Jak si vedli jičínští judisté v České Skalici a v Ostravě

dscn9253 ČESKÁ SKALICE / Jičín  –  Uplynulou sobotu přivítala sportovní hala v České Skalici 244 nejmladších judistů z 22 oddílů ČR v kategoriích chlapců a děvčat U10, U12, U14 a U16. V nejmladší věkové kategorii do deseti  let se nejvíc dařilo Karle Lemmerové do 25,1 kg a Alexandru Hykovi do 26,6 kg, kteří ve všech svých utkáních zvítězili a zaslouženě získali zlaté medaile. Stříbrný kov vybojoval do 30,5 kg Sebastian Bílek.  Na  šestých místech skončili  Vitaliia Shepa do 37,2 kg a Petr Zavadil do 28,1 kg.

V kategorii do 12 let do 50 kg přesvědčivě zvítězil Vojtěch Zlámal, bronzové medaile vybojovali do 35 kg Josef Varšányi a do 42 kg Kryštof Lánský.

V kategorii do 14 let zvítězili Oliver Tichý do 55 kg a Miroslav Kratochvíl do 73 kg. Bronzovou medaili vybojovala v kategorii do 44 kg Karolína Soukupová, Viktor Tichý skončil do 46 kg pátý.

V kategorii do 16 let zvítězila Barbora Horáčková do 44 kg. Stříbrné medaile přidali do sbírky v kategorii do 57 kg Veronika Lipárová a do 60 kg Kryštof Neuwirth.

V pořadí klubů skončil jičínský celek na velmi dobrém druhém místě a obhájil tak umístění z loňského ročníku.

Pro některé naše naděje byl tento turnaj první zápasovou zkušeností, pro ostatní kvalitní přípravou před kvalifikačními turnaji na Přebor ČR 2023.

(ml)

Ostrava –  Ve dnech 18. a 19. března se ve Vítkovické aréně a.s., v atletické hale Ostravě – Zábřehu uskutečnil Český pohár Ostrava Judo Open 2023 pro kategorie U14, U16, U18 a U23.  Na osmi ostravských  tatami se po oba soutěžní dny představilo 1394 mladých judistů ze 194 klubů nejenom z ČR, ale i z AUT, CYP, FRA, HUN, POL, LTU, ROU, SRN, SVK a UKR.

Jičínští trenéři nominovali na tento prestižní turnaj pět nadějí, které si nominaci na nedělní turnaj zasloužili na základě svých výsledků v roce 2022.

Nejvíc  se dařilo v kategorii U23 do 73 kg Františku Egrtovi, který v silné konkurenci vybojoval páté místo. František podal v průběhu soutěže kvalitní výkon, podlehl až pozdějšímu vítězi této kategorie. V opravných bojích ale nezaváhal a probojoval se až k utkání o bronz. V tomto podlehl velmi sporným výrokem rozhodčích, kteří dvě sekundy  před koncem utkání udělili Františkovi přísný třetí trest a tímto rozhodnutím svému soupeři podlehl. Vzhledem k tomu, že se jičínský borec v kategorii juniorů zabydluje velice krátce, je 5. místo s bilancí pěti vítězství a dvou porážek velice dobrým výsledkem.

V kategorii U16 vybojovali Jan Egrt a Natálie Rejmanová solidní sedmá  místa. Honza měl sice v prvním kole volný los, ale ve druhém kole jej čekal loňský přeborník ČR. Náš judista favorita této hmotnostní kategorie v úvodu utkání zaskočil a technikou kouchi gari zvítězil před časovým limitem. Poté však podlehl maďarskému soupeři a v opravných bojích byl jen krůček od boje o bronz. Konečné sedmé místo s bilancí tří vítězství a  dvou porážek v silné konkurenci není špatné.

Natálka po přechodu do vyšší hmotnostní, ale i věkové kategorie skončila po sympatickém výkonu na sedmém místě, když tuto kategorii zcela ovládli mladé naděje ze zahraničí a Natálka se umístila jako druhá nejlepší z ČR.

V hmotnostní kategorii děvčat U16 do 52 kg vstoupila do soutěže přesvědčivě Darina Jirásková, když v úvodním kole zvítězila nad soupeřkou z Polska technikou ouchi gari za čtyři sekundy. V dalším utkání se na ní znatelně podepsala viróza, kterou prodělala krátce před soutěží. Své soupeřce podlehla po velkém boji a do opravných bojů už nezasáhla.

V kategorii chlapců U16 do 55 kg zvítězil v úvodním utkání Tomáš Ort bleskově provedenou technikou harai goshi. V dalším utkání si však poranil rameno a ze soutěže odstoupil.

Jičínské naděje tentokrát cenný kov sice nepřivezli, ale jedno páté  a dvě  sedmá místa v silné zahraniční konkurenci nejsou vůbec špatným výsledkem.