Jičín v dějinách. Aneb jak vznikl Zebín, i kde leží Řáholec

vystr-komiks JIČÍNSKO  –   Po více než třech letech práce Regionální muzeum a galerie v Jičíně vydalo těsně před vánocemi publikaci, která netradičním způsobem představuje historii regionu a zároveň obrazovou formou zpřístupňuje některé předměty ze sbírek této instituce. Vznik podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Kniha na 470 stranách ilustrovanou formou představuje vybrané příběhy anebo pověsti, které se vztahují k Jičínu nebo  k širšímu regionu. Čtenáři  se  tak  hravou formou mohou   například dozvědět, proč se Jičín jmenuje  Jičín, jak vznikl Zebín, kde leží Řáholec nebo jakým způsobem byla vysázena lipová alej  z Jičína do Valdštejnské lodžie. Zároveň jsou u jednotlivých příběhů vyobrazeny předměty ze sbírek jičínského muzea, které s jednotlivými příběhy souvisejí.

Autory nápadu a textů jsou pracovníci jičínského muzea pod vedením Michala Babíka, nezaměnitelnou formu dal publikaci výtvarník Matyáš Prošek se svou manželkou Ladislavou.

Publikace je myšlená jako průkopnický a jedinečný komplexní projekt, který má být přístupný všem věkovým skupinám. Popularizuje  práci muzea a zároveň představuje nejvýznamnější sbírkové předměty, které má Regionální muzeum a galerie v Jičíně ve své správě. Nová kniha je k dostání na pokladně jičínského muzea.

(RMaG Jičín a red)

 Foto:  Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *