JIČÍN – Jak se rodí večerníčky? Dozvíte se na stejnojmenné putovní výstavě. Už před lety ji připravilo Oddělení Dětského muzea, které je součástí Moravského zemského muzea v Brně a teď doputovala v obměněné podobě do adventního času Muzea hry v Jičíně. Prohlédnout si ji můžete od 6. prosince do 5. února. Odtajnění světa výroby loutkových i animovaných večerníčků doplňují díla od známé režisérky a scénografky Šárky Váchové – a ta jí dodávají i na svátečnosti. Kurátorkou této pohádkové, zábavně naučné, ale i hravé výstavy je jičínská muzejnice Jarmila Hakenová.
Předchůdcem televizních večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko vysílaný od roku 1963 v neděli podvečer. Zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku je výtvarník Milan Nápravník, od 2. ledna 1965 se stal Večerníček ucelenou formou pro vysílání v TV. Animovaná znělka Večerníčku se pyšní nejstarší znělkou v České republice a uvádí pohádky na dobrou noc už od léta 1965. Autorem postavičky Večerníčka, původně černobílého kluka s papírovou čepicí, je výtvarník Radek Pilař, hudební znělku natočil v srpnu 1964 režisér Ladislav Simon. První barevné vysílání začalo v roce 1973 a od této doby se vysílá nepřetržitě každý den na ČT 2 a ČT D.
Na výstavě se dozvíte spoustu zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů, jak se přidávají různé zvuky a vyzkoušíte si jejich výrobu, třeba foukání větru, krupobití, vrzání dveří i dusot koňských kopyt, nebo rozhýbete obrázky díky kinetoskopu. Můžete se nechat vyfotografovat ve velkém klobouku jako zajíci Bob a Bobek, zahrát si maňáskové nebo loutkové divadlo a podívat se, jak vypadá scénka z pohádky Chaloupka na vršku od známé výtvarnice Šárka Váchové.
(red)