Královéhradecká kraj / Jičínsko-Oblastní nemocnice Náchod, Trutnov a Jičín připravují samostatná lůžková oddělení pro záchyt pacientů s respiračními potížemi, kteří mají podezření na nákazu koronavirem. Součástí těchto oddělení budou speciální ambulance, v nichž bude pracovat personál vyškolený pro provádění stěrů pro vyšetření na Covid-19. Mikrobiologická laboratoř v trutnovské nemocnici se zároveň připravuje na provádění testů na toto onemocnění. „Ačkoliv se nemocní v našem kraji počítají stále na jednotky, připravujeme se na situaci, že epidemie nabere větších rozměrů. V takovém případě budou krajské nemocnice připraveny postarat se o pacienty s onemocněním COVID-19, kteří budou potřebovat hospitalizaci,“ vysvětluje naplánovaný postup Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví. Jako první spustila improvizované infekční oddělení Oblastní nemocnice Jičín v přízemí pavilonu chirurgie v prostorách gastroambulancí. Nové oddělení s 19 lůžky má samostatný vchod z Bolzanovy ulice. Nemocnice už má připravené i týmy lékařů a zdravotníků, kteří se tu budou střídat ve směnném provozu. Dále je vyškoleno šest odběrových sester, které by měly provádět stěry pro vyšetření na Covid 19. Stále však přetrvává akutní nedostatek ochranných pomůcek, zejména respirátorů. „Jsme připraveni, využiti budeme v případě, že bude mít Fakultní nemocnice Hradec Králové nedostatečnou kapacitu pro příjem těchto pacientů,“ vysvětlil ředitel nemocnice Tomáš Sláma.
Čtenáři, máte svátek! Vyberte si z programu na Jičínsku
JIČÍNSKO – V knihovnách Jičínska pokračuje program k Březnu – měsíci čtenářů. Stálí čtenáři i náhodní návštěvníci mohou vybírat z besed, přednášek, soutěží i tvořivých dílen. Celý, pro knihovny sváteční měsíc zakončí Noc s Andersenem, kdy děti přespí mezi knihami. Letošním motem krajské kampaně Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové je „Z našeho kraje na světové nebe…“….Součástí je mj. čtenářská výzva, jejíž témata jsou spojena s autory a osobnostmi z Jičína nebo Jičínska, chystá se tradiční vyhlášení Čtenáře roku, letos to bude nejlepší čtenář–učitel/ka.
Půl milionu korun z Tříkrálové sbírky z Jičínska podpoří i služby pro rodiny s dětmi
JIČÍNSKO – Výtěžek z Tříkrálové sbírky z Jičínska je sečtený, obsah ze zapečetěných pokladniček jičínské Charity se letos poprvé přehoupl přes hranici půl milionu korun ! Koledníci o dvou lednových víkendech obcházeli dvěma desítkami měst a obcí v regionu. Nejštědřejší byli lidé v Nové Pace: místní přispěli 143 tisíci korun. Podle pořadatelů, kteří byli z výsledku sbírky nadšení a dárcům děkují, se letos nedostávalo koledníků hlavně přímo v Jičíně. Příští rok proto chtějí situaci zlepšit a o pomoc požádat skauty. Většina peněz z výtěžku pomůže přímo na Jičínsku. Konkrétně podpoří služby pro rodiny s dětmi, dobrovolnickou práci, Nízkoprahové kluby pro děti a mladistvé a nákup auta pro sociální pracovníky, kteří tak budou moci zajíždět i k rodinám v okolí Lomnice nad Popelkou.
(red)
Do nového roku bez Nových novin. Končí po 22 letech
JIČÍNSKO – Titulek před vstupem do roku 2020 nepřináší dobrou zprávu. Schovat ho do Černé schránky se ale nesluší: Nové noviny si za více než dvě desítky let zasloužily oprávněnou pozornost čtenářů a spíš více než méně se držely svého původního poslání z prosince roku 1997, kdy redakce začala pracovat. A to se zase tak často v našich ( i jiných) zeměpisných šířkách neděje. Takhle tehdejší redaktoři oslovili budoucí odběratele tiskoviny v nultém čísle:
Vážení čtenáři, do rukou se vám právě dostalo nulté číslo měsíčníku Nové Noviny. Záměrem našeho redakčního kolektivu zpravodajů a dopisovatelů je zprostředkovaně přinášet zprávy, informace a zajímavosti, týkající se především města Jičína a jeho občanů. Navzájem si však připusťme i zpravodajské aktivity z ostatních měst a obcí okresu. Nové noviny nevyužívají státních finančních prostředků, ani dotací politických stran. Tento fakt by nám měl umožnit objektivní a nezávislý pohled jak na instituce řízené státem, tak na radnice obcí a měst, jejichž činnost řídí námi volení poslanci. Stejně tak budeme pohlížet na podnikatelské aktivity soukromých společností, činnost spolků a organizací. Výjimky by měly tvořit pouze články placené inzerce (PI). S obsahem těchto materiálů se nemusíme vždy názorově ztotožnit a o jejich uveřejnění rozhodne redakční rada.
Na osmi stranách měsíčníku chceme přinášet zprávy o důležitých událostech ve městě, publicistiku, policejní zpravodajství, informace z kultury, sportu a pozvánky na společenské akce. Prostor dostanou i zajímavé pohledy do historie města. V dalších rubrikách vás budeme seznamovat se vším co se sluší pochválit, ale také s problémy a negativními jevy, na které poukazujete nebo poukazovat budete.
Je 29. prosince 2019, listujeme úplně posledním číslem Nových novin a na čtvrté straně vpravo dole čteme:
Vážení čtenáři týdeníku Nové noviny, děkujeme Vám za přízeň v uplynulých letech, kdy jsme Vám pravidelně přinášeli aktuální zpravodajství z regionu. Nyní se 22letá historie našeho listu uzavírá. Nové noviny k 31. prosinci končí. Přejeme Vám krásné vánoční svátky a vše nejlepší do roku 2020. Redakce Nových novin.
A co se psalo v nultém čísle Nových novin v prosinci roku 1997, to z nostalgie, i z piety připojujeme:
Via apis – Zastavení první s Ivo Chocholáčem
Lázně Bělohrad – Via apis – Zastavení první… se uskuteční v úterý 10. prosince od 18 hodin v bělohradské městské knihovně. Pokud půjdete kolem, můžete se stavit…zastavit… Další zastavení v jiném místě, v jiném čase, s někým nebo s něčím, kdesi jinde v krajině bude snad následovat. Vždy bude oznámeno stejnou verzí pozvánky. “ Zastavení se nemusí ale také vůbec uskutečnit, pokud k tomu nebudou příhodné podmínky. Vždyť počasí je o čase… Nebo naopak, může se uskutečnit a vy tam nebudete,“ dodává k pozvánce na cestu Ivo Chocholáč.
(red)
Všechny vodní bytosti už plavou do Chotče
CHOTEČ / Jičínsko – Zahrádkářský a sportovní spolek Choteč připravil už 24. ročník festivalu Kočí v Chotči, letos s podtitulem „okounění“, Ve dnech 9. a 10. srpna se divákům představí dvě desítky divadel, hudebních vystoupení a scénografických počinů. Pro festival zároveň vzniká unikátní mezinárodní představení, které se odehraje na místě zaniklého rybníka Oborník. „Už několik let se snažíme propojovat hudbu, divadlo a život na vesnici. Letošní téma vody vychází z toho, co se v Chotči aktuálně řeší a to jsou vysychající studny a krajina, Je to důležitý problém, proto jsme se vedle festivalu rozhodli uspořádat i sérii přednášek a povídání o vodě,“ přibližuje za pořadatele Daniela Grohová. Ekologické přednášky se už uskutečnily od 6. do 8. srpna, teď je na řadě samotný víkendový festival, který už pracuje s tématem vody spíš v poetické a dramaturgické rovině. Z programu vybírejte tady (ale pro nejlepší „okounění“ buďte u toho po oba dny):
Dvorské safari bezpečně přepravilo nosorožce do Rwandy
Dvůr Králové nad Labem / Rwanda – Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Dva samci a tři samice, z nichž tři pocházejí přímo ze dvorského safari parku, byli krátce po příjezdu do Akagery postupně vypuštěni z přepravních beden do tzv. bom, menších ohrad oplocených dřevěnými kůly. Pětice nosorožců by měla podpořit zejména genetickou pestrost tamní populace.
Motocyklové závody v Hořicích o víkendu omezí provoz
HOŘICKO – Už o tomto víkendu 18. a 19. 5. vždy od 7:00 do 20:00 hodin budou úplně uzavřené silnic II. tř. č. 300, II. tř. č. 501 a III. tř. č. 3003 na okruhu 300 zatáček G. Havla v Hořicích (úsek Hořice – Dachova – tzv. Dachovská spojka – Hořice). V uvedených termínech se na okruhu bude konat 57. ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla. Objízdná trasa za uzavřené úseky silnic ve směru od Hradce Králové bude vedena ze silnice II/300 v Hořicích po silnici III/32520 (ul. Žižkova, Daliborka, Erbenova) a po silnici III/3001 přes Jeníkov do Miletína a dále po silnici II/284 přes Tetín do Lázní Bělohradu.
V opačném směru z Miletína do Hořic je objížďka vedena po stejné trase až po ul. Daliborka a dál horní částí Žižkovy ul. (místní komunikace) a ul. Barákovou (silnice III/32510) do ul. Husovy v Hořicích (silnice II/300). Objízdná trasa pro nákladní dopravu povede obousměrně horní částí Žižkovy ul. (místní komunikace) a ul. Barákovou (silnice III/32510) do ul. Husovy v Hořicích (silnice II/300).
Řidiči po objízdná trasa z Lukavce pojedou obousměrně po silnici III/3004 přes Dobeš, Červenou Třemešnou, po silnici II/300 do Miletína a po silnici III/3001 přes Jeníkov do Hořic. Ve směru od Jičína povede veškerá doprava od křižovatky Libonice po silnici I/35 (obchvat Hořic) a dál pak obousměrně po silnici II/300 trasou shodnou jako ze směru od Hradce Králové.
Délka uzavírky a objížděk:
Druhé mládě hrabáče ve dvorském safari parku je na světě!
Dvůr Králové nad Labem – Ve dvorském safari parku se ke konci dubna narodilo mládě hrabáče kapského. Rodiči se stal stejný pár jako před dvěma lety: samice Skyla a samec Eka. Navzdory nižší porodní váze je nový přírůstek v pořádku. „Mládě se narodilo s hmotností necelého kilogramu a půl. Ze zkušeností z jiných zahrad víme, že je tato váha hraniční, proto jsme si nebyli jisti, jak se to s mládětem vyvine. Po třech týdnech to ale vypadá, že je všechno na dobré cestě a mládě řádně přibírá,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
Do Safari Parku Dvůr Králové se vrátili servalové
Safari Parku Dvůr Králové / – Africké šelmy připomínající velké štíhlé kočky se srstí geparda se po dvouleté přestávce vrátily do safari parku. První zástupci servalů do zahrady přišli už v roce 1997. Jednalo se o pár Batula a Hýtu, jež uhynuli na přelomu roku 2016 a 2017. Nyní však mají návštěvnicí možnost vidět v expozici Pavilonu šelem novou roční samici, ke které během pár měsíců přibude samec. Samice Roxana z francouzského Parc Zoo du Reynou dorazila do Dvora Králové na konci roku 2018. „Několik dalších týdnů strávilo zvíře na karanténě, než jsme jej přemístili do výběhu v návštěvnické části. Samice působí velmi zvědavě a nebojácně, s prostředím nové expozice se rychle sžila, a tak ji návštěvníci nemají během dne problém zahlédnout,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
