Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili

w_dsc01653 TURNOV  /  Český ráj   –    Nová výroční medaile města Turnov získala podobu díky návrhu turnovského výtvarníka Jiřího Lodeho. Stane se součástí letošních oslav při těch nejvýznamnějších příležitostech. Medaile k výročí města se vyznačuje moderní, graficky čistou podobou se siluetou města, letopočty 1272-2022 a nápisem „TURNOV 750 LET“. Rok 1272 je rokem první písemné zmínky o Turnovu. Osídlení Turnova je sice starší než je první zmínka o městě, podle archeologických průzkumů je potvrzeno minimálně od šestého až pátého tisíciletí před naším letopočtem, ale právě v roce 1272 se mezi jmény šlechtického rodu Markvarticů objevuje Jaroslav z Hruštice (část Turnova), který získal území dnešního Turnova a zřejmě nechal postavit hrad Valdštejn. 

Autorem výtvarného návrhu medaile se stal turnovský autor Jiří Lode, který  stojí i za celkovou vizuální podobou  letošních oslav, včetně podoby loga nebo perokreseb, které provází program oslav.

Medaile podle návrhu kompletně zpracoval k ražbě a také vyrobil FAS Rakousy, s. r. o. Budou udělovány významným osobnostem Turnova nebo při sportovních  a dalších událostech. U příležitosti státního svátku 28. října letošního roku se počítá také s jejich prodejem, a to v přísně limitované edici.

(mj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *