Házenkáři se rozloučili s končícím rokem těsnou porážkou s pražskou Duklou

411572913_837452895055503_4498615357370177798_n JIČÍN  –   V posledním extraligovém utkání roku 2023 přivítali házenkáři jičínského O2xyworldu na domácí palubovce pražskou Duklu. Jičínští chtěli navázat na dvě předchozí vítězství se Zubřím a v brněnských Maloměřicích a rozloučit se se svými fanoušky další výhrou. Duelu, který byl vysílán přímým přenosem televizní stanicí ČT sport Plus, předcházel slavnostní okamžik. Zástupci klubu ocenili bývalého trenéra jičínských házenkářů Petra Mašáta, kterému před velmi slušně zaplněnou halou poděkovali za jeho šestileté úspěšné působení na lavičce extraligového celku.

O2xyworld HBC Jičín 27 (15)

HC Dukla Praha 29 (14)

Jako první se hned v úvodní minutě prosadili hosté, ovšem J. Dolejší a Hlipala se vzápětí postarali o jičínské vedení 2:1. Domácí hráli v úvodu velmi dobře v obraně, úspěšné zákroky přidal gólman Machalický a Jičínští navýšili na 5:2. Pražané ale odpověděli třígólovou šňůrou a rychle srovnali na 5:5. To hosty nakoplo, pokračovali v náporu a v sedmnácté minutě svítil na ukazateli stav 6:8. Druhá polovina prvního poločasu patřila domácím. Ti ještě více zpevnili obranu, hosty pouštěli do zakončení jen zřídka. Naopak v útoku se házenkáři Jičína dokázali prosazovat z prostoru pivota, z rychlých brejkových situací, případně střelbou z větší vzdálenosti. Domácí tak nejprve srovnali na 8:8, z následného tlaku vytěžili vedení 14:11. V polovině poslední minuty upravoval na 15:13 A. Dolejší, těsně před závěrečným klaksonem ale Pražané snížili na nejtěsnějších 15:14.

Poslední gól první třicetiminutovky jakoby hosty „nakopnul“ a do druhého dějství vlétli jako uragán. Než se domácí stačili na palubovce městské sportovní haly rozkoukat, prohrávali po pětigólové šňůře Dukly 15:19. Jičínští v těchto fázích zápasu hráli v útoku bez tlaku, pokoušeli se o spolupráci s pivotem, jejich akce ale nebyly připravené. Hosté logicky získali potřebné sebevědomí, pozorně bránili a v brance se k výtečnému výkonu rozchytal velezkušený brankář Petržala. Na začátku dvanácté minuty zvyšovali Pražané již na 17:22 a zdálo se, že definitivně přebírají otěže utkání do svých rukou. Domácí ale už poněkolikáté v sezóně ukázali, že jsou schopni zabojovat i za nepříznivého stavu. Následujících sedm minut zcela ovládli dění na palubovce. Tento úsek hry vyhráli 6:1 a v devatenácté minutě již Rychna z brejku srovnával na 23:23. Hosté však dvěma přesnými zásahy znovu mírně nápor domácích přibrzdili. Jičínští bojovali, Hlipala krásnou střelou upravil na 24:25, bohužel poté naši házenkáři neproměnili vyložené šance a znovu tak nechali vyniknout Petržalu. Hosté podporu svého brankáře náležitě využili a zvýšili na 24:27. Házenkáři Jičína vzápětí snížili, Pražané odpověděli stejnou mincí, 25:28. Na začátku předposlední minuty se prosadil Rychna, v polovině minuty poslední snížili na nejtěsnějších 27:28 Ženatý. Hráči Dukly si už vzít míč ale nenechali a těsně před koncem upravili na konečných 27:29.

Házenkáři O2xyworld HBC Jičín tak v posledním utkání roku 2023 podlehli pražské Dukle, za svůj výkon se však v žádném případě nemusí stydět. Jednomu z favoritů na medailové příčce byli celý zápas vyrovnaným soupeřem. Domácí doplatili na nepovedený vstup do druhého dějství, kdy se Dukla dostala do pětigólového náskoku. Jičínští ale nesložili zbraně a skóre dokázali srovnat. Závěr zvládli, bohužel, lépe Pražané.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Grabemann – Matouš a Ježek po 4; Hlipala, Rychna, J. Dolejší a Doškář po 3; Ženatý a M. Hájek po 2; Miľko, A. Dolejší a Kastner po 1; Thorovský; J. Hájek; Knittl

Pozápasové ohlasy:

Ondřej Šulc, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Začnu gratulací soupeři. Myslím si, že to byl pěkný zápas. Byla i výborná atmosféra. Diváci mohli vidět vyrovnaný první poločas, bohužel začátkem druhé půle nám Dukla odskočila na rozdíl pěti gólů. Klobouk dolů před kluky, že se z toho dostali a vrátili se na remízový stav. Poté ale Tomáš Petržala zavřel bránu a my měli velké problémy v koncovce. To byl ten hlavní důvod, proč jsme zápas nezvládli. Chtěl bych poděkovat hlavně našim fanouškům za podporu po celý rok a popřát jim krásné Vánoce.“

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Jsme určitě rádi, že jsme ten zápas zvládli, ještě s takovou koncovkou, kdy to bylo hodně vypjaté. Dost záleželo na každém balonu. Začátek zápasu byl z naší strany trošku divočejší, pořád jsme se hledali v obranné fázi. Nechali jsme domácí, aby šli do vedení. Jsem moc rád, že jsme se po poločase vzadu zlepšili a hned se to promítlo na výsledku utkání, kdy jsme odskočili na nějakých pět gólů. Poté nás zase trefila naše fáze, kdy přestaneme proměňovat jasné šance. Takže jsme zase znejistili a jsem moc rád, že jsme ten závěr zvládli a odvážíme si zlaté body.“

Statistika utkání:

Diváků: 415

Sedmičky: 2/0 – 4/3

Vyloučení: 5 – 4; ČK: 0 – 0

Rozhodčí: Bareš, Uhlíř

Sled branek: 2-1, 5-2, 6-5, 6-8, 10-9, 14-11, 15-14, 15-19, 17-22, 23-23, 24-27; 27-28; 27-29

Jičínští házenkáři přejí všem svým příznivcům krásné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a mnoho úspěchů v novém roce 2024!