JIČÍNSKO – Ke Světovému dni ledvin se 10. března přidává i Oblastní nemocnice Jičín a.s.. „Tato tradiční akce Mezinárodní nefrologické společnosti nabízí veřejnosti možnost nechat si vyšetřit stav a funkčnost ledvin. V nemocnici všechny případné zájemce v tento den vyšetří, a to na nefrologické ambulanci,“ informovala mluvčí nemocnice Magda Doležalová. Světový den ledvin již po jedenácté vyhlásila Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology). Cílem je zvýšit informovanost zdravotníků, i laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Jedenáctý ročník je zaměřen na problematiku onemocnění ledvin u dětí. Slogan pro tento rok zní „Prevence nebolí, jednejte včas“. Jak dobře Vám ledviny fungují, můžete zjistit na bezplatném vyšetření, kterého se od 9 do 14 hodin ujme MUDr. Lucie Štěrbová v nefrologické ambulanci. Ambulance se nachází v přízemí pavilonu „J“ jičínské nemocnice (budova dialýzy). „Během tohoto vyšetření zjistíte, zda netrpíte nějakým ledvinovým onemocněním a samozřejmě se s námi můžete také poradit, jak nemocem ledvin předcházet. Nejdříve od vás zjistíme, zda už jste nějaké onemocnění ledvin a močových cest prodělali v minulosti a zeptáme se na přítomnost rizikových faktorů nebo onemocnění, která poškozují činnost ledvin, jako je např. cukrovka a vysoký krevní tlak. Dále provedeme odběr vzorku krve a moči a změříme vám krevní tlak. V případě zjištění patologie v provedených vyšetřeních, budete objednáni k další kontrole,“ vysvětlila průběh vyšetření MUDr. Lucie Štěrbová.
(red)
