Setkání u příležitosti výročí konce II. světové války připomene i hubálovské hrdiny

imgp9778 JIČÍNSKO  – Město Jičín, Osadní výbor Popovice a T.J.  Sokol  zvou u příležitosti státního svátku  na Den vítězství na  připomínku 77. výročí ukončení II. světové války. Uskuteční se v pátek  6. května od 10 hodin v Jičíně, u Pomníku na Čeřovce a od 10:30 hodin  v Popovicích, u Pomníku kpt. Šimka.  

K popovické vzpomínce u pomníku  doplňujeme informaci  z kroniky  vesničky Hubálov u Popovic:  „Dalším významným mezníkem v kronice je II. světová válka. Kronikář popisuje těžké časy obyvatel Hubálova i to, že se zde nenašel jediný obyvatel, který by pomáhal a nebo imgp9848 sympatizoval s nacisty. Popisuje tragédii, která se stala v dubnu 1945 v tuřských lesích. Jedná se o statečného hajného Hlaváčka, který pomáhal uprchlým zajatcům. Spolu s ním byli zatčeni i čtyři dřevaři z Hubálova a několik dalších z okolních obcí, kteří hajnému pomáhali. Všichni byli gestapem propuštěni, bohužel hajný Hlaváček byl popraven těsně před koncem II. světové války.

Kronikář a bývalý starosta Hubálova František Folta popisuje také odvahu a statečnost několika obyvatel Hubálova, kteří společně s kapitánem Josefem Šimkem a dalšími statečnými lidmi z okolí utvořili partyzánkou četu, která odzbrojovala utíkající okupanty. Při jedné akci byl  4. května 1945 kapitán Josef Šimek zastřelen. Hajný Jan Hlaváček má pamětní desku na budově obecního úřadu v Tuři a kapitán Josef Šimek pomník na rozcestí k Tuři.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *