Schizofrenie nerovná se ztracený život

titulka Královéhradecký a Pardubický kraj  –  V  tomto  týdnu  jsme si mohli připomenout, že 28. únor je Národním dnem schizofrenie. Cílem je zvýšit povědomí o možnostech podpory, která je pro osoby s vážným duševním onemocněním k dispozici,  přiblížit problematiku tohoto mnohdy tabuizovaného onemocnění.  Přečtěte si  příběh pana Tomáše, kterému osud do života nadělil „démona“.  Zároveň se tak  dozvíte,  že i lidé, kterým do života vstoupila schizofrenie, mohou žít plnohodnotný život ve společnosti, nikoliv za zdí nemocnice.  

Základní fakta o schizofrenii:

· postihuje zhruba jedno procento populace,

· v České republice se se schizofrenií potýká zhruba 100 000 lidí,

· příčiny vzniku nejsou přesně známy,

· postihuje stejně často muže jako ženy,

· obvykle se projeví mezi 15. až 35. rokem života.

Příběh Tomáše: velkou roli hrají respekt a individuální přístup

vzdelavani-v-pdz Život se schizofrenií není jednoduchý, se správnou podporou je ale možné překonat překážky, které onemocnění do života klade a žít plnohodnotně, ve společnosti, nikoliv za zdí ústavu či izolovaně od společnosti. Dokazuje to příběh pana Tomáše, který je už přes rok klientem Centra duševního zdraví v Hradci Králové. Důležitý je přístup k onemocnění a podpora okolí.

Tomášovi dal osud do života „parťáka“. Tomáš mu říká Démon. Není to „parťák“, kterého by si člověk přál. Je to nechtěný hlas, který na Tomáše často promlouvá, a to velmi nepříjemně. Když se o tom Tomáš zmíní před svým okolím, setkává se často s nepochopením a s úšklebky. Někdy také s nálepkou velkého podivína. Lidé se ho straní. Kvůli projevům schizofrenie si například nezvládal zařídit věci, které většina lidí považuje za běžné. Bál se cestovat autobusem, nezvládal komunikovat s úřady. Spolupráce s centrem dala Tomášovi něco, čeho se mu nedostává v jeho běžném prostředí, a to je hlavně respekt, pochopení a komunikace bez předsudků.

Efektivní podporu poskytuje multidisciplinární tým

„Tomáše podporujeme, aby dokázal se schizofrenií žít, aniž by ovládala jeho život. Pomáháme mu například trénovat jízdu autobusem, komunikaci s úřady a řešíme i další jeho potřeby. Akceptujeme nejistotu a současně mu umožňujeme projít danou situací bezpečně a zároveň autenticky. Nabízíme podporu, pochopení i nácvik běžných činností, které ostatní lidé zvládají bez větších obtíží. Daří se to a Tomáš dělá obrovské pokroky,“ přiblížila spolupráci s Tomášem sociální pracovnice z Centra duševního zdraví v Hradci Králové, Mgr. Daniela Pazourková.

prace „Tým jezdí za klienty domů či na jiné domluvené místo a podpora je vždy přizpůsobena potřebám konkrétního klienta. Když je potřeba, vyrazí za klientem například zdravotní sestra i sociální pracovník, jindy se klient setká s psychiatrem. S klienty se tým může vidět i denně a nabídnout efektivní podporu. Zdravotníci i sociální pracovníci tak dokáží rychle reagovat na potřeby klienta a předcházet větším potížím nebo i hospitalizaci,“ přiblížil fungování centra ředitel neziskové organizace Péče o duševní zdraví, Mgr. Petr Pavlíček. Organizace provozuje celkem tři centra duševního zdraví, a to v Pardubicích, Hradci Králové a v Chrudimi. V červnu plánuje otevřít další centrum v Náchodě.

Jak konkrétně vypadá práce multidisciplinárního týmu? Podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=WpN0kPE942Y

Příběh Tomáše ukazuje, že s promyšlenou podporou může osoba s vážným duševním onemocněním žít plnohodnotně a v místě, kde chce. A pokud by se nedařilo zvládat duševní onemocnění nebo starosti běžného života, jsou pracovníci z centra připraveni poskytnout okamžitou podporu.

(PDZ)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *