V Domečku plném koleček vyrostly nové bezbariérové byty s asistencí

titulka STARÁ  PAKA  –   Domeček plný koleček ve Staré Pace na Královéhradecku nabízí  lidem s  těžším fyzickým i mentálním postižením příležitost osamostatnit se a žít nezávisle na rodině. Budova bývalé tiskárny prošla v létě rozsáhlou rekonstrukcí, díky které zde vznikly dva nové byty a také zázemí pro administrativu nepřetržité terénní osobní asistence. Materiál na tyto úpravy poskytly s výraznou slevou divize společnosti Saint-Gobain Rigips a ISOVER. 

nove-zrekonstruovane-prostory-v-domecku Organizace Domeček plný koleček, která pomáhá lidem s fyzickým a mentálním handicapem žít aktivně a samostatně, koupila budovu bývalé tiskárny na okraji Staré Paky teprve nedávno. Aby objekt odpovídal specifickým potřebám svých obyvatel, bylo potřeba jej výrazně zrekonstruovat. S tím pomohla právě společnost Rigips. „Ve druhém patře bývalé tiskárny jsme díky rekonstrukci vytvořili dva nové bezbariérové byty, ve kterých už  bydlí pět lidí. Další pokoj ještě rekonstukcí prochází,” říká ředitelka spolku Domeček plný koleček Marcela Drhová.

„Každý byt získal dvě bezbariérová sociální zařízení, nové podlahy, okna a sádrokartonové příčky, které výrazně tlumí hluk z vedlejších pokojů,” vysvětluje Robert Hošek, technický poradce z Rigipsu. První byt tvoří dva pokoje, z nichž každý má vlastní kuchyňský kout, v druhém bytě jsou dva pokoje se společnou kuchyňkou. Rekonstrukcí stále prochází třetí, jednopokojový byt.

domecek-plny-kolecek V Domečku vznikly také nové prostory pro nepřetržitou terénní asistenci – bezbariérové kontaktní místo, kanceláře s kuchyňkou a sociálním zařízením a sklad na kompenzační a hygienické pomůcky. „Nepřetržitá osobní asistence, kterou poskytujeme lidem v jejich vlastním domově, je pro nesoběstačné lidi velmi důležitá. Díky této službě mohou zůstávat v domácím prostředí,” popisuje ředitelka spolku Marcela Drhová.

Nové zateplení ušetří organizaci náklady na vytápění

rekonstrukce-bezbarier-bytu-s-pomoci-mineral-vaty Na rekonstrukci Domečku se podílela také divize ISOVER, Saint-Gobain, která s výraznou slevou poskytla minerální vatu do sádrokartonových příček a na zateplení domu. „S Domečkem plným koleček spolupracujeme dlouhodobě. Podíleli jsme se už  na rekonstrukci bytů ve vedlejším domě U viaduktu, který také poskytuje domov čtyřem klientům,” říká Tomáš Pirkl, produktový manažer z ISOVERu. V následujících letech má organizace v plánu zrekonstruovat i třetí a čtvrté patro, kde vzniknou další byty pro znevýhodněné i seniory a sklad materiálu. Také u té budou asistovat odborníci z Rigipsu a Isoveru.

Na rekonstrukci se podíleli také klienti Domečku plného koleček

rekonstrukce-bezb-bytu-ve-dr-patre-domecku_0 Celá rekonstrukce se uskutečnila  svépomocí a asistovali při ní i někteří z klientů zařízení. „Principem Domečku plného koleček je to, aby si lidé se znevýhodněním zkusili žít sami, nezávisle na rodině, která by o ně pečovala. Zapojení do samotné rekonstrukce jejich nového domova pro ně bylo v tomto ohledu důležitou zkušeností, na kterou jsou náležitě hrdí,” vysvětluje Marcela Drhová. V dílnách se lidé věnují převážně kompletaci objímek či výrobě keramiky, ale najdou se zde i čistě administrativní pozice.

Prvním, kdo se do nově zrekonstruovaných prostor přestěhoval, byl pan Jan, který pracuje v místní dílně a s postižením se potýká od narození. „Do Staré Paky jsem se dostal z ústavu pro sociální péči, kde celé dny nebylo co dělat. Tady je to lepší, protože mám náplň dne a přátele,” říká. Kromě praktičnosti a dispozičního řešení oceňuje v novém bytě i klid. „Líbí se mi, že mohu mít prostor sám pro sebe a že je tu ticho. Poblíž je frekventovaná silnice, ale já nic neslyším,” pochvaluje si. To umožňuje modrá akustická sádrokartonová deska, která oproti klasické cihle propustí podstatně méně hluku.

Do zrekonstruovaných bytů se nově mohli nastěhovat také pánové Roman a Jan, kteří se oba potýkají s následky postižení získaného v průběhu života.

Domeček plný koleček udržuje odkaz svých zakladatelů

keramicka-dilna-v-domecku Domeček plný koleček představuje v rámci Libereckého regionu unikátní projekt. Vyvinul se z organizace  Sportem proti bariérám, kterou 2006 založili vozíčkáři a sportovci Jan Pelikán a Ladislav Kratina. „Seznámili se na turnaji a uvědomili si, že chtějí přispívat k posílení komunity lidí s handicapem. A ačkoli oba žili s manželkami, uvědomovali si, že ne každý má to štěstí, aby se o něj měl vždy kdo postarat. Znali například příběhy rodičů, kteří se báli zemřít nebo odejít do domova pro seniory, protože by jejich potomci zůstali nezajištění,” popisuje Marcela Drhová. Tak přišel nápad na založení Domečku plného  koleček, který lidem s handicapem nabízí neustálou asistenci, možnost sdružovat se, ale také autonomii hodnou dospělého člověka.

Spolek shání  peníze na rekonstrukci střechy

V  současné době spolek shání další  peníze  na rekonstrukci střechy bývalé tiskárny, aby mohl v podkroví vybudovat dva byty pro dalších šest lidí,  kteří ani s podporou terénní asistence nedokáží žít v domácím prostředí. „Vzhledem k tomu, že si většinu stavebních prací děláme svépomocí, budou peníze využity především na nákup stavebního materiálu,” vysvětluje ředitelka. Ačkoliv Saint-Gobain poskytne i další stavební materiály, stále je na další etapu rekonstrukce nutné získat minimálně dva miliony korun. Zájemci mohou příspěvek poslat přes platební bránu či na účet veřejné sbírky 2700177287/2010.

 (red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *