu. Cizinec pak dobrovolně vydal auto  policistům. Případ v současné době rozplétají policisté z obvodního oddělení Jičín.

 

V nestřeženém okamžiku sebral kabelku ze židle

JIČÍN – Jičínští policisté šetří krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterých se měl v pátek 10. listopadu v nočních hodinách dopustit neznámý pachatel tím, že v jedné z restaurací v Jičíně v nestřeženém okamžiku ukradl kabelku odloženou přes roh opěradla. Kabelka mimo jiné obsahovala peněženku s penězi, mobilní telefon, osobní doklady a platební kartu. Předběžná škoda se zatím odhaduje na  více než  osm tisíc korun. Zloděj může zůstat za mřížemi až dva roky.

V souvislosti s tímto případem policisté upozorňují:

– v prostředcích MHD, na ulicích a v místech většího výskytu lidí věnujte zvýšenou pozornost svým taškám, kabelkám a zavazadlům,

– nenoste u sebe velkou hotovost,

– peněženku a doklady noste pokud možno odděleně,

– pokud u sebe nosíte bezpečnostní kód k platební kartě noste jej odděleně od karty,

– pokud vám byla platební karta ukradena ihned zablokujte účet,

– nenoste doklady a peníze v bočních kapsách batohů, tašek ani ošacení,

– mobilní telefon ukládejte v upevněném pouzdře na místo, o  kterém máte největší přehled nebo do vnitřních kapes oblečení,

– v obchodě neukládejte tašky, batohy a jiná příruční zavazadla do nákupních vozíků.

Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí a využívají jejich nepozornosti a nedbalého zacházení s majetkem a osobními doklady. Samotná krádež bývá blesková, předem pečlivě nacvičená akce. Kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech nebo  peněžence dozví často až mnohem později a na zcela jiném místě než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy.

Ilustrační snímek Zdroj : Policie ČR

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *