Na třech víkendových nehodách na Jičínsku se podílel alkohol

Kopidlno - 25. 7. 2021Kopidlno – 25. 7. 2021 víkendu vyjížděli jičínští dopravní policisté k celkem deseti dopravním nehodám:  u tří řidičů naměřili hodnotu alkoholu v dechu vyšší než jedno promile.

V sobotu 24. července ve Šlikově Vsi nerespektoval sedmdesátiletý elektrocyklista na křižovatce značku „Stůj, dej přednost v jízdě“ a vjel do jízdní dráhy  Škody Octavia. Cyklista neměl na hlavě cyklistickou přilbu, a byl předán do péče lékařů. Ke zranění jiných osob nedošlo. U obou řidičů policisté povedli dechovou zkoušku, u řidiče  elektrokola naměřili 1,22 promile alkoholu v dechu.

V neděli 25. července v Hořicích krátce před 18 hodinou šestašedesátiletá řidička při vyjíždění z parkovacího místa nacouvala Citroenem do stojícího  Fordu Focus,  který poškodila. Po dopravní nehodě zastavila, ale nesepsala společný záznam o dopravní nehodě, neprokázala svou totožnost druhému účastníkovi a s autem  objela blok řadových domů, kde následně zaparkovala. Tato řidička  policistům nadýchala 1,42 promile.

V neděli v  v půl osmé večer  vyjížděli policisté k havárii  Fordu  Focus. Devětadvacetiletý řidič za Kopidlnem  zřejmě nepřizpůsobil rychlost  jízdy, vyjel vpravo na krajnici, pak na vjezd na lesní cestu, kde narazil do závory a sloupku, o který se převrátil na střechu.  dechová zkouška u řidiče prokázala  1,45 promile. Následnou lustrací policisté zjistili, že  muž nesmí za volant  do března 2023.

PREVENCE

Alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění. Alkohol odbourává zábrany a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci. To všechno může mít naprosto fatální následky. Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu a tak trochu předvídat jejich chování, počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty. Opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.

Co hrozí za „řízení pod vlivem“?

Kromě toho, že riskujeme havárii či nehodu, za kterou opilý řidič nese zodpovědnost i v případě, že nehodu zavinil někdo jiný, riskujeme také „papíry“. Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

  • Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile) – do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2.500 – 20.000 Kč, 0 bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok
  • Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) – 0,3-1 promile – (pravděpodobně) přestupek, pokuta do 2.500 – 20.000 Kč, 7 trestných bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
  • Ohrožení pod vlivem návykové látky (nad 1,0 promile) – více než 1 promile – trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení (3 roky vězení způsobí-li jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek), 7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.
  • Odmítnutí dechové zkoušky – odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

Jízda s opilým řidičem? Nikdy!

NIKDY NESEDEJ DO AUTA K ČLOVĚKU, KTERÝ PIL! – Alkohol negativně ovlivňuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění (tj. zmenšuje zorné pole) a zhoršené vnímání barev.
Snad každý se někdy dostane do situace, kdy mu někdo nabídne svezení autem, přičemž řidič před jízdou pil, nebo má v sobě jiné omamné látky. Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. O tvůj život. Pravděpodobnost nehody je u řidiče, který pil mnohem vyšší!

  • od 0,3 do 0,9 promile – 7x větší
  • od 1,0 do 1,4 promile – 31x vyšší
  • nad 1,5 promile – 128x větší

por.  Eliška Majerová
26. července

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *