Dobré zprávy ze ZŠ a MŠ Dětenice

titl DĚTENICE /  Jičínsko  –    Obec Dětenice je širší veřejnosti dobře známa díky zámku a středověké krčmě. V těsné blízkosti zámeckého areálu ovšem stojí budova místní základní a mateřské školy, která také stojí za návštěvu. Má totiž mj. novou školní zahradu, která v  posledních několika letech doslova vzkvétala a rozrůstala se  nejen o floru a faunu, ale také o nové herní prvky pro školáky i děti zatím školou nepovinné. Hlavním cílem revitalizace bylo vytvořit zahradu pro environmentální vzdělávání a zlepšit podmínky pro pravidelný pobyt dětí v přírodním prostředí. Kromě pobytu venku se děti učí i lépe pracovat s rizikem pohybu v terénu, svou obratnost si mohou procvičovat na průlezkách i na napnutém laně a jsou zde podporovány jejich přirozené schopnosti objevovat a tvořit.

20211001130723_img_6745 K zastřešené venkovní učebně vybudované v minulých letech přibyla pozorovatelna, která slouží ke sledování ptactva a jiných živočichů. Svůj domov  tady  našel školní králík Adélka. Ve spodní části mají děti možnost relaxace v houpacích sítích a za horkých dní  ocení mlhoviště.  Pro zpestření dětského vyžití v této části zahrady  byl zabudován prolézací tunel, ve kterém najdou namalovanou Gaiu – bohyni Země i živočichy, kteří bydlí v půdě. Čeká tu obnovené  pískoviště s přístřeškem a vzniklo dřevěné posezení, které slouží k svačinkám v přírodě a rodičům při akcích pořádaných školou. V různých částech zahrady jsou umístěné poutavé informační tabule s přírodními tématy, např. stopy zvěře, ptactvo, stromy, domácí zvířata, byliny.

Novým vzdělávacím prvkem jsou také  dřevěné nášlapy se stopami zvířat a u plotu se nám  20211001130344_img_6742 kromě ovocných stromů začíná utěšeně rozrůstat i vrbový altánek.  Vstupní část zahrady lemují záhony, kde se děti  mohou zapojit do péče o školní zeleň. Pěstují si  tady zeleninu, květiny, jahody i léčivé bylinky a těší se z jejich sklizně.

Díky rozmanitosti zahradního areálu si zde  všichni mohou najít své vyžití i relaxaci. Další významnou novinkou je to, že se v příštím  školním roce 2022/2023 původně malotřídní škola rozroste o šestou třídu druhého stupně. Budovu školy bude také čekat rozsáhlá rekonstrukce, která v dalších letech zajistí  její postupné rozšíření a tím i kompletní nabídku druhostupňového vzdělávání.

Budeme rádi inspirací pro další školy,  dveře jsou u nás veřejnosti otevřené!

(bt)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *