Rekonstrukce ve Valdštejnském paláci začne na podzim. Součástí bude i nová muzejní interaktivní expozice

imgp1383_1 JIČÍN  –    Výtah,  bezbariérovost,  nová  muzejní  expozice.  Valdštejnský  palác  v  Jičíně  dostane  nový  vítr  do  historických plachet.  Letos na podzim  tu  začne  dlouho  plánovaná  rekonstrukce muzejních prostor, včetně výstavby výtahu.  Jičínští  radní  schválili  zadávací  podmínky pro veřejnou  zakázku. Na projektu spolupracuje město Jičín, které je vlastníkem historické budovy,  Královéhradecký  kraj  a jeho  příspěvková  organizace  Regionální muzeum a galerie v Jičíně.  Ta  platí  městu  Jičín  nájemné  a  tyto  peníze mají  být podle nájemní  smlouvy zpětně  investovány do vylepšení prostor.  Po dobu rekonstrukce nebude muzeum pro návštěvníky  přístupné  a  to  pravděpodobně od září 2023, některá  omezení se dotknou i  Základní umělecké  školy  J. B. Foerstera. Práce  by měly skončit v roce 2026.

Veřejnou zakázku na dodavatele stavebních prací vypisují město Jičín a Královéhradecký kraj společně. Rada města Jičína zadávací dokumentaci už schválila,  krajští radní se sejdou 15. května.  Pak  bude možné uzavřít smlouvu o spolupráci mezi městem Jičín a RMaG. „Tato  úzká spolupráce je jedinečná, vychází z dlouhodobých průběžných jednání mezi zástupci města Jičína a kraje a může představovat inspiraci pro další města v regionu a pro budoucí projekty,“ dodává  mluvčí jičínské  radnice  Jan Jireš.

Prostřednictvím  výtahu  získá  Valdštejnský palác  bezbariérový  přístup  do muzea,  nových učeben univerzity, ZUŠ a do Porotního sálu. Návštěvníci se kromě zrekonstruovaných prostor mohou  těšit  na  novou, moderní muzejní expozici. Ta současná je už víc než třicet let  stará a nesplňuje požadavky na moderní vystavování sbírkových předmětů, hlavně co se týká interaktivity. Představitelé RMaG uvádějí, že nová expozice, o jejíž výstavbu usilovali už řadu let, kdy hledali vhodný dotační program, bude hravá, nápaditá a interaktivní. Podpoří prý zájem o místní historii, v níž návštěvníci budou cestovat proti proudu času. Důležitým motivem expozice bude událost z roku 1620, kdy došlo k explozi Valdštejnského zámku. Muzejníci chystají na léto  rozlučkové setkání,  které  éru  současné  stálé expozice ukončí.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *