SOBOTECKO – Ve středu 28. září na svatého Václava se bude na zámku Humprecht od 18 hodin konat poslední z pořadů letošní sezóny k připomenutí 350. výročí podepsání smlouvy a zahájení stavby zámku Humprecht. Tématem jsou tentokrát „Obory a parky na českých panstvích hrabat Černínů. Přednášející M. Šantrůčková i M. Krummholz jsou našimi předními odborníky v oboru. První část přednášky bude věnována typologii aristokratických rekreačních objektů (letohrádky, lovecké zámky), které tvořily nedílnou součást šlechtických majetků a pobyty na nich patřily k neodmyslitelným kratochvílím vyšších společenských vrstev. Pro tyto stavby bylo charakteristickým převážně komorní měřítko, specifický půdorysný tvar, výzdoba a často i samotné pojmenování.
Martin Krummholz, Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. : Barokní letohrádky a lovecké zámky v Čechách.
První část přednášky bude věnována typologii aristokratických rekreačních objektů (letohrádky, lovecké zámky), které tvořily nedílnou součást šlechtických majetků a pobyty na nich patřily k neodmyslitelným kratochvílím vyšších společenských vrstev. Pro tyto stavby bylo charakteristické převážně komorní měřítko, specifický půdorysný tvar, výzdoba a často i samotné pojmenování.
Markéta Šantrůčková, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. Druhá část přednášky se zaměří na konkrétní lovecké areály a objekty spojené s rodem Černínů na přelomu 18. a 19. století. V první řadě se bude věnovat oboře a loveckému zámku Jemčina u Jindřichova Hradce, což byl ve své době (1793 – 1822) významný fenomén, kde se setkávala nejvyšší česká a rakouská šlechta. Pozornost bude zaměřena na budování loveckého areálu již za předchůdců Jana Rudolfa Černína, způsob využití obory v dobách její největší slávy, stejně jako další osudy po jejím zničení větrnou smrští v roce 1822. Další část přednášky bude věnována oboře v Petrohradě, kde vznikl pro lovecké účely tzv. Švýcarský dům. A zmíněn bude i Krásný Dvůr, jehož bažantnice byla využita pro věhlasný romantický park.
(red)
