Zloději v kempech kradou plánovaně a bleskově

viewimage_0 JIČÍNSKO   –    Zahraniční hosté  jistě nebudou v dobrém vzpomínat na rekreační pobyt v Českém ráji.  Jičínští policisté totiž za poslední víkend přijali hned  dvě oznámení o krádežích v kempu. Provinilci v mnoha případech využívají nezajištěných osobních věcí, stanů, ale i aut.   Příkladem toho jsou dvě události ve stejném kempu. V přesně nezjištěné době z pátku na sobotu 10. srpna neznámý zloděj nejprve vnikl do nezajištěného auta a rekreantům z Francie  z něj ukradl peníze  v hodnotě 16 tisíc korun.  Ve druhém případě se vloupal do stanu a okradl spícího muže z Holandska o  částku v přepočtu přes 6 tisíc korun. Pachatelům hrozí až dva roky za mřížemi.

 Závodník přišel o své jízdní kolo 

LÁZNĚ  BĚLOHRAD  –   V sobotu 10. srpna krátce před devátou hodinou ranní přijali policisté z obvodního oddělení v Nové Pace oznámení o krádeži jízdního kola Superior XP 979 černé barvy. To bylo ukradeno  z automobilového nosiče kola při cyklistických závodech v Lázních  Bělohradě.  Celkovou škodu  majitel vyčíslil na  30 tisíc korun. Pachatel si může posedět až dva roky za mřížemi.

A jak se chránit před zloději v kempech?  Pachatelé využívají nepozornosti lidí – na tábořištích i na pláži u vody.  Krádež většinou uskuteční  plánovaně a bleskově ve chvíli, kdy lidé nemají své věci na očích.  Dodržujte proto tuto  základní prevenci:

· Nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu batohu či kabelek

· Nenoste své osobní doklady nebo platební kartu přímo v peněžence

· Nemějte u sebe větší finanční hotovost

· V případě ukradení platební karty okamžitě krádež oznamte bance a kartu zablokujte

· Pokud se i přes veškerou opatrnost stanete obětí trestného činu, neprodleně se obraťte na Policii ČR

· Osobní věci je třeba mít pod kontrolou i při spánku. Rekreantům nejen ve stanech, ale i v karavanech nebo chatkách, kde se často v noci intenzivně větrá, lze doporučit, aby si cenné věci uložili pod hlavu nebo schovali do spacáku. Většina pachatelů probuzení oběti neriskuje. Sebere věci, které jsou na dosah

· Cennosti bývá možné uschovat v kempech na recepci, mnohde nabízejí i úschovny kol a motocyklů. · Stan  můžete  při odchodu zabezpečit – alespoň jeho  části – zámkem zavěšeným na zip. Existují i miniaturní alarmy na baterie s detektorem pohybu, jejichž cena je překvapivě nízká

nprap. Aleš Brendl, 12. srpna 2019

Ilustrační snímek: PČR  Jičín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *