Na otevření hradu opět dohlédne šlechtic Kryštof Harant

Pecka titulka PECKA – Velmi rychle se blíží doba, kdy své brány návštěvníkům otevřou hrady a zámky po celé republice. Nejinak tomu bude i na hradě Pecka, kde již teď finišují s předsezónním úklidem. Poprvé v roce 2015 bude památka přístupná návštěvníkům v sobotu 28. března, kdy se pod dohledem Kryštofa Haranta uskuteční slavnostní Otvírání hradu.  Šlechtic  s manželkou dorazí  na Pecku na koních po desáté hodině dopolední, v doprovodu početné družiny a za zvuků slavnostních fanfár. Pecka 2 pochod Následovat bude předání hradního klíče od odcházející kastelánky Věry Kociánové do rukou jejího nástupce Jana Murdycha  a slavnostní otevření hradu. Program prvního dne nové sezóny na hradě obohatí vystoupení šermířů a velikonoční jarmark s řadou řemeslných stánků. K příjemné atmosféře jarních začátků bude hrát živá muzika. Celý hrad bude samozřejmě otevřen i k turistickým prohlídkám.

(jm)

Čistá Cidlina přišla o sedmnáct a půl milionu korun

pumpa JIČÍNSKO – Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. Jičín musí oželet zhruba 17 a půl milionu korun. Evropská komise poslala na ministerstvo financí rozhodnutí o zkrácení dotace na akci Čistá Cidlina. Našla nesrovnalosti v zadávací dokumentaci,  i v kritériích výběru zhotovitele stavby. Kompletní zprávu chce ředitel VOS Ing. Richard Smutný zveřejnit po souhlasném vyjádření z ministerstva financí na stránkách společnosti. „Nehodláme nic zastírat, rozhodnutí zveřejníme. Osobně však mám dobrý pocit z toho, že jsme peníze dostali. Když se vloni objevily negativní články v médiích, tak jsem se obával, že můžeme přijít o celou dotaci,“ řekl dnes Ing. Smutný, který šéfuje společnosti od konce roku 2012.

Ke smlouvě s dodavatelem, firmou Geosan, pro jejíž výběr posloužilo i kritérium neuvěřitelně vysoké smluvní pokuty, potvrdil, že tam byly rozpory. „Smlouva v některých bodech odporovala sama sobě, proto si myslím, že je dobře, že jsme kvůli smluvní pokutě do právního sporu se zhotovitelem nešli, protože bychom to zřejmě neustáli. Na druhou stranu, v letech 2006-2007 legislativa výběrových řízení u nás umožňovala, aby byla využita různá hodnotící kritéria, tedy i výše smluvní pokuty. Tehdy to bylo standardní,“ dodal ředitel společnosti. Některé nezodpovězené problémy v souvislosti  s Čistou Cidlinou, která stála téměř 700 milionů korun a uskutečnila se v letech 2008-2009, najdete i na tomto odkazu: http://megainfo.cz/projekt-cista-cidlina-resi-jicinsko-i-po-jeho-ukonceni/

Akcionáři o nic nepřijdou, dopad na hospodaření to mít nebude…

„Čistá Cidlina“  byla největším vodárenským projektem v Královéhradeckém kraji s evropskou dotací, jenž současně řešil zlepšení kvality vod v několika  tocích. Zahrnoval budování nových kanalizací a opravy stávajících, intenzifikace čistíren odpadních vod i výstavbu nových. To se podařilo a nyní podle ředitele funguje kvalitně a v souladu s evropskými požadavky. Proto je   závěrečná zpráva od Evropské komise dvojnásob nepříjemná: mít nebo nemít 17 a půl milionu korun, to je totiž na pováženou. A rozhodnutí komise je nezvratné:  kvůli nesrovnalostem při zadávacím řízení a následné administraci projektu jičínská vodohospodářská společnost obdrží od Evropské unie zadržovaný doplatek dotace ve výši 1.578.000 Eur, tedy asi 43 milionů korun. Oproti původnímu rozhodnutí bude dotační částka nižší o 648 000 Eur. „Nejedná se o pokutu, kterou by společnost musela zaplatit, nýbrž o nevyplacení předem schválené dotace v plné výši. I těchto 17,5 milionů už bylo v rámci stavební akce proinvestováno. VOS tak vlastně tuto část zaplatila ze svého a navýšila tím hodnotu svého majetku,“ ujišťuje ředitel společnosti Ing. Richard Smutný. „Je samozřejmě mírným zklamáním, že doplatek dotace nedosahuje výše původního rozhodnutí, nicméně pro společnost to není ztráta nebo škoda z ekonomického hlediska, protože přislíbená dotace je právně nevymahatelná,“ dodává ředitel. Podle jeho názoru byla již v prvopočátku poměrně nedbale zpracovaná zadávací dokumentace, čímž vznikly potíže již při výběrovém řízení. Situace se prý však nedotkne ani cen vodného a stočného.

Chceme vědět, kdo za to  může…

„Z toho, že společnost přichází o téměř 18 milionů korun, je mi smutno. Každopádně jsme zhruba před měsícem zadali právní rozbor, abychom zjistili, kdo za to může. Předpokládám, že na začátku dubna, na dalším jednání představenstva společnosti, budeme mít závěr, protože důvody jsou přesně vyjmenované. Týká se to výběrové komise na dodavatele, toho, kdo podepsal dodatek ke smlouvě a kdo vypracoval zadávací podmínky,“ informoval člen představenstva VOS a.s.  a radní města Jičína Luděk Havel. „Těžko se bude dohledávat, jaký je hlavní důvod korekce ze strany Evropské komise. Hlavní chybu vidím ve využití kritéria výše smluvní pokuty při výběrovém řízení na dodavatele stavby. Vím, že to není malá částka, určitě je to nepříjemné. Jako nejvíce problematický se ukazuje dodatek č. 1 ke smlouvě, kterým argumentuje jak Evropská komise, tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Od advokátní kanceláře necháme posoudit, zda můžeme využít bankovních záruk. Ty ještě máme u správce stavby, který dozoroval a měl se tedy vyjadřovat i ke všem dodatkům smlouvy a u firmy Geosan, která nedodržela lhůty záručních dat u odstraňování nedostatků. Je to však celé hodně složité,“ doplnil současný předseda představenstva Pavel Šubr.

Takové peníze navíc mít v rozpočtu města, to by bylo terno

 „Kdybych měl sedmnáct a půl milionu korun v rozpočtu města, tak udělám třeba nákladové nádraží. Částka je to nezanedbatelná a tu teď namísto Bruselu uhradí odběratelé vody v regionu. To můžeme dělat kudrlinky jaké chceme a říkat, že jsme nepřišli o majetek, ale nic nám to nepomůže,“ míní jičínský místostarosta Petr Hamáček. Podle něj se potvrdilo, že ve výběrovém řízení vyhrála firma „na termín a pokutu“, přičemž termín dokončení nedodržela a pokutu nezaplatila.  „Jsem skeptik v tom, že bychom se na někom, kdo to zavinil, domohli zodpovědnosti. Navíc nejsem z těch, kteří by „honili čarodějnice“ a chtěli se někomu pomstít. Pro mě je důležité, že už jsou v České republice a tím pádem i v Jičíně jinak nastavené mechanismy a že se něco takového už nebude opakovat. Teď se k tomu však musí postavit čelem představenstvo společnosti, protože by se mohlo stát, že by od něj akcionáři chtěli, aby se zodpovídalo,“ uzavřel Petr Hamáček. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již dříve udělil vodohospodářské společnosti pokutu ve výši jednoho milionu korun  a to za hodnocení nabídek firem a také za dodatek č. 1 ke smlouvě s Geosanem. Společnost se odvolala, ale podle předsedy představenstva Pavla Šubra úřad své rozhodnutí těžko změní, protože by tím jinak zpochybnil stanovisko Evropské komise.

(vaw)

Velká knihovnická inventura přinesla dobré zprávy

knihovnice titl JIČÍNSKO – Počet výpůjček v knihovnách Jičínska vzrostl..Tato pozitivní informace zazněla na březnové pondělní snídani knihovnic s novináři v Městské knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. Ranní menu obsahovalo vydatnou směs chutí a vůní, které zároveň předznamenaly, že čtenářů neubývá. Navíc se pro ně v nadcházejícím Březnu – měsíci čtenářů chystají lákavé „pamlsky“.  Zástupkyně z knihovnické obce byly plné energie, nabídek pro návštěvníky, programů i inspirativních návrhů. Návrat od Měsíce internetu zpět k svátku čtenářů a tím i k podstatě knihovny vítají stejně jako Jana Benešová, ředitelka Městské knihovny Václava Čtvrtka  v Jičíně : (zvuk)

Za Městskou knihovnu v Hořicích představila hlavní  „hvězdy“ březnového programu vedoucí Stanislava  Najmanová: (zvuk)

Na čtenáře pamatují  v  Knihovně Kryštofa Haranta v městyse Pecka- a to nejen v březnu. Potvrzuje to i knihovnice Lenka Knapová: (zvuk)

raut Vy, kteří máte v oblibě čísla, pak přijměte několik zajímavých údajů o tom, jaký je aktuální knihovnický fond ve třinácti profesionálních a šedesáti dvou neprofesionálních knihovnách na Jičínsku. Podle Jany Benešové, ředitelky Městské knihovny V. Čtvrtka v Jičíně fond obsahuje 333 tisíc svazků knih, registrovaných uživatelů knihovnických služeb je deset tisíc, fyzických návštěv 188 tisíc a uživatelů on line služeb (těch, kteří využívají web) je 133 tisíc. Výpůjček bylo vloni uskutečněno 445 tisíc. Počet zaměstnanců v knihovně v celém bývalém okrese Jičín čítá 37 osob a půl úvazku benesova zanovsky navíc. U výpůjček došlo v roce 2014 ve srovnání s rokem předchozím k výraznému nárůstu. V Jičíně se také zapojili do pilotního programu na cizojazyčnou literaturu. „Získali jsme tak publikace za více než 30 tisíc korun v angličtině, němčině, v ruském jazyce. Jsou to knihy většinou s cédéčkem, výborné pro učení, které mají různou úroveň náročnosti, proto jsou vhodné pro ty, kdo studují. Postupně se tyto knihy budou dostávat i do ostatních poboček,“ upozornila Jana Benešová. O tom, co knihovnice trápí, s čím se potýkají a kde se připravují rekonstrukce  knihovnických „hnízd“,  podáme zprávu ještě v březnu, kdy by to čtenáře mohlo obzvláště zajímat.

(vaw)

Předávání „jivínských“ cen dokazuje, že se regionální kultuře díky nadšencům daří

horenacek LÁZNĚ  BĚLOHRAD – Předávání regionálních kulturních cen  „Jivínský Štefan“  v okrese Jičín je od 25. února již minulostí, ale dozvuky, navazování a nové počiny, to všechno žije dál ve městech, i v těch nejmenších obcích na Jičínsku.  Proto jistě nebude problém uspořádat  jubilejní 20. ročník, který se za rok uskuteční v Jičíně.  Atmosféru letošního 19. bělohradského „Štefana“, který se uděluje i na počest svérázného muže, spisovatele, jičínského občana J.Š. Kubína,  vám připomeneme ve zvucích. Pokud se chcete napřed dozvědět, koho sošky ozdobily letos, pak se podívejte sem: http://zpravyceskyraj.cz/belohradsky-svatek-kultury-mel-i-sportovniho-ducha/

19. setkání „Jivínských Štefanů“ v Lázních Bělohradě mělo „sokolského“ ducha. Konalo se v sokolovně, kulisy tvořilo nejrůznější sportovní náčiní. Přesto však nominovaní i hosté tuto alternativu nejspíš vůbec nevnímali. Pochutnávali si na dobrotách, které připravili žáci bělohradského středního odborného učiliště, mohli sledovat promítání zákoutí a půvabných i významných míst hostitelského města, a tak se s Lázněmi Bělohrad lépe seznámit  nebo se nechat vtáhnout do hudebního a tanečního programu, který pořadatelé připravili. Z čeho sestával, to se dozvíte v reportážním zvuku, kde uslyšíte šéfa bělohradského městského kulturního střediska Ladislava Stuchlíka, bělohradského starostu  Pavla Šubra, ale také moderátorku Jitku Břeskou : (zvuk)

Udílení dvou hlavních cen Jivínského Štefana bylo tentokrát lehce hendikepované neúčastí letošních laureátů : nositelka ocenění za dlouhodobé zásluhy v kultuře Draga Zlatníková z Jičína onemocněla, členové divadelního souboru Skleróza z Hořic, kterým prvek náhody přiřkl cenu za kulturní počin roku 2014, na předávání zapomněli…. (zvuk)

Závěrečný potlesk pro Dragu Zlatníkovou doznívá a v jeho ozvěně ještě zopakujme jména těch, draga 1 kteří dostali letošní zvláštní ocenění Štefanské poroty. Jsou jimi: sobotecký básník Josef Jindra, dlouholetá sbormistryně jičínského pěveckého souboru Foerster Ivana Hanzlová a manželé Zdena a Milan Rychterovi (o nich jste slyšeli v reportážním zvuku) za práci se soubory Hořeňák a Hořeňáček.

(vaw)

Bělohradský svátek kultury měl i sportovního ducha

stefani  titl LÁZNĚ BĚLOHRAD – 19. ročník předávání cen Jivínského Štefana za kulturní počin loňského roku a za dlouhodobé zásluhy v regionální kultuře má další držitele dřevěných sošek. Pořadatelským místem setkání bylo tentokrát město Lázně Bělohrad a místní sokolovna s ribstoly či kruhy symbolicky účastníkům napovídala, že usilovat o něco, co prospívá, stmeluje, dává posilu duši i tělu, má stále smysl. Možná ještě větší než můžeme domyslet. Upozorněme, že poděkování patřilo všem, kteří jakkoliv pozitivně posílili kulturu v regionu. A samozřejmě, také pořadatelům z lázeňského města. Zatímco zvukové záznamy a atmosféru večera vám zprostředkujeme zítra, dnes se dozvíte, komu budou odpoledne a podvečer 25. února 2015 připomínat další dvě sošky, které zároveň odkazují k životu a dílu  jičínského občana, spisovatele Josefa Štefana Kubína a jsou tedy dvoustrannou poctou. Ti, kterým „Jivín“ náleží, si letos ani jednu z hlavních cen nepřevzali přímo. V sále bělohradské sokolovny chyběli zástupci hořického divadelního souboru Skleróza, kteří díky losování (prvku náhody) získali cenu za kulturní počin loňského roku. Konkrétně za nastudovaní hudební politické pohádky „Široký“. Duchovní otec tohoto seskupení  František Kozel ve veřejném telefonním přenosu účastníkům bělohradského setkání přiznal,  že na předávání „Štefanů“  s členy souboru zapomněli (inu, nomen omen). Cenu pro Sklerózu proto převzal hudební kolega divadelníků, skladatel Miroslav Vobořil z Hořic.

Překládá, píše, pomáhá s organizací kulturních událostí

Štefanská komise, která se v utajeném prostoru bělohradské sokolovny  sešla ještě draga před zahájením letošního udílení cen, přidělila Jivínského Štefana za dlouhodobé působení a zásluhy v kultuře Draze Zlatníkové z Jičína a to za její podíl na organizaci festivalů Šrámkova Sobotka a Jičín-město pohádky, na akcích na Šolcově statku v  Sobotce a také za pomoc při zpracování nominací na Jivínského Štefana, za účast v porotách soutěží, v nichž může využívat svých dlouholetých zkušeností autorky básnických sbírek a překladatelky. Za houževnatou, pečlivou a talentovanou tvůrkyni a spoluorganizátorku, jejíž osobní účast překazila nemoc, převzala cenu šéfová odboru kultury Městského úřadu v Jičíně Marie Faruzelová. Porotci však také udělili tři zvláštní poděkování za dosavadní činnost a to soboteckému básníkovi  Josefu Jindrovi, manželům Rychterovým (Milanovi a Zdence) za mimořádnou práci se soubory Hořeňák a Hořeňáček a Ivaně Hanzlové, která více než 40 let stála zády k divákům, ale čelem ke zpěvákům jičínského sboru Foerster, kterému dala neopakovatelný zvuk. Za Dobré zprávy všem oceněným blahopřejeme!

(vaw)

Pocta okresním „Jivínům“ bude v Lázních Bělohradě

kubin-stefan JIČÍN/ LÁZNĚ BĚLOHRAD – Pro vzpomínku na nezapomenutelného jičínského občana Josefa Štefana Kubína bude již  po devatenácté udělen regionální titul:  JIVÍNSKÝ ŠTEFAN za pozoruhodný kulturní počin loňského roku a za dlouholetou kulturní činnost. K slavnostnímu předávání dojde zítra 25. února od 16 hodin v sokolovně v Lázních Bělohradě. Prezence začíná již v 15:15 hodin. Podrobnosti za pořadatele připojuje Bohumír Procházka: (poslechněte si zvuk)

 

Radní z Jičína pro příští rok již  spolupořadatelství města na dvacátém ročníku předávání cen Jivínského Štefana přislíbili. „Souhlasím s tím, abychom se toho ujali ,“ potvrdil jičínský starosta Jan Malý, který se zároveň dozvěděl, že termín události 25. únor je pevně daný, tradiční, ať je to všední den či třeba neděle.  Navíc, trochu recesně a ironicky odkazuje k únorovým událostem roku 1948, i  k datu  (25. 2. 1634) zavraždění vévody Albrechta z Valdštejna, jehož sídelním městem byl právě Jičín a také k historicky prvnímu ročníku předávání, které se v jičínském K-klubu (tehdy ještě sídlil ve Studentském domě v Denisové ulici) uskutečnilo právě 25. února.

(vaw)

Níže si můžete prohlédnout letošní seznam nominovaných na Cenu Jivínského Štefana:

Celý příspěvek

Nový plán slučování středních škol se týká i Jičínska. Starostové jsou proti

odborny-vycvik-5 JIČÍNSKO/ Kopidlno, Lázně Bělohrad – Navrhovaná sloučení středních škol v Královéhradeckém kraji se týkají i Lázní Bělohradu a Hořic. Mimo seznam už teď není ani Střední škola zahradnická v Kopidlně. Původně dostala výjimku, i přesto, že nesplňuje rozhodující kritérium v hranici počtu 240 žáků.  Je takřka jisté, že slučování se nedotkne Střední průmyslové školy kamenické  a sochařské v Hořicích, která je specializovaným školským zařízením s dlouholetou tradicí a také školy vzdělávající pouze žáky se speciálními potřebami.  „Jako krajský zastupitel jsem využil možnosti zúčastnit se jednání školského výboru kraje, kde se mimo jiné probíralo i to, proč se udělují výjimky třem školám, když jako kritérium byl zvolen minimální počet žáků. Jedná se o kopidlenskou střední školu zahradnickou, Střední školu oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci  a Střední školu hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují. Výbor má 17 členů, 9 z nich bylo pro optimalizaci, ale s tím, že chtějí, aby tam byly zahrnuty i  tři školy, které byly původně mimo hru, aby to bylo spravedlivé,“ informoval Pavel Šubr, starosta Lázní Bělohradu.

„Opakovaný návrh na sloučení poškozuje dobré jméno školy…“

I lázeňské město může o své střední odborné učiliště přijít, pokud by podle návrhu splynulo s odborny-vycvik-v-domove-duchodcu-5 Integrovanou střední školou v Nové Pace. „Je to už možná popáté nebo pošesté, kdy kraj hodlá naše učiliště sloučit. To  samozřejmě, není  dobrá vizitka pro rodiče, kteří jsou v rozpacích, co si o takové škole mají myslet. Své děti pak raději přihlásí někde jinde. Přitom nás kraj stále hodnotí podle zkreslených podkladů, porovnávají neporovnatelné, tvrdí, že nám počet žáků poklesl o 22 procent, ale už nikdo neřekne, že se rozhodli, že nástavbové studium smíme otevírat jen jednou za dva roky, když původně to bylo každý rok. Pokles žáků je ve skutečnosti nepatrný,“ rozhořčuje se bělohradský starosta. Upozornil také, že za posledních šest až sedm let zaznamenali v bělohradském učňovském školství pokles z deseti tříd na osm, přičemž jedna je právě ono nástavbové studium s roční belohrad-sou-2003-007 pauzou. Přišli tedy pouze o jednu třídu, zatímco v Nové Pace jich prý ze sedmnácti zůstalo deset.  Bělohradský starosta se při jednání krajského školského výboru zeptal, co takové slučování přinese. „Uspoří se ředitelský plat a možná i některých učitelů, ale žádný další výrazný přínos nevidím. Naopak, nám by tu zůstal prázdný, poměrně moderní a rozsáhlý areál. A kdo by stál o to jej celkově přestavět například na penzion? V sousední Nové Pace jsou zaměřeni hlavně na strojírenství…, co by tedy bylo dál třeba s našimi obory ošetřovatel ve zdravotnictví nebo kuchař a číšník? Slučování mi přijde nepřipravené, nedomyšlené,“ říká Pavel Šubr.

„Kdyby zmizela zahradnická škola, byla by to pro Kopidlno špatné…“

img_3007 „Školský výbor vyňal kopidlenskou školu z optimalizace jako specializovanou, podobně jako hořickou kamenickou školu,“ vysvětlil již dříve předseda výboru Jiří Franc na adresu těch, kteří kritizovali rozhodnutí o třech školách, jež by se slučování měly vyhnout. S tím však nesouhlasil například starosta Vrchlabí Jan Sobotka (vrchlabské učiliště by se podle seznamu mělo propojit s Gymnáziem v Hostinném).  Podle informací od bělohradského starosty se nakonec po hlasování ve Školském výboru kraje  vrátí k projednání o sloučení i zmíněné tři školy (v Kopidlně, v Kostelci nad Orlicí  a v Teplicích nad Metují).  Pokračování tradice Střední školy zahradnické v Kopidlně je pro bývalé cukrovarnické skola město v blízkosti Jičína velmi důležité. „Je to pro nás prestižní mít tady takovou školu. Jsme za to velmi rádi, je to prospěšné. Teď nemyslím jen tradiční Kopidlenský kvítek, který škola připravuje a kde je návštěvnost až 20 tisíc lidí včetně soutěžících z celé republiky, ale i řadu výstav a také cen, které škola každoročně získává. Město se díky ní zviditelňuje a byl by obrovský problém, když by nám ji tady zrušili. Uděláme vše pro to, aby se udržela. Má jméno a její kvality dokládají i úspěšní učňové a maturanti, kteří odcházejí do života,“ myslí si kopidlenská starostka Hana Masáková. Také ona přemýšlí nad tím, co by bylo dál s prázdnými budovami. Zároveň chápe, že žáků ubývá. „S tím já ale nic neudělám, to je otázka pro někoho jiného,“ dodala ing. Masáková.

Rozhodovat budou krajští zastupitelé

Školský výbor kraje nyní podle krajského zastupitele Pavla Šubra  připraví podklady pro jednání rady kraje, která se sejde 5. března. Radní pak doporučí své stanovisko ke schválení  krajským zastupitelům. Jejich schůze se bude konat 30. března. Návrh na optimalizaci sítě škol v Královéhradeckém kraji zahrnuje např. i sloučení Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Trutnov s trutnovskou obchodní akademií, Gymnázia v Novém Bydžově a Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Novém Bydžově nebo Střední školy řemeslné Jaroměř a Střední školy potravinářské Smiřice.

(vaw)

Na Pecce vyrábějí a také drží masopust

Masopust PECKA – Dovolujeme si vaší pozornosti aktuálně nabídnout kulturní a společenské příležitosti v městyse Pecka:

Čtvrtek 19.2.:  Knihovna Kryštofa Haranta. Dílnička pro děti a dospělé. Organzové brože. Výroba šperků nad svíčkou. 13 – 16  hod. Cena: 30,- Kč. za materiál na jednu dílničku. Příchod možný kdykoliv v průběhu akce. Doporučujeme vhodné pracovní oblečení.

 Sobota 21.2.:  U kostela sv. Bartoloměje v Pecce. Peckovský masopust. Průvod v maskách za doprovodu živé hudby v 15:00 hod. od kostela. Večer po průvodu pokračování v peckovské hasičárně, kde se bude konat taneční zábava. (podívejte se na Masopustní průvod Peckou v roce 2012) Zdroj: youtube , Michal Kos

Sobota 28.2. :  Sál hasičské zbrojnice v Pecce. Dětský pohádkový karneval. Začátek ve 14:00 hod. Organizátor MŠ Pecka.

Březen 2015

Středa 4.3. Knihovna Kryštofa Haranta. Seminář o stylu a oblékání – setkání se stylistkou Danou Beranovou. Začátek v 16:00 hod. Vstupné 50,- Kč.

Čtvrtek 12.3.  Knihovna Kryštofa Haranta. Speciální dílnička na přání. Šití sukní od 13:00 hod. – pouze pro přihlášené zájemce. Cena: 50,- Kč. za materiál na jednu sukni. Přihlášky na tel. č. 493 799 015 nebo v osobně v knihovně.

Pravidelně také sledujte na  www.podkrkonosi.eu  zprávy o aktuálním dění z Podkrkonoší, do jehož regionu také patří i obec Pecka.  Sdružení Podzvičinsko, které spravuje CR v Podkrkonoší, sdružuje 38 obcí, měst, městysů a 3 právní subjekty.

(red)

Jarní prázdniny jsou sportovní, kulturní, tvůrčí i poznávací

spolecna JIČÍNSKO – O jarních prázdninách, které dnes začaly na Jičínsku, se školáci mohou vydat například na zimní stadion v Jičíně. Vyzkoušet si  bruslařské dovednosti je jim dopřáno od úterý do pátku ( 10 – 13. února)  od 9 do 11 a od 12 do 14 hodin. O víkendu se zde bruslí v sobotu od 13 do 15 a od 19.30 do 21.00 hodin,  v neděli od 13 do 15 hodin. K návštěvě zve také jičínské aquacentrum, a to každý den od 10 do 21 hodin. Od 9 do 12. února se v Domě dětí a mládeže v Žižkově ulici  v Hořicích koná příměstský tábor. Na jarní prázdniny pamatovali i v novopacké Stonožce:

Jarní prázdniny v Domě dětí a mládeže Stonožka v Nové Pace stonozka logo

  • Pondělí 9.2. Výtvarné dílničky a hraní s Álou
  • Úterý 10.2. TONGO Hradec Králové
  • Středa 11.2. Extrémní golf a discgolf
  • Čtvrtek 12.2. Výprava do přírody s opékáním
  • Pátek 13.2. Výtvarné dílničky se Sváťou

Jarní prázdniny s K-klubem

detail devce Jičínský K-klub  připravil program od  9. do 15. února. Pro všední dny nabízí sérii výletů pro děti ze základních škol od prvních do devátých tříd.  Například v úterý 10.  února navštíví  iQLandii v Liberci, kde jim originální exponáty přiblíží svět vědy a techniky, ve středu 11. února je čeká bowling v Sedmihorkách a o den později návštěva Národního technického muzea v Praze. Pátek 13. února bude věnován výrobě masopustních masek a návštěvě zákulisí loutkového divadla Srdíčko. Podrobnosti získají zájemci v kanceláři K-klubu na Valdštejnově náměstí nebo na webových stránkách www.kackojicin.cz .

„Neseďte děti o prázdninách doma!“ To je tradiční bělohradská výzva

Program pro jarní prázdniny poslalo i Městské kulturní středisko v Lázních Bělohradě:

VESELÁ POUŤ hosté JŮ a HELE  v  kulturním sále  lázní  80,- Kč,  Úterý 10. února od 10.00 hodin.  Představení loutkového divadla LOUDADLO _____________________________________________________________________________________

TURNAJ VE FLORBALE:  hala SOU Lázně Bělohrad,  středa 11. února  od 9.00 hodin. Pouze pro předem přihlášená družstva u pana učitele Menčíka v Základní škole Turnaj je určen pro družstva. Hrát se bude v počtu hráčů 5+1 (5 hráčů v poli + brankář). Potřebné věci: obuv do haly, vlastní florbalku, brankáři musí mít helmu (možno zapůjčit na místě). ___________________________________________________________________________________________________ VÝTVARNÁ DÍLNA ZŠ Lázně Bělohrad, čtvrtek 12. 2.  od 9.30 hodin. Přezůvky s sebou! _____________________________________________________________________________________

JAK ŠEL KOZLÍK DO SVĚTA kulturní sál lázní 40,- Kč,  pátek 13. února od 10.00 hodin Představení loutkového divadla Kozlík _____________________________________________________________________________________

POLOVIČNÍ VSTUPNÉ DO BAZÉNU Děti mají tento týden vstupné do bazénu za 50% což je 25,- Kč/hod. Pro všechny návštěvníky platí otevírací doba pro veřejnost a provozní řád bazénu!

(red)

Hledá se táta jako nejlepší čtenář roku

tatove_ctou PRAHA –   Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP) a Liga otevřených mužů zahájily v lednu společnou kampaň na podporu čtení „Tátové čtou dětem.“ Uskutečňuje se v knihovnách po celé České republice a na sociálních sítích. „Chceme povzbudit otce, aby byli ve čtení dětem aktivnější, mohou tak pozitivně ovlivnit rodinné vztahy, ale i čtenářské návyky a školní výsledky svých potomků“, říká PhDr. Martin Jára, psycholog a ředitel Ligy otevřených mužů. Výzkumy navíc  ukazují jasnou souvislost mezi čtením dětem a pokroky ve škole. Podle průzkumu Národní knihovny, kterou uskutečnila  výzkumná agentura Mediaresearch v roce 2014, všeobecně většina rodičů považuje čtení za jeden z klíčových faktorů vzdělání svých dětí. Ovšem dětem čtou především matky. Denně čte dětem (1. – 3. třída ZŠ) kolem 22 % matek a pouze 9 % otců. Průměrná doba společného čtení rodičů s dětmi je zhruba 25 minut.

Celý příspěvek