Z jičínských ulic vloni zmizely na tři desítky autovraků

titulka JIČÍN –  Vloni zmizelo ze silnic v Jičíně na třicet autovraků  a letos jsou vytipovány další.  Strážníci Městské policie Jičín v terénu zjistí termín technické kontroly, pořídí fotografie, vylepí na vůz  výzvu k odstranění a zjišťují majitele, kterého pak vyzvou dopisem k odstranění.  Když se dopis nepodaří doručit, je  patnáct dnů vyvěšený na úřední desce. Když doručen je, má majitel na odstranění vraku dva měsíce.  Když pak vrak dál zůstane na místě, městská policie objedná odtah. Majitel a Policie ČR dostanou  informaci o odtažení a Odboru dopravy Městského úřadu Jičín je nahlášen přestupek. Majitel si po dobu tří měsíců může vyzvednout vrak v areálu technických služeb. Od odtažení se ale začíná načítat parkovné ve výši 50 korun za den.

img_1617-1 Nevyřeší-li se vrak ani v areálu technických služeb, městský úřad zajistí jeho dražbu. A když je auto prodané, Technické služby města Jičína ho předají vrakovišti. Náklady spojené s administrativou, manipulací, uskladněním, dražbou a likvidací se vyúčtují provozovateli nebo majiteli auta  a částka se případně vymáhá. Pokuta za přestupek je až 300 tisíc  korun,

Většina vraků byla odstraněna majitelem, když  městská policie poslala výzvu. Jen  v několika případech zašel příběh starého auta až do posledního dějství, které je pro majitele finančně nákladné. Vraky zmizely napříč celým městem, ze všech čtvrtí, a nedá se určit, kde jich bylo nejvíc.

Když má auto propadlou lhůtu technické kontroly o víc než šest  měsíců, je možné na něj pohlížet jako na vrak. Umožnila to novela zákona o pozemních komunikacích (zákon č. 162/2020 Sb.).

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *