Stříbro jičínským z městského golfu na mistrovství světa v Košicích

5 KOŠICE / Jičín –  Češi po loňském stříbru na ME v Budapešti konečně prorazili v městském golfu (urbangolfu či streetgolfu) na bednu i na mistrovství světa. WUGC (World Urban Golf Cup) se poprvé hrál v bývalém východním bloku, a to v druhém největším městě Slovenska (ME se už hrálo v Praze a v Budapešti). Změny v pravidlech umožnily národním týmům postavit letos až šest dvojic, i když se do celkového pořadí započítávaly opět jen dvě dvojice. Většina států tedy postavila dvanáct  hráčů proti minulým šesti. Poprvé se objevili i hráči z USA, zato nepřijeli z Indie, kteří dosud nechyběli na žádném MS.

3 V české reprezentaci už tradičně nechyběli jičínští jmenovci Vratislav a Míra Jedličkové. Tentokrát nehráli z Jičína sami, ale nakonec po diskuzích hrála za mezinárodní tým i Eliška Rýglová, která se původně přijela jen podívat a tento druh golfu ještě neovládá, ani na českou kvalifikaci si zatím netroufala. Ale některé stabilní reprezentace nepřijely, jako třeba Belgie nebo Dánsko s Irskem a pořadatelé potřebovali doplnit počty hráčů do skupin neboli „flajtů“, a tak byl postaven i mezinárodní tým. Turnaj se odehrál v samém středu města.

Lehký míček občas způsobil zděšení mezi chodci v přeplněných ulicích, ale s tím se počítá. Pořadatelé využili i blízký park s velkou magickou fontánou. Její nevyzpytatelné proudy vody lapaly po míčkách k velkému pobavení návštěvníků, ale méně obdivu už projevovali samotní hráči. V tomto druhu golfu se nedohrává míček do jamky, ale cílem je buď trefit určený prostor na zdi či na lavičce, nebo třeba dostat míček do bedýnky na vydlážděném náměstí. Navíc tentokrát měli hráči možnost odepsat údery na  třech dovednostních jamkách, kolikrát se ze tří  pokusů trefili, tolik si odepsali ran. Hráči tedy museli prokázat své umění jak z tvrdých podkladů (beton, asfalt..), tak z různých štěrků, což bývá nejméně oblíbený povrch a samozřejmě v parcích z trávy. Celkem bylo 14 jamek, z nichž se musela jedna anulovat, když se změnily podmínky.

4 Z tohoto golfu se stal i kolektivní sport, protože každá jamka se hrála předepsaným způsobem, a to buď střídáním hráčů při odpalu (tzv. greensome) či klasicky (individual) a nejoblíbenějším je tzv. texas scramble. Každý hráč odehraje míček, a pak se dvojice rozhodne, ze kterého místa dopadu zase budou oba pokračovat ve hře, a to se opakuje dokud nedosáhnou cíle. Osmý  úder se už nedohrává na žádné z jamek. Nejlépe se s nástrahami všech jamek vypořádali Francouzi 182 (88 + 94) a obhájili světový titul, ale jen o pouhé čtyři údery za ním Česká republika 186 (91 + 95) !  Třetí  místo vybojoval favorit z Německa 195 (91 + 104).

Domácí Slovensko 200 (98 + 102) při své premiéře zaostalo pouhých pět  ran od bronzu a velkou zásluhu na tom měl teprve 15 letý M. Šalitroš s HCP 1. V „jednotlivcích“ velmi záleží, jak hraje i druhý z dvojice, překvapení se nekonalo, když vyhrál zase Francouz, a to B. Vivien, i když jen o pouhý úder.  Za ním se objevila celá trojice hráčů a v ní figuroval Čech Radek Langr. Takže musel rozhodnout rozstřel. Zahrádka v restauraci plná skandujících hráčů byla ve 23 hodin svědkem nervy drásajícího rozstřelu se stříbrným koncem pro našeho reprezentanta!  Třetí  opět Francouz a čtvrtý  Němec.  Jičíňáci si odvezli úžasné zážitky z východu Slovenska a brzy se začnou připravovat na kvalifikaci na ME do Švýcarska. Velký dík patří řediteli 2.ZŠ Husova Romanu  Marešovi,  že jim bylo umožněno doladit závěrečnou přípravu v přilehlých prostorách školy.

(gmj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *