Tradiční betlémská výstava v lomnickém muzeu překvapí novinkami

tit LOMNICE  NAD POPELKOU   –    Rok s rokem se sešel a muzejníci opět pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují obzvláště rádi a s chutí – tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též jiných institucí či sbírek soukromých. 

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 2. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin. Po celý tento den bude návštěvníkům k dispozici stylová „muzejní kavárna“ s teplými nápoji a možností občerstvení a posezení.

Pro letošní zahajovací den  jsou  připravené  i  dvě dílničky, živě představující práci řezbáře, malířky a renomované perníkářky. Muzejní pozvání přijali všestranně zruční manželé Jaroslav a Nataša Kalouskovi a PhDr. Dana Holmanová, majitelka prestižního titulu „Nositel lidových tradic“, kterou uděluje ministr kultury. Uskuteční  se  od 10 do 17 hodin. Zájemci zde budou moci načerpat inspiraci nebo se přímo zapojit, např. do zdobení perníčků  v pořadu nazvaném „Nazdob si svou hvězdičku“, případně si vánoční perníčky přímo zakoupit. To samé se týká i výrobků manželů Kalouskových.

detail-jeslic48dky-z-velkc3a9ho-skc599c3adc588ovc3a9ho-betlc3a9mu-autora-fr-kocmana-2012_2020 Specifikem letošního ročníku betlémské výstavy  bude prezentace části sbírky manželů Poslušných, kteří vlastní několik stovek různorodých betlémů a dlouhodobě se touto problematikou zaobírají. Druhým velkým zdrojem bude kolekce exponátů z Třebechovického muzea betlémů, s nímž lomnické muzeum vloni  navázalo spolupráci. Kolegové z tohoto středobodu betlémářství severovýchodních Čech nám zapůjčili jak betlémy historické, tak i současnou tvorbu. Na oplátku jsme jim poskytli velký skříňový betlém autora, rovenského faráře Františka Kocmana, který zde bude vystaven po dvě sezony, což je pro lomnické betlémářství i zdejší muzeum velkou poctou.

netit Premiéru bude mít rozměrné polychromované dílo významného podkrkonošského řezbáře Antonína Šíra z Levínské Olešnice s orientální architekturou s čtyřiceti kusy detailně zpracovaných figurek a s vymalovanou dálinou v pozadí. Zajímavostí jistě bude skříňový betlém s králickými figurkami a „Klanění pastýřů“, vyřezané z jednoho kusu pařezu, autora Františka Mühla z Heřmanic, s jehož jménem se už  návštěvníci na předešlých výstavách měli možnost setkat.

V průběhu roku se  lomnickému muzeu podařilo získat řadu zajímavých přírůstků, které budou překvapením letošního ročníku-  a to  i  díky štědrým dárcům.  Dalším podobným počinem bude reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským, který, bohužel, v loňském roce zemřel. Jedná se o jednu z jeho posledních realizovaných prací na zakázku.

Z jiných představených řezbářů a jejich děl, ať  už   dnes  nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hlaváče, Cejnara, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Tittla, Dubskou, manžele Kalouskovi atd..  Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří.

Po delším čase bude vystaven nejstarší muzejní trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794. Chybět nebudou ani různorodé betlémky paní Ireny Skalské z Prahy, umístěné například v exotických plodech, proutí, na kůře, ve skle, v oříšku, paličkované či z ovčího rouna, dále z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové a skleněné plastiky Jiřího Ryby, z paličkované krajky autorky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad. Dětská dílka zastoupí výtvory Pavly Drahoňovské a Štěpánky Soukupové.

V nově rekonstruovaném prvním poschodí Šlechtova domu  na Vás opět čeká  koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně renovovaných kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod vánoční stromeček.

klanc49bnc3ad-pastc3bdc599c5af-autor-zdenc49bk-farskc3bd-2020 Návštěvníci si budou moci opět zakoupit kromě běžně nabízeného sortimentu různé vánoční zboží od pohlednic (včetně široké palety oblíbených zimních vydaných akademickým malířem Jiřím Škopkem), velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků, věnečků až po další různorodé vánoční dekorace. Novinkou budou i speciální vánoční kalendáře. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky pro své blízké, které si k nám můžete přijít vybrat.

V průběhu výstavy zde zazní také  vánoční hudba, a to v podobě „Tříkrálového koncertu“ jičínského souboru Fidle, konkrétně v pátek 5. ledna 2024 od 19 hodin, v jehož podání zazní písně a koledy z našeho kraje pod taktovkou Bc. Lenky Krausové.

Pracovníci muzea srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

J.  Drahoňovský,  ředitel  MMaG

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *