Rekonstrukce „obýváku města Jičína“ začne nejspíš v září 2023

knihvstup_0_2 JIČÍN –  Město  Jičín  získalo  více než  59 milionovou dotaci na rekonstrukci a přestavbu  budovy Knihovny Václava Čtvrtka v Denisově ulici.  Stavební práce začnou v příštím  roce.  Město bylo úspěšné s žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a zastupitelstvo následně v listopadu letošního  roku  schválilo financování akce. Dotační podpora bude ve výši  bezmála  60 milionů  korun,  z toho je  spoluúčast města přes 10 a půl milionu  korun.   Výše nákladů a dodavatel prací ale teprve vyplynou z veřejné zakázky, jejíž vypsání připraví městský úřad.

„Jičínská knihovna sídlí v krásné budově architekta Čeňka Musila. Velmi si s kolegyněmi vážíme toho, že můžeme nabízet knihovnické služby právě tady, protože věříme, že nejen na nás dýchá harmonie, příjemná pohoda a vkus. Přesto nám, a hlavně našim čtenářům přestaly prostory stačit. Pořádáme stále víc pořadů pro děti i dospělé. Před pár lety jsme nově pozvali na pravidelná setkávání seniory do Klubu aktivních seniorů, studují i ve Virtuální univerzitě třetího věku. Návštěvníci si rádi přečtou noviny a časopisy v čítárně, kde jsou leckdy stísnění, o místu ke studiu nemůže být v provozní špičce ani řeč,“ uvedla ředitelka knihovny a zastupitelka  Jana Benešová. „Druhým aspektem je to, že knihovna nemá bezbariérový přístup do prvního patra, kde sídlí dětské oddělení a jsou zde nevyhovující dámské toalety. Nakonec i náš „bezbariérový“ přístup do knihovny ze dvora je jen provizorní,“ doplnila.

Projekt na rekonstrukci Knihovny Václava Čtvrtka se připravuje od roku 2015. Pracuje s konceptem „obývák města Jičína“, kdy knihovna má nabízet hlavně pohodlné zázemí pro studium a pro aktivní trávení volného času. Co se týká budovy, změní se prakticky všechno a budou odstraněny veškeré nedostatky, které trápí zřizovatele a pracovníky knihovny. Mimo jiné zmizí  bariéry, čímž knihovna nabídne pohodlný přístup pro všechny občany.

Budova navíc  nemá zajištěný bezbariérový přístup do budovy ani do všech pater. Nedisponuje adekvátním hygienickým zázemím a kvůli špatnému propojení s interiérem čítárny se dá prostor venkovní  terasy využívat  jen  velmi omezeně.   Schodiště je ramenové, a proto na něm není možné použít  schodolez,  do třetího nadzemního podkroví vedou jen  staré dřevěné schody, které nejsou pohodlné ani pro plně pohyblivého člověka, natož pro člověka s hendikepem. Dalším problémem je vysoká vlhkost ve sklepních prostorách, kde je uložen knihovní fond. Knihovna se také potýká s nedostatečným prostorovým vybavením. Se všemi popsanými problémy se personál knihovny a představitelé Jičína snažili bojovat, jak jen to šlo,  rekonstrukce proto  přichází skutečně v nejvyšší čas.

Součástí záměru je revitalizace a rozšíření oddělení pro dospělé. Chystají se vybudování přístupové rampy k zadnímu vchodu, umístění výtahu pro zajištění bezbariérového přístupu do všech podlaží, úprava hygienických zařízení a opatření proti vlhkosti ve sklepení. Oddělení pro dospělé bude vybaveno novým nábytkem a skladovací prostory dostanou kovové pojízdné a stacionární regály. Zajistí se tak lepší ochrana knihovního fondu. Díky usnadnění přístupu bude knihovna schopna využít prostory ve třetím nadzemním podlaží, tedy v podkroví.

Budova knihovny v Denisově ulici pochází z roku 1924,  původně to byl  Studentský dům, který   měl sloužit jako místo setkávání. Tuto roli Knihovna Václava Čtvrtka přejala a udržuje ji dodnes.

Stavební úpravy a přístavba Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně by mohla začít v září  příštího  roku a potrvá  do  konce roku 2025.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *