Ohlédněme se zpátky a podívejme kupředu. Městu Lázně Bělohrad je tři sta let

zamek LÁZNĚ BĚLOHRAD –  Dne 2. května 1722 došlo k povýšení Bělohradu Karlem VI. na městečko a právě letos  tomu bude 300 let. Pro tak výjimečnou událost připravili v lázeňském městě  bohatý program, jehož hlavní část se odehraje v neděli 1. května. A na co  se můžete těšit?

V sobotu 30. dubna  ve  14 hodin  začne v Památníku K. V. Raise  výstava k 300. výročí povýšení  Bělohradu na městečko.  V 15 hodin bude  v  bělohradském  Kostele Všech svatých  odhalena zasklená krycí deska patronátní krypty s odborným komentářem historika PhDr. Jiřího  Hrbka.  V půl čtvrté odpoledne  bude  následovat Modlitba hudbou, koncert barokní hudby autorů Giovanniho Gabrieli a jeho žáka Heinricha Schütze. Účinkují regionální soubory staré hudby EnRe Krkonošské Collegium Musicum  La Bilancetta. Řídí Vlastimil Kovář. Vstupné je zdarma.

1. května 2022

SJEZD RODÁKŮ –  Jako součást oslav dne 1. května město pořádá i sjezd rodáků a přátel našeho města. Pokud víte o někom, kdo by rád dorazil, budeme rádi za sdílení této informace.

V 9 hodin začne v zámeckém parku dobový  jarmark  a doprovodný program pro děti (potrvá do 17 hodin).

odpocinek Od  ranní deváté hodiny  bude Mons. Josef Kajnek, pomocný  biskup  královéhradecký  celebrovat  Zpívanou děkovnou mši svatou  v Kostele Všech svatých v Lázních Bělohradě.  V půl jedenácté se průvod kostela vydá vstříc oslavám v zámeckém parku, kde budou před jedenáctou hodinou zahájeny oslavy.

V půl dvanácté se v zámeckém parku představí Podnikový dechový orchestr Škoda Mladá Boleslav se Světem filmových melodií.

 

Od devíti ráno do půl jedenácté si můžete prohlédnout Základní školu K. V. Raise a od 12:30 do 15:00 na náměstí K.V. Raise budovu nového městského úřadu.

V zámeckém parku začne ve 13 hodin dobová módní přehlídka, na ni naváže vystoupení  dětského tanečního souboru, žongléři a kejklíři, vystoupení dětí z bělohradské mateřské školy a základní školy. Prohlídka místní základní školy se uskuteční ještě od 15 do 16 hodin.

V 15:45  se  v zámeckém parku představí foklorní soubory  Hořeňák a Hořeňáček. 

Program v bělohradském zámeckém parku pak pokračuje  koncerty místní  kapely  Beat Brtewski, rockových kapel Alžběta a Rimortis a vyvrcholí ohňostrojem.

2. května 2022

model V  17:00 hodin začne  v  Městské knihovně Lázně Bělohrad  pořad  Od valdštejnského lva ke znaku města Lázně Bělohrad.  Přednášku v rámci oslav připravil  Josef Klazar. Původ i znak Valdštejnů je odvozen od starého českého rodu Markvarticů. Přestože v průběhu 13. století došlo k jejich rozdělení, markvartickou lvici všechny tyto nově etablující se rody dále ve svém znaku užívaly. Později ale uvedenou praxi postupně opouštěly, až nakonec po vymření pánů z Rotštejna a Velešína zůstali věrni tomuto zvířecímu znamení jediní Valdštejnové, ovšem v jejich případě se už jednalo o jednoocasého kráčejícího lva.
Přednáška přiblíží, jak se jejich znamení dál rozvíjelo v návaznosti na dělení do jednotlivých rodových linií. Připomene souvislost mezi současným městským znakem Lázní Bělohradu a erbem Bertolda Viléma z Valdštejna a pokusí se také zmapovat vývoj užívání městské heraldiky od povýšení Bělohradu na městečko až do současnosti.

Program završí v pondělí  2. května od 18 hodin v Kostele Všech svatých v Lázních Bělohradě koncert flétnového souboru  Pifferaios  a mužského sboru Toni Dei Signori.

(red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *