Chmelík a další malíři kraje v Lomnici nad Popelkou

titulka LOMNICE NAD POPELKOU  –   V pořadí sedmá přednáška jarního cyklu se v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou  uskuteční v úterý 23. dubna od 17 hodin v podání Mgr. Libora DrahoňovskéhoPod názvem “Antonín Chmelík a další malíři našeho kraje 20. století” se uskuteční  u příležitosti 100. výročí narození Antonína Chmelíka, připomínající jeho život a dílo, doplněná o odkazy dalších významných etnograficky zaměřených výtvarníků.

Autor nás nejprve seznámí s dokumentaristickou tvorbou Ant. Chmelíka, rodáka z nedalekého Žďáru u Kumburku. Tento ilustrátor a malíř na svých obrazech zachytil rozmanitost roubenek v samotné Lomnici nad Popelkou i jejím okolí. Další část besedy bude věnována malířům a ilustrátorům 20. století, kteří v Českém ráji a v Podkrkonoší horního Pojizeří zobrazovali nejen lidovou architekturu, ale i hrady a další pamětihodnosti. Nejvíce ilustrací a maleb vytvořil Josef Václav Scheybal (1928 – 2001), mimo jiné autor z etnografického hlediska velmi hodnotných publikací. Z dalších významných dokumentaristů Českého ráje a Podkrkonoší se více dozvíme například o Adolfu Kašparovi, Václavovi Špálovi, Františku Patočkovi a Jiřím Škopkovi. Vstupné je dobrovolné.

V tom samém týdnu, ale o dva dny později, ve čtvrtek 25. dubna, opět  od 17 hodin, přivítáme na pomyslném podiu výstavní haly muzea hudební skupinu pana Zdeňka Horny ze Bzí u Železného Brodu v pořadu “Posezení s trampskou a country písničkou”. Půjde o vystoupení části tzv. osadního šramlu spojených osad v sestavě šerif Radek kytara, Pepa baskytara, a tři dědci ze Bzí Olda kytara, Honza housle, Zdeněk banjo. První z osad byla založena v r. 1938 na Košově u Pěničků. Osady fungovaly v době válečné i poválečné. Tato muzikantská parta vznikla na Malé Skále. Po válce k trampským písničkám přibyly písničky havajské a indonéské, později písničky amerického country zpěvníku a českých písničkářů až po Hoptropáky a Volupsije. Z původního hospodského hraní se stalo pravidelné posezení a hraní ve Bzí a Alšovicích a osadních akcích na Košově, Rotštejně a Bačově. Pokud Vám nevadí amatérské provedení a máte-li chuť si zazpívat s nimi a vzpomenout na mladá „toulavá“ léta, budete vítáni. V programu zazní prvorepublikové písničky, skladby skupin Greenhorns a Rangerns, či Michala Tučného a dalších. Vstupné bude opět dobrovolné.

Za lomnické muzejníky    Andrea Zikmundová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *