ČESKÝ RÁJ – Komise Globálních geoparků UNESCO jednomyslně rozhodla udělit Geoparku Český ráj tzv. „zelenou kartu“ a geopark se tak může po další čtyři roky prezentovat titulem: Globální geopark UNESCO.
Komise vyslaná sekretariátem Globálních geoparků UNESCO kontrolovala a hodnotila plnění kritérií pro členství v říjnu 2021, kdy Český ráj navštívila a hodnotila komise vyslaná sekretariátem Globálních geoparků UNESCO.
Obhájení značky se uskutečňuje každé čtyři roky a komise uděluje zelenou, žlutou a červenou kartu. Při udělení žluté karty má geopark dva roky na nápravu nedostatků v plnění podmínek pro členství v síti Globálních geoparků UNESCO a červená karta znamená nevratný krok, kterým je vyloučení ze sítě.
Geopark obdržel od komise Globálních geoparků UNESCO i několik doporučení pro zlepšení práce: například zajistit, aby tým geoparku a rozpočet měly odpovídající zdroje a aby bylo zajištěno udržitelné řízení území, což je v současné době pro neziskovou organizaci nelehký úkol.
Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který pro své výjimečné geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty byl v roce 2015 zařazen do tohoto prestižního seznamu.
V současnosti se ve 44 zemích světa nachází celkem 169 geoparků UNESCO.
Geopark UNESCO Český ráj o rozloze 833 km2 spravuje nezisková společnost Geopark Český ráj, o.p.s., která získává finanční prostředky na činnost z dotací od tří krajů na jejichž území se rozkládá: Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského a od měst Turnov, Nová Paka a Jičín.
Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj, o.p.s.
Ilustrační foto: jakal 2014