Nechte mne v míru odejít / Vzpomínka na Irmu Geisslovou

irma-1 JIČÍN  –  Ve spolupráci s Regionálním muzeem v Jičíně  o víkendu ve městě vyvrcholil  dvouletý  projekt IRMA,  který  připravili  studenti  filosofické fakulty UK, katedry komparatistiky.  Týká  se výjimečné básnířky a prozaičky Irmy Geisslové,   ve své  době nedoceněné.   

První část vzpomínkového setkání  „Nechte mne v míru odejít“  se odehrála v  sobotu   2. listopadu  dopoledne na  jičínském hřbitově u  Irmina náhrobku. Pod taktovkou  Úvod do komparatistiky: projekt IRMA zazněla krátká vzpomínka, i verše ze sbírky  Immortely.

Program pokračoval v jezuitské koleji  přípravou zvukového tělesa  údk  na večerní koncert a instalací  výstavy  Bludice  věnované právě Irmě Geisslové. Díla vytvořil Martin Mulač, absolvent pražské Akademie výtvarných umění.

Byla jedinečná. Ne v tom, co musela, ale v tom, co  cítila…

465042807_1003845058212203_120770610023022103_n „Umělec  Martin Mulač v posledních  týdnech  připravil  řadu  nových prací, které byly v koleji  představeny vůbec poprvé  a výjimečně jen na jeden den,“ přiblížila Jana Schlesingerová, historička umění z  Regionálního muzea v Jičíně.

„Už samotný název odkazuje k jejím pochmurným veršům. Irma Geisslová vždy patřila k Mulačovým femme fatale,  po jičínské výstavě se jeho zájem o Irmu a její dílo ještě prohloubil. Mulač v poslední době vytvořil řadu děl, která ji upomínají.“

V sobotu večer byl  k  vidění i nový  dokumentární film „Portrét Irmy Geisslové,  která umřela smutná.“  V letošním roce ho natočila Kateřina Konrádová, premiéru měl před týdnem na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě,

Projekt IRMA (31. 1. 2023 – 2. 11. 2024)  byl věnován dílu a životu nejvýznamnější české básnířky 19. století, Irmě Geisslové. Formou zvukových aktualizací se scénickými prvky a edukativní složkou představoval autorčiny básně, úryvky z korespondence či jeden z jejích dramatických opusů. Během dvou let projektu se uskutečnily více než dvě desítky vystoupení, vystřídalo se v něm přes pětadvacet hrajících a vzniklo přes tucet různých parahudebních kreací. Vůbec poprvé však byl projekt IRMA uveden v básnířčině osudovém Jičíně, a to příznačně v den svého ukončení.

 (red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *