Geopark Český ráj obhájil značku UNESCO

20140907_075732 ČESKÝ RÁJ –   Komise Globálních geoparků UNESCO jednomyslně rozhodla udělit Geoparku Český ráj tzv. „zelenou kartu“ a geopark se tak může po další čtyři roky prezentovat titulem: Globální geopark UNESCO. 

Komise vyslaná sekretariátem Globálních geoparků UNESCO  kontrolovala  a hodnotila  plnění kritérií pro členství  v říjnu 2021, kdy Český ráj navštívila a hodnotila komise vyslaná sekretariátem Globálních geoparků UNESCO.

Obhájení značky  se  uskutečňuje každé čtyři roky a komise uděluje zelenou, žlutou a červenou kartu. Při udělení žluté karty má geopark dva roky na nápravu nedostatků v plnění podmínek pro členství v síti Globálních geoparků UNESCO a červená karta znamená nevratný krok, kterým je vyloučení ze sítě.

Geopark obdržel od komise Globálních geoparků UNESCO i několik doporučení pro zlepšení práce:  například zajistit,  aby tým geoparku a rozpočet měly odpovídající zdroje a aby bylo zajištěno udržitelné řízení území, což je v současné době pro neziskovou organizaci nelehký úkol.

Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který pro své výjimečné geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty byl v roce 2015 zařazen do tohoto prestižního seznamu.

V současnosti se ve 44 zemích světa nachází celkem 169 geoparků UNESCO.

 

Geopark UNESCO Český ráj o rozloze 833 km2 spravuje nezisková společnost Geopark Český ráj, o.p.s., která získává finanční prostředky na činnost z dotací od tří krajů na jejichž území se rozkládá: Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského a od měst Turnov, Nová Paka a Jičín.

Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj, o.p.s.

Ilustrační foto:  jakal  2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *