Třetí stupeň lavinového nebezpečí v Krkonoších

2-4 Krkonoše – Frekventanti Základní školy Horské služby, která se v tomto  týdnu koná na Dvoračkách, se v rámci výcviku účastnili a sami prováděli lavinová měření, tvorbu grafů sněhové pokrývky a vyhodnocování stupně lavinového nebezpečí.  V praxi si ověřili na rychlých testech, jak vysokou míru rizika při pohybu na lavinových svazích právě vyhlášený  3.stupeň  lavinového nebezpečí představuje.

1-5 Horská služba v souvislosti s meteorologickou situací a vývojem počasí v posledních dnech doporučuje všem turistům, aby pro pohyb po horách využívali výlučně cesty opatřené tyčovým značením. Při pohybu ve volném terénu na lavinových svazích hrozí 3. stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Prakticky to znamená, že na mnoha strmých svazích, uvedených v lavinové předpovědi, je sněhová pokrývka málo stabilní a stačí malé dodatečné zatížení, aby mohlo dojít k uvolnění lavin.

Vyhlášený lavinový stupeň nemá vliv na bezpečnost návštěvníků lyžujících v lyžařských areálech, protože v našich podmínkách není žádná ze sjezdových tratí ohrožena pádem laviny, tak jako to je časté například v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích.

Video z průběhu tzv. základní školy Horské služby na Dvoračkách v Krkonoších (z 31.1.2023):  https://1url.cz/yrSqz.

(HSČR) 1.2. 2023

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *