Přemýšlej, sestro milá, co dnes tobě nakreslila ruka má…

imgp6560 NOVÁ PAKA  –  V Suchardově domě  v Nové Pace představují nové kolekce medijních kreseb pod názvem „Co to kreslí ruka má? aneb nové kresby medijní.  Novopačtí muzejníci k ní dodávají: „Doba tomu tak chtěla, a tak jsme se vám rozhodli představit některé z našich nových přírůstků. Prostě vás s nimi propojit.  Zvolili jsme si akvizice týkající se kreseb medijních, které vznikaly v rámci spiritistického hnutí, které mělo na Novopacku především mezi dvěma světovými válkami, v městečku a jeho okolí, své místo. Bylo to především díky nakladatelství edice Spirit Nová Paka, díky rodině Karla Sezemského.  Domníváme se, že čas je příhodný představit vám „do kreseb zašifrovaných několik zpráv ze zásvětí“. Záleží jen na vás, co v nich vlivem svého nastavení, imaginace uvidíte a jaký příběh se vám otevře.  Domníváme se, že i část roku je pro to příhodná. Měl by to být čas zklidnění a usebrání. A když je člověk více „u sebe“ a ještě ho „obklopuje bílá“, otevírá se mu možnost vnímat věci „za zrakem“, tedy věci zázračné.“

V Městském muzeu v Nové Pace si výstavu „Co to kreslí ruka má“ můžete prohlédnout do 27. února. Podle pandemické situace muzejníci zvažují i případnou komentovanou prohlídku. 

titulka Medijní kresba vzniká ve stavu „transu, vytržení“, kdy ruka média obdařeného mediumitou (citlivostí) je vedena dle spiritistů „kreslícím duchem“ a médium, které je „prostředníkem mezi světy“, nám pak např. přináší „rostliny a bytosti z různých planet“, ale i pohledy do minulosti, budoucnosti či jiná sdělení.

U některých z nich je uvedena i doba trvání kresby, datum a podepsaní svědci, kteří se „propojení“ zúčastnili, a pojmenování „kreslícího ducha“, díky kterému se dle spiritistů kresba objevila.

(chocho, red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *