Jičínští házenkáři v závěru získali důležitou výhru

titulka JIČÍN –   V sobotu přivítali házenkáři jičínského O2xyworldu na vlastní palubovce ve svém úvodním domácím zápase  druhé poloviny základní části celek HC ROBE Zubří. Domácí věděli, že jen výhra je udrží ve hře o postup do play-off. Jičínští kormidelníci stále nemohou počítat se zraněnými Hlavou a Š. Drbohlavem, nutno přiznat, že hosté přicestovali do Jičína také bez několika důležitých hráčů.

O2xyworld HBC Jičín 34 (19)

HC ROBE Zubří 32 (15)

409496388_832552598878866_4441665878472187389_n Jako první se na konci druhé minuty prosadili hosté, vzápětí srovnával Thorovský a vedení 2:1 přinesl jičínským barvám Miľko. Na konci osmé minuty už vedli opět hosté v poměru 3:5, Jičínským se v těchto momentech nedařilo v obraně, individuálně skvěle vybavení hráči Zubří se dokázali prosadit jeden na jednoho případně střelbou ze střední vzdálenosti. To ještě mnoho pokusů zlikvidoval pozorný gólman Machalický. Domácí následně zlepšili obranu, kde hrál prim především Ženatý, kterému sekundovali Miľko a Hlipala. V útoku se domácím několikrát podařila spolupráce s výborně hrajícím Miľkem na pivotu, bohužel jičínští se nevyvarovali zbytečných ztrát míče, které je stály možnost vytvořit si výraznější náskok. Skóre se tak neustále přelévalo, sedm minut před koncem poločasu byl stav 12:13. Závěr první půle se ale nesl ve znamení jičínského náporu. Domácí ještě více zkvalitnili obranu, v útoku dokázali přehrávat defenzívu hostí a protože tentokrát si skvěle počínali v zakončení, otočili na poločasových 19:15.

409536036_832552635545529_1647632224434909247_n Úvodní minuty druhého dějství patřily nadšeně bojujícím hráčům Zubří, kteří dokázali z gólového manka tři trefy umazat a snížili na 21:20. Přelom první a druhé desetiminutovky ovšem ovládli házenkáři jičínského O2xyworldu. Domácí nejprve zásluhou branek Miľka, Matouše a J. Dolejšího odskočili na 24:20. Po korekci Zuberských se znovu trefili Matouš a J. Dolejší, přesný zásah přidal rovněž Hlipala a házenkáři Jičína rázem vedli 27:21. Hosté ale nezpanikařili, i nadále bojovali a odměna se dostavila v podobě snížení na 27:24. Jičínští znervózněli, vítr z plachet jim bral pozorný gólman hostí Malina, jenž lapil několik vyložených šancí. Místo poklidného dohrání zápasu se tak schylovalo k nervydrásající koncovce. Deset minut před koncem byl rozdíl ve skóre stále tři branky, 29:26, o tři minuty později již svítil na ukazateli stav pouze 30:29. Následně zvýšil na 31:29 svým třetím gólem v řadě Doškář, ovšem hosté korigovali Krupou na 31:30 a šest minut před koncem srovnával na 31:31 Bajer. O chvíli později byl vyloučen hostující Přerovský, s přesilovou hrou ale domácí naložili prachbídně. Již v početní rovnováze na sebe vzal odpovědnost jičínský špílmachr J. Dolejší, jenž dvěma góly přinesl svému týmu určité uklidnění, 33:31. Hosté ještě jednou snížili na nejtěsnější brankový rozdíl, poslední slovo měl ale Matouš, který upravil na konečných 34:32.

409540885_832552978878828_7590189644571655238_n Házenkáři Jičína tedy důležitý zápas zvládli a připsali si další dva extraligové body. Opět se ale potvrdilo, že ani vícebrankový náskok ještě nemusí znamenat definitivní rozuzlení zápasu. V prvním poločase položil průběžnému vedení základy svým výkonem gólman Machalický, po změně stran se naopak na vyrovnání podílel fantastický gólman Malina. Střelecký prapor domácích drželi J. Dolejší, Matouš a Hlipala, skvělý zápas odehrál na obou brankovištích Miľko. Stabilní oporou defenzívy jičínského celku se stává Ženatý. Také další hráči měli svůj podíl na dvoubodovém zisku, který bude nutný potvrdit v posledních dvou duelech roku.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Grabemann – J. Dolejší 9/2; Matouš 6/1; Hlipala 5; Miľko 4; Doškář 3; Ježek 2; Rychna, J. Hájek, Kastner, M. Hájek a Thorovský po 1; Ženatý; Pekař; A. Dolejší

Pozápasové ohlasy:

Ondřej Šulc, asistent trenéra O2xyworld HBC Jičín: „I když Zubří přijelo v takové sestavě, v jaké přijelo, rozhodně nehráli vůbec špatně. Předvedli velmi dobrý výkon. My jsme věděli, že je tohle pro nás strašně důležitý zápas. Pokud chceme ještě nějakým způsobem pomýšlet na play-off, tak už do konce roku nesmíme ztratit ani bod. První krok ze tří se nám povedl, i když se to nerodilo vůbec lehce. Hodně nám pomohl výborný výkon brankáře Machalického, na sebe to vzal Dolejší. Celý tým předvedl moc dobrý výkon, nebylo to pouze o individualitách, i když máme pořád na čem pracovat. Neustále děláme chyby v obraně, měli jsme zase pasáž, kdy jsme se nezvládli prosadit. Ale skončilo to se šťastnějším koncem pro nás a já jsem za to hrozně rád.“

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Gratuluji soupeři k vítězství. Jičín se od nás několikrát utrhl a ten zápas dovedl do vítězného konce. Rozhodovaly hlavně zkušenosti, což je důležitá vlastnost, co se týče hráčů. Dolejší to tam na konci podle předpokladů vzal na sebe. Vynikající výkon předvedl nejenom domácí brankář Machalický, ale taky Hlipala. Celý jičínský tým moc chtěl zvítězit a my jsme to nestačili kompenzovat. Ráno nám vypadl Matěj Havran a všichni vědí, co to znamená, když vám vypadne v obraně rozhodující hráč. Do toho s námi neodcestovala třetí střední spojka Tomáš Randýsek. To nic nemění na tom, že Jičín ten zápas vyhrál. Šli si za tím, potřebovali ty body, protože ví, jak tabulka vypadá. Bohužel pro nás, v závěru byli domácí lepší, zkušenější a ještě jednou jim patří gratulace.“

Statistika utkání:

Diváků: 301

Sedmičky: 3/3 – 4/3

Vyloučení: 5 – 4; ČK: 0 – 1

Rozhodčí: Králíček, Letev

Sled branek: 2-1, 3-5, 8-7, 11-11, 15-14, 19-15, 21-20, 27-21, 28-25, 30-27; 31-31, 33-32, 34-32

Následující týden čeká jičínské házenkáře poslední dva duely kalendářního roku 2023. Ve středu 13. prosince se představí na půdě brněnských Maloměřic, v sobotu 16. prosince přivítají od 18:00 hodin celek pražské Dukly.