JIČÍNSKO – „Při srovnání s jinými kluby jsme stále nováčci, přesto jsme stále jedineční!
Je pravda, že někteří naší činnosti nevěřili, ale za těch deset let naší existence jsme hodně dokázali a spoustu věcí se nám povedlo. Naše činnost je stále jedinečná v celé Evropě!“ Velitel mladých kadetů z Jičína Petr Lazurko, který se vojenské historii věnuje většinu svého života, zve na program k výročí, který se uskuteční už zítra, v neděli 6. dubna:
10:15 Shromáždění u sochy K. H. Borovského
10:30 Kostel sv. Jakuba: co jsme dosáhli za rok činnosti
10:45 Řazení jednotek před kostelem, odchod jednotek ke kasárnám 74. pluku
11:00 Zahájení cvičení u kasáren (cvičení se může zúčastnit i široká veřejnost, zkusit se postavit do tvaru)
12:00 „Poslední cesta“ – čtení vzpomínek obyvatel města Jičína na válečný rok 1866 u Jezuitské koleje a následný přesun na hřbitov, kde jsou vojáci pohřbení (1km)
74. pěší pluk byl založen 1.ledna 1860 a jeho doplňovacím obvodem se stala část východních Čech. Kasárna této jednotky byla v Jičíně. Pluk byl poprvé nasazen do války v roce 1866, a to dokonce ve svém vlastním doplňovacím obvodu! Vojáci tak skutečně bránili domovy, kde vyrůstali.
V našich uniformách běžně fungují děti od prvního stupně základní školy až po středoškoláky.
Cílem naší činnosti je umožnit nejmladším zájemcům o historii, aby se o ní prožitkovým způsobem dozvěděli něco víc. Naši kadeti se učí, co vše musel znát a umět voják. Znají německé povely, které armáda používala, ale i zajímavostí a především dokáží téměř vše, co ostatní jednotky dospělých. Jsme hrdí, že nás ostatní historické jednotky přijaly mezi sebe a v současné době se podílíme na všech vzpomínkových akcích 1866.
Zároveň vytváříme dorost pro historické jednotky, aby mohly fungovat i v budoucnosti. Chceme, aby se nezapomínalo na historii Prusko-rakouské války, která z velké části probíhala v Královéhradeckém kraji.
Když za námi přijde nováček, jsme schopni ho ustrojit do klubové uniformy a vyzbrojit.
V roce 2025 se klub rozhodl vydat spolkové vyznamenání, které obdrží pouze a jen ten, kdo bude mít v řadách naší jednotky odslouženo deset let. Vyznamenání bude udělováno i v dalších letech, ale dostane ho jen ten, kdo tuto podmínku splní. Chceme tak odměňovat členy, kteří zůstali v našich řadách a pořizují si uniformy s vyložením naší jednotky.
Za naši činnost jsme obdrželi řadu ocenění. Ať už od pořadatelů akcí, nebo od rodiny Habsburg-Lothringen.
Za dobu naší činnosti jste si nás mohli všimnout i televizi. Poprvé to bylo v dokumentu „Muži z aleje mrtvých“, v dokumentární sérii „Folklorika“ konkrétně „Monarchie stále žije“ a „U kanonu stál“, ale i v dokumentu „K poctě zbraň!“, kde jsme účinkovali ve třetím díle.
Naše záběry se ukázaly i v dokumentu „Proměny doktora Tyrše a také jsme se účastnili natáčení šestidílného seriálu „Dcera Národa“.
To všechno by nebylo možné bez peněz na výzbroj a výstroj. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nás finančně podpořili. Pravidelně nás podporuje Královéhradecký kraj a Město Jičín.
V minulosti jsme byli úspěšní u nadace „Kde domov můj“ a projektech Tesco „Vy rozhodujete, my pomáháme“.
Velkou měrou nám pomohli i organizátoři akcí, kteří k nám přistupovali jako k řádné jednotce. Díky tomu jsme pak měli peníze na dofinancování projektů.
Velký dík patří i všem našim členům, jak současným, tak minulým a jejich rodičům.
I díky vám jsme teď tam, kde teď jsme!
Svou činností jsme unikátní v celé Evropě viz starší video na Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=6U3cz7O3qmE&t=95s
P. Lazurko, velitel mladých kadetů z Jičína