Memoriál Josefa Letošníka, 54. ročník Velké ceny Jičína

titulka JIČÍN  –  V poslední květnovou sobotu se ve sportovní hale jičínského Sportovního areálu uskutečnil 54. ročník Velké ceny města Jičína, která od roku 2021 nese i název Memoriál Josefa Letošníka.  Na úvod soutěže obdržel Pohár Josefa Letošníka jeden z nejlepších judistů jičínské, ale i české historie, pan Pavel Řezníček. Jako jeden z prvních svěřenců Pepy Letošníka získal mnoho medailí na republikových šampionátech, účastnil se také řady vrcholných soutěží ME a MS. V roce 1971 jako jediný startující judista z ČSSR vybojoval na Mistrovství světa v SRN vynikající 11. místo.

dscn8504 V samotné soutěži 54. ročníku se představila necelá stovka judistů, nejenom z ČR, ale i z Polska, Moldavska, Ukrajiny a Uzbekistánu. Do jičínského turnaje se přihlásil nebývale vysoký počet reprezentantů ČR seniorské a juniorské kategorie, což neuniklo pozornosti reprezentačnímu trenérovi Petru Lacinovi. Trenér dvojnásobného olympijského vítěze Lukáše Krpálka Petr Lacina pozorně sledoval celý průběh soutěže.

Ozdobou turnaje byly hlavně  kategorie do 73 kg, 81 kg a 90 kg.  V hmotnostní kategorii do 73 kg zvítězil seniorský reprezentant ČR Eduard Zděnovec z USK Praha, který ve finálovém utkání porazil favorizovaného Uzbeka Khusnidina Karimova. Třetí místa obsadili juniorský reprezentant ČR Matyáš Kalous z USK Praha a juniorský reprezentant Polska Piotr Chvistek, který v boji o bronz porazil domácího judistu Tadeáše Čeřovského.

V hmotnostní kategorii do 81 kg se ve finálovém souboji utkal dlouholetý reprezentant ČR Jaromír Musil ze Sokola Praha Vršovice a bronzový medailista z loňského Mistrovství světa juniorů Daniel Pochop z USK Praha.

V dramatickém utkání zvítězilo mládí a zlatou medaili si zaslouženě odvezl Daniel Pochop. Bronzové medaile vybojovali judisté Judoclubu Liberec, seniorský reprezentant ČR Tomáš Binhak a úspěšný juniorský reprezentant ČR Filip Ivanka.

V hmotnostní kategorii do 90 kg s přehledem zvítězil reprezentant ČR Jiří Petr z SKKP Brno, který ve finálovém boji nedal šanci svému reprezentačnímu kolegovi Janu Svobodovi ze Sportu Judo Litoměřice. Bronzovou medaili získal Radomír Musil ze Sokola Praha Vršovice, který v souboji o bronz porazil svého juniorského reprezentačního kolegu Martina Ivanku z Judoclubu Liberec. Brněnský Jiří Petr obdržel z rukou pořadatelů také Pohár Radka Kyziváta, bývalého vynikajícího jičínského judisty.

V hmotnostní kategorii + 90 kg se dařilo jičínským závodníkům Jakubovi Krejčíkovi, který získal stříbro a Petru Matějkovi, který bral bronz. Nad jejich síly byl jen vítěz této kategorie, juniorský reprezentant ČR Demyd Bohdan z Judo SG Plzeň.

V nejlehčí hmotnostní kategorii do 60 kg zvítězil juniorský reprezentant Polska Teodor Bogdanski, druhý skončil jeho reprezentační kolega Mateus Bochenek a na 3. místě se umístil Lukáš Rúža ze Sport Judo Litoměřice.

V kategorii do 66 kg zvítězil Vojtěch Kubala z Judo Železo Hranice, který ve finálovém utkání porazil svého oddílového kolegu Vincenta Skurku.

Na domácím tatami se představili také jičínští František Egrt, Marin Vrabie a Jakub Zachoval, kterým se však v silné konkurenci nepodařilo zasáhnout do bojů o medaile.

Hlavní rozhodčí soutěže MUDr. Jaroslav Zetek poděkoval v závěru soutěže pořadatelům za tradičně kvalitně připravený turnaj.

SKP JUDO Jičín, z.s. děkuje za podporu NSA, Královéhradeckému kraji, městu Jičín a firmě DEPRAG CZ a.s..