Únava byla tak velká, že ohlédnutí za Jinčím činem přichází až teď

075-5036-web JIČÍN  –   Sedmý  Jinčí čin 2022  (tentokrát na téma Únava)  se uskutečnil  21. – 23. července na bývalém nákladovém nádraží v Dělnické ulici v Jičíně. To, že je únava palčivým problémem v podstatě všech, potvrdila nevídaná účast především v odpoledních částech programu – návštěvnice a návštěvníci se v prostorách provizorního přednáškového sálu tísnili v nepříjemném horku a aktivně diskutovali, i přes vydýchaný vzduch a příslib osvěžujícího občerstvení kavárny Klid za budovou.

025-4749-web Těžištěm odpoledních programů byly každodenní panelové diskuze. Ta čtvrteční se zaměřila na téma práce: odborníci a odbornice na toto téma, Petr Bittner, Tomáš Katrňák a Lucie Trlifajová s moderátorkou Viktorií Vítů hovořili o práci v kontextu individuálních životů i politiky a ekonomiky pozdního kapitalismu.

034-4771-web Za pozornost stála i páteční diskuze, přestože se jí vinou nemoci zúčastnila pouze jedna ze slíbených diskutujících – Jaroslava Chaloupková s moderátorem Martinem Mílkem  probrala všechny důležité aspekty supervize a osobního rozvoje (především) v pomáhajících profesích.

V poslední, sobotní diskuzi, věnované konečně odpočinku, si moderátor Petr Bouška povídal se Šimonem Grimmichem a Zdenkou Mlnaříkovou.

Panelové diskuze pak byly doplněné dalším programem – přednáškou Jonáše Kreisingera, sociologa, který se věnoval vztahu práce a únavy nejen na základě odborných studií, ale i vlastních zkušeností z různorodých zaměstnání; kinematografickým pokladem Igora Chauna, snímkem Nejkrásnější portrét, autorským čtením Jiřího Dvořáka z knihy Jak zvířata spí a podobně.

065-5004-web_0 Tradičně nechyběla ani příležitost uvolnit se a odpočinout si od záplavy informací a vjemů při večerních koncertech. I hudební část festivalu přinesla různorodou nabídku. Ve čtvrtek jsme se poklidně zaposlouchali  do intimní zvukové koláže Tomáše Knoflíčka. Pro páteční večer Jinčí čin přivezl berlínského písničkáře Yashu a písničkářku Annu Vaverkovou. V sobotu jsme mohli nahlédnout do reality romského ghetta v setu slovenského rapera Čavalenkyho i divoce tančit na hvězdu české elektronické hudby Toyotu Vangelise nebo stálici Jinčího činu, DJ Ladislava Edodante.

030-4757-web Specialitou unaveného Jinčího činu byla spánková performance Heidi Hornáčkové, kolektivní zážitkové přespávání zakončené společnou snídaní.

Už podruhé také nádraží naplnilo umění výtvarné: do letošních Pokojů únavy se přihlásilo neuvěřitelných 53 projektů, kurátorský tým – David Bláha, Anna Crhová, Veronika Králíčková, Jitka Králová, Viktorie Vítů, Jan Wilda – měl tedy zapeklitě těžký úkol, vybrat z nich pro realizaci pouze 15. Výsledný výběr byl různorodý. V Jičíně se tak setkali slavné umělecké osobnosti jako Jiří Kovanda nebo Vladimír Havlík, s umělci a umělkyněmi mladými, studenty a studentkami nebo  čerstvými absolventy a absolventkami uměleckých škol, ale také s autory a autorkami úplně začínajícími v rámci jičínské ZUŠ. Různorodost to ale byla především  tematická a mediální. Vystaveno bylo nejen tradiční médium malby, ale také práce z keramiky, několik videí, instalace nebo třeba počítačová hra.

Všechny tyto projekty se vztahovaly k tématu únavy, každý ale jinak: některé zkoumaly její původ, jiné cestu z ní, další se pak v únavě pohodlně uvelebily, aby ji jen tak, poklidně pozorovaly.

organizace: ProVize, z.s., Anna Crhová, Monika Crhová, Jitka Králová

odhadovaná návštěvnost: 350

Akce byla podpořena městem Jičínem, Královehradeckým krajem a Ministerstvem kultury ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *