Naděje pro historický areál jičínské jezuitské koleje

3a478aac387d244084d2d0f9fc76fe51 JIČÍN  –  Jak dál s jezuitskou kolejí?  Jičínští radní schválili nabídku společnosti One Advisory a.s. na poskytnutí poradenských služeb a zpracování analýzy o možnosti dalšího využití jezuitské koleje. Zástupci města  mají  základní  představu, jak by se tato rozsáhlá a stále nedostatečně vytížená historická památka mohla využít. Jak, právě  na to  odpoví  analýza.

Pracovní skupina pro využití jezuitské koleje navrhuje, aby první nadzemní podlaží (tj. přízemí) bylo naplněno výtvarnými aktivitami pro veřejnost. Z části se tento záměr už zdařil, protože  jezuitskou kolej  má  teď  ve výpůjčce spolek Balbineum, který ve spolupráci s dalšími spolky, jako je například Galerie SOL, pořádá kulturní akce pro veřejnost. Tyto aktivity by  se  v prvním nadzemním podlaží  mohly do budoucna rozšířit o komerční část, například o kavárnu nebo prodejnu. Pracovní skupina navrhuje také využití druhého nadzemního podlaží (tj. prvního patra), kde by v budoucnu mohlo být vzdělávání, kupříkladu škola Montessori nebo zázemí pro některou ze základních škol. Součástí je i  využití třetího nadzemního podlaží.  Tam  by  mohl být depozitář archeologických nálezů v souvislosti s probíhající výstavbou D35.  V úseku budoucího dálničního koridoru Hořice – Sadová  už  archeologický průzkum pokračuje  a  předpokládají se  bohaté nálezy.

Návrhy využití jsou zatím teoretickou nadějí pro historický areál.  V minulosti byly zpracovány dva  projekty na přestavbu jezuitské koleje, žádný však neuspěl. Současný záměr se výrazně odlišuje v tom, že jezuitská kolej nemá být zrekonstruována pro jeden rozsáhlý účel, ale  pro vícero menších účelů. Zároveň je nutné k těmto změnám  přistupovat citlivě a s vědomím, že historická památka potřebuje zachovat svůj genius loci.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *