Zastupitelé budou jednat o zvýšení poplatku za odpad, i o provozování Valdštejnské lodžie

titulka JIČÍN  –    Poslední  letošní  veřejná  schůze jičínských  zastupitelů se uskuteční v Porotním  sále  Valdštejnského  paláce  ve středu  14. prosince  od 15  hodin.  Na programu  je mj. změna vyhlášky o  místním  poplatku  za svoz  a likvidaci  komunálního odpadu.  Sazba pro rok 2023  je navržena ve výši 612  korun.   Oproti roku 2022 jde o navýšení o 60  korun.  Pro Popovice je zachována standardní úleva ve výši 96 korun, protože  na popovickém katastrálním území se nachází skládka Libec.

odpad Po tři roky zůstával poplatek v nezměněné výši,  náklady za zpracování odpadu však průběžně rostou. Díky zavádění systému svozu door to door byl stabilní poplatek udržitelný. Důvodem aktuálního zdražení je ale  primárně dopad zákona o odpadech. Město má ze zákona povinnost od roku 2021 odvádět poplatek za skládkování vlastních odpadů. Tento poplatek se navíc ročně automaticky navyšuje. Po sečtení dvou faktorů – poplatku a nákladů za pohonné hmoty – nezbývá než po třech letech přistoupit k navýšení poplatku. Navýšení poplatku představuje náklady pět  korun měsíčně na osobu.

Město Jičín v roce 2021 dotovalo sběr a likvidaci odpadů částkou cca 7,9 milionu korun. Zbytek pokryl   výnos z poplatků od občanů (6,8 milionu),  skládkovací poplatek (4,8 milionu), příjem  od EKO-KOMu (2,7 milionu), a  příjem  od kolektivních systémů za sběr elektrozařízení ve sběrném dvoře (148 tisíc). Menší částky byly získány ještě z výnosu ze sběru textilu, z poplatku od živnostníků a poplatku od rekreantů.

Provozování  Valdštejnské  lodžie v prvním  čtvrtletí roku  2023

loggie Radní  doporučí  zastupitelům schválit  dohody  o provozování Valdštejnské lodžie v prvním čtvrtletí roku 2023,  včetně finančního  pokrytí.  Provozovatelem Lodžie zůstává Valdštejnské imaginárium,  a tak budou pokračovat i zavedené kulturní akce.

Valdštejnské imaginárium nedávno zvítězilo ve veřejné zakázce na provozovatele Valdštejnské lodžie a město s touto společností uzavřelo smlouvu o výpůjčce historického areálu do konce roku 2028. Smlouva ale  byla navázána na dokončení stavebních prací a na otevření nového víceúčelového sálu. Protože se závěr přestavby a kolaudace zkomplikovaly, je nutné prodloužit trvání staré, stále platné smlouvy o provozování a odložit účinnost nové smlouvy, vzešlé ze zmíněné veřejné zakázky. Jinak řečeno, do konce března 2023 bude Lodžie provozována Valdštejnským imagináriem podle staré smlouvy,  která byla podepsána na konci roku 2015, a od dubna 2023 na ní naváže nová smlouva. Její účinnost skončí v březnu 2029, takže i v závěru trvání dojde k posunu o čtvrtletí.

Zastupitelstvo tedy  bude schvalovat poskytnutí dotace Valdštejnskému imagináriu na provoz v období leden až březen 2023, a to podle stávající, prodloužené smlouvy. Imaginárium žádá o dotaci od města ve výši 548 929 korun. Letos  město poskytlo na celý rok dotaci ve výši 1 150 000 korun, přičemž naprostá většina (950 tisíc) šla na mzdy ředitele, produkční a průvodce a zbytek potom na provozní výdaje. Poměrná částka na měsíce leden, únor a březen 2023 je vyšší, odráží ale právě nárůst nákladů za energie.

Na skládce bude přijímán jen azbestový odpad vyprodukovaný místně

Radní  na návrh   Technických služeb města Jičína schválili opatření, které se týká přijímání nebezpečného odpadu na skládce Popovice – Libec. Od 1. ledna 2023 bude na skládce přijímán jen ten azbestový odpad, který vznikne na území města Jičína a jeho osad, což jsou Popovice, Robousy, Sedličky, Hubálov, Moravčice a Dvorce. Cílem je snížit množství vykupovaného azbestového odpadu s ohledem na jeho komplikované ukládání.

V roce 2021 bylo uloženo na skládce celkem 583 tun odpadu s obsahem azbestu. Většina pocházela od podnikajících osob z Libereckého kraje. Na území Jičína přitom ročně nevznikne nad 100 tun. Jičínská skládka v Popovicích je přitom provozována a financována prostřednictvím  příspěvkové organizace města.

Azbest  je  nebezpečný odpad, který  je  třeba  ihned po dovezení  na skládku  překrýt zeminou.  Tím se ale zároveň rychleji  zaplňuje  kapacita  skládky,  stoupají i nároky na získávání  zeminy.  Nakládání s azbestovým odpadem také navyšuje práce  na skládce. To všechno  jsou   náklady, které technické služby vypočetly jako ztrátu ve výši 750 až 800 tisíc korun. Ztráta pro město Jičín na poplatku za odpady na skládce, která vyplývá ze zákona o odpadech, by  tak  dosáhla  asi 180 tisíc korun.

(jj a red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *