SOBOTKA – Parmiggianiho skulptura „Dům pod půlměsícem“ v soboteckém parku za budovou městského úřadu prochází kompletní obnovou. Do konce prázdnin bude meditační prostor opět v dobré kondici. Dílo italského výtvarníka Claudia Parmiggianiho bylo dlouhodobě ve špatném technickém stavu a v poslední době již ohrožovalo návštěvníky. „Rekonstrukci jsme s umělcem konzultovali a on s ní souhlasil. Proto jsme se rozhodli, že renovaci odkládat nebudeme,“ informoval sobotecký starosta Lubor Jenček, který bude na opravy dohlížet osobně. Kvalitní stavební materiál je tentokrát z Rakouska. Sobotecká radnice se chce vyvarovat předchozích chyb, které negativně ovlivnily budoucnost skulptury. Již dva roky po slavnostním odhalení v říjnu roku 1991 totiž musela do jeho opravy investovat desítky tisíc korun.
Kontinentální klima pozoruhodnému dílu nesvědčilo
Dům pod půlměsícem – La casa sotto la luna- je završením tvůrčího projektu italského umělce
Claudia Parmiggianiho. Jedná se o stavbu čtyř architektonických konstrukcí z neomítaných cihel, které jsou situovány v hlavních bodech země: severu, jihu, západu a východu. Zbývající tři části se nacházejí v Itálii, Egyptě a ve Francii. Toto dílo nelze nikdy uvidět celé najednou. Jeho smysl viděl Parmiggiani v pouti v prostoru a čase, kterou je třeba podniknout ke všem čtyřem stavbám. Toto putování chápe jako vergiliovskou cestu poznání. Sobotecký Dům pod půlměsícem se však na rozdíl od ostatních částí projektu nachází v chladnějším kontinentálním klimatu, podléhá proto mnohem větší erozi. Sobotečtí za její současnou radikální obnovu zaplatí přes dvě stě tisíc korun.
(red)
