V Muzeu hry v Jičíně se dozvíte, jak se rodí večerníčky

vecernicek JIČÍN  –  Jak  se rodí  večerníčky? Dozvíte se na  stejnojmenné putovní  výstavě. Už  před lety ji připravilo Oddělení Dětského muzea, které  je součástí  Moravského  zemského muzea v Brně a teď  doputovala v obměněné podobě  do  adventního  času  Muzea hry v  JičíProhlédnout  si   ji  můžete  od 6. prosince do  5. února.  Odtajnění  světa výroby loutkových  i  animovaných  večerníčků doplňují  díla od známé  režisérky a scénografky Šárky Váchové – a ta jí  dodávají i  na svátečnosti.  Kurátorkou této pohádkové,  zábavně naučné,  ale i  hravé výstavy je  jičínská muzejnice Jarmila  Hakenová.

 

Předchůdcem televizních večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko vysílaný od roku 1963 v neděli podvečer. Zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku je výtvarník Milan Nápravník, od 2. ledna 1965 se stal Večerníček ucelenou formou pro vysílání v TV. Animovaná znělka Večerníčku se pyšní nejstarší znělkou v České republice a uvádí pohádky na dobrou noc už od léta 1965. Autorem postavičky Večerníčka, původně černobílého kluka s papírovou čepicí, je výtvarník Radek Pilař, hudební znělku natočil v srpnu 1964 režisér Ladislav Simon. První barevné vysílání začalo v roce 1973 a od této doby se vysílá nepřetržitě každý den na ČT 2 a ČT D.

Na výstavě se dozvíte spoustu zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů, jak se přidávají různé zvuky a vyzkoušíte si jejich výrobu, třeba foukání větru, krupobití, vrzání dveří i dusot koňských kopyt, nebo rozhýbete obrázky díky kinetoskopu. Můžete se nechat  vyfotografovat ve velkém  klobouku jako  zajíci  Bob a Bobek, zahrát si maňáskové nebo loutkové divadlo a podívat  se,  jak vypadá scénka z pohádky Chaloupka na vršku od známé výtvarnice Šárka Váchové.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *