Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje ceny vodného a stočného

vystr_3 TURNOV  / Český ráj   –   Rada sdružení Vodohospodářské společnosti Turnov  stanovila celkovou cenu vodného a stočného s DPH  na 117,95 korun, z čehož je vodné 59,42 korun a stočné 58,53 korun.  Nové ceny se dotknou Turnova, Semil, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovenska pod Troskami, obcí Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko.  Meziroční nárůst ceny vodného je schválen ve výši 5,57 % a stočného ve výši 4,23%. 

„Pro rok 2022 byla projednávána dvě klíčová východiska. Prvním bylo nezatížit zákazníky příliš vysokým nárůstem ceny, protože současně daleko výrazněji rostou ceny jiných energií a poplatků. Koncesní smlouva umožňuje provozovateli částečně pokrýt nárůst provozních nákladů (prudký inflační růst ceny el. energie, materiálů, chemie, apod.), a proto jsme snížili požadavek na očekávaný nárůst našeho nájemného. Druhým východiskem bylo zohlednění dlouhodobé výše celkové ceny vodného a stočného na území svazku v porovnání s ostatními vlastníky. Chtěli jsme proto letos navýšit cenu méně než ostatní vlastníci,“ informoval Milan Hejduk, ředitel svazku, Vodohospodářské sdružení Turnov.

Turnovský starosta Tomáš Hocke k tomu dodává: „Při rozhodování o ceně vodného a stočného se zástupci města Turnova snažili přesvědčit ostatní kolegy v Radě sdružení VHS Turnov, o co nejnižším zdražování vodného a stočného. Proto přítomní zástupci Turnova nehlasovali pro finálně navrhované zvýšení. Těsnou většinou hlasů rady sdružení však byl návrh přesto schválen.  Kromě přirozených finančních potřeb na obnovu stávajícího vodohospodářského majetku a rozvoj nového majetku, zvyšování energetických vstupů na jedné straně, jsme se snažili argumentovat na straně druhé cenou vodného a stočného v porovnání s okolními vodárenskými společnostmi, které snad s výjimkou Frýdlantské vodárenské jsou vždy nižší než v našem svazku. Argumentovali jsme také celkově vysokým tempem obnovy vodohospodářského majetku, který patří k nejvyšším v celé republice, s vysokým podílem dalších finančních příspěvků od měst, obcí a Libereckého kraje. Dlouhodobě, se snažíme naplnit vytčený cíl a to nebýt v první desítce nejvyššího vodného a stočného v České republice. To se nám bohužel nedaří.“

Určité pozitivum vidí  turnovský starosta  v  dobrém  stavu vodohospodářských sítí, dokončení opravy čistírny odpadních vod v Turnově, připravovanou rekonstrukci kanalizace v Markově ulici, drobnější opravy a rozvoj VH sítí v roce 2022. K tomu všemu relativně bezproblémové provozování zásobování pitnou vodou a likvidaci odpadních vod.

Zdroj:  VHS Turnov a M. Jandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *