Odvetu jičínští házenkáři nezvládli, o sedmé místo se utkají s Brnem

ilustr_23 JIČÍN  / Frýdek – Místek  –    V pátek odehráli jičínští házenkáři s Frýdkem-Místkem odvetný duel série o  5. – 8. místo. Před domácími hráči byl těžký úkol, chtěli se pokusit smazat šestigólový náskok Moravanů z úvodního středečního utkání. V sestavě Jičína se oproti prvnímu střetnutí objevili brankář Pleva, dále Kovařík a Š. Drbohlav.

O2xyworld HBC Jičín 25 (12)

SKP Frýdek-Místek 31 (13)

Hned v první minutě byl poprvé vyloučen Hlava, hosté přesilovku využili k zisku nejtěsnějšího vedení. Na branku hostujícího Noworyty odpověděli domácí přesnými zásahy křídelníků Rychny a Kastnera, přičemž druhý jmenovaný srovnával na 3:3. Také v dalších minutách byli Frýdecko-Místečtí o branku vpřed, domácí se poprvé ujali vedení až v sedmnácté minutě, kdy skóroval J. Dolejší, 7:6. Ještě veseleji bylo v městské sportovní hale o dvě minuty později, když nejprve zvýšil Miľko na 8:6, následně potrestal neproměněnou sedmičku hostí Š. Drbohlav a domácí vedli o tři góly. Svůj podíl na průběžném stavu měl gólman Pleva, jenž si připsal několik důležitých zákroků. Bohužel v těchto fázích zápasu, kdy mohli domácí dostat hráče Frýdku-Místku pod tlak, zbytečně chybovali v rozehrávce a bojovně naladění hosté trestali, 9:9. Ještě jednou se Jičínští dostali do náskoku, po brankách Matouše a Kastnera odskočili na 11:9. Závěr poločasu ale patřil hostujícímu týmu, který praktikoval přibližně od polovinu poločasu hru v sedmi hráčích v poli. Čtyřgólová šňůra znamenala stav 11:13, který alespoň zmírnil pár vteřin před poločasovým klaksonem Matouš.

První desetiminutovka druhého dějství se nesla v duchu vyrovnané bitvy. Hosté si udržovali jedno až tříbrankové vedení, domácím se vždy podařilo korigovat. Ve třinácté minutě upravoval J. Dolejší na 18:19, poté ale přišly tři góly v řadě z rukou házenkářů Frýdku-Místku a o postupujícím byl definitivně jasno. Domácí se sice snažili, bojovali o co nejlepší výsledek, na hosty to tentokrát nestačilo. Ústřední postavou frýdecko-místeckého celku byl Slavomír Mlotek, který při pokračující hře v sedmi bravurně spolupracoval s pivoty svého týmu. Na tuto součinnost Jičínští nenalezli žádnou účinnou protizbraň. Hosté postupně navyšovali svůj náskok až na konečných 25:31.

Házenkáři jičínského O2xyworldu tedy odvetný duel série o 5. – 8. místo nezvládli a v posledním dvojzápase sezóny budou bojovat s celkem SKKP Handball Brno o konečnou sedmou příčku. Páteční zápas Jičínští rozehráli poměrně dobře, po vyrovnaném úvodu převzali iniciativu a vybudovali si i tříbrankový náskok. Bohužel o něj velmi rychle přišli a v těchto fázích utkání lze spatřovat zlom celého utkání. V první půli předvedl několik důležitých zákroků brankář Pleva, střelecky tým táhli J. Dolejší a Matouš, po změně stran také Thorovský. Nutno přiznat, že v součtu obou utkání byl Frýdek-Místek lepším týmem a zaslouženě tak postoupil do série o páté místo.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Pleva, Machalický 1 – Matouš a J. Dolejší po 5; Thorovský 3; Rychna, Miľko a Š. Drbohlav po 2; Kastner 2/1; Kovařík, Hlava a A. Dolejší po 1; Pekař; Ženatý; Doškář; Knittl

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Gratuluji Frýdku k postupu do bojů o páté místo. V té sérii se jim lépe vedlo ve druhých poločasech, a to rozhodlo. My jsme si v odvetě dokázali vybudovat až tříbrankový náskok a snažili jsme se dostat Frýdek-Místek pod tlak, ale bohužel jsme v útoku několikrát ztratili míč a Pepino se na nás dotáhlo. My jsme si nedokázali poradit se soupeřovou hrou sedm na šest. Myslím si, že tím potrápil i Lovosice. Tentokrát jsme prostě nedokázali najít recept, jak eliminovat spolupráci Slavomíra Mlotka s pivoty. Zápas zvládla i křídla Frýdku-Místku, takže soupeř zaslouženě bude bojovat o páté místo, kam rozhodně patří.“

Daniel Valo, trenér SKP Frýdek-Místek: „Zápas se mi to hodnotí dobře, protože jsme ho zvládli až nad moje očekávání. Samozřejmě víme, jak je Jičín silný, já už dlouho říkám, že se mi líbí jeho hra. Obzvlášť na domácí půdě jsou extrémně silní, o to víc mě to vítězství těší. Dostali jsme se do soubojů o 5. místo a kdybych měl klobouk, tak ho před kluky rozhodně musím smeknout. Předvedli jsme naprosto koncentrovaný výkon. Do poslední minuty všichni bojovali. Drželi jsme se pokynů a vše nám vycházelo, někdy až se štěstím. Celý kolektiv dřel, těžko se mi někdo vyzdvihuje, ale musím říct, že nás extrémně podržel Martin Cáb, který v bráně předvedl výborný výkon a Slávek Mlotek měl také svůj den.“

Statistika utkání:

Diváků: 315

Sedmičky: 4/2 – 5/4

Vyloučení: 4 – 4; ČK: 0 – 0

Rozhodčí: Valášek, Vychodil

Sled branek: 1-1; 1-3; 5-5; 9-6; 9-9; 12-13; 14-15; 18-19; 18-23; 20-24; 20-27; 25-29; 25-31

Následující víkend mají ligové soutěže volno, o přesných termínech zápasů s celkem Brna budeme příznivce jičínských házenkářů informovat.