Návštěvnost v Českém ráji i vloni ovlivnila pandemie

u-pel ČESKÝ  RÁJ – I  loňskou návštěvnosti památek, turistických cílů a akcí výrazně ovlivnila epidemická situace a  s ní související vládní opatření v podobě uzavření památek nebo omezení počtu účastníků akcí. Přesto je návštěvnost řady míst úctyhodná. Monitoring návštěvnosti opět zpracovalo Sdružení Český  ráj.  „Podklady pro souhrnnou zprávu za celý region získává Sdružení ve spolupráci s informačními centry v regionu, která  nám  získané údaje  předávají.  Všem za to patří velké pohledy-z-byvalen-hr-vyhlidky poděkování,“ říká Jitka Kořínková ze Sdružení Český ráj.  Monitoring návštěvnosti byl zjišťován na šedesáti turistických atraktivitách, které v roce 2021 navštívilo 1,1 milionu turistů, což je ve srovnání s rokem 2020 pokles zhruba o 100 tisíc. K nejvyhledávanějším cílům, kde se počet turistů pohyboval kolem 100 tisíc, patří Prachovské skály (130 472 osob), Staré Hrady (114 000 osob), zřícenina hradu Trosky (96 983 osob) a Zámecký resort Dětenice (95 238 osob).

Následují ŠKODA Muzeum (76 218 osob), Zámek Sychrov (58 886 osob), Hrad Valdštejn (51 532 osob), hrad Kost (42 359 osob), Bozkovské dolomitové jeskyně a zámky Hrubá Skála a Humprecht.  Služeb informačních center v Českém ráji v roce 2021 využilo téměř 245 tisíc návštěvníků.

Mezi nejvyhledávanější „íčka“ patří MIC Jičín s 67 tisíci návštěvníky, následuje Autocamp Sedmihorky (téměř 33 tisíc návštěvníků) a Turnov (téměř 32 tisíc návštěvníků).

I přes nepříznivé podmínky zaznamenala některá infocentra nárůst v počtu návštěvníků oproti loňskému roku, konkrétně IC a městské muzeum Nová Paka a TIC Zvířetice zhruba o 30 %, Hotel & zámek Svijany dokonce o více než 90 %.

Od roku 2018 monitoruje Sdružení Český ráj také návštěvnost akcí, bazénů a koupališť. V loňském roce se ale řada v minulosti zavedených a vyhledávaných akcí nekonala.

Nejvíce navštívenými akcemi v regionu byl Jičínský Food Festival (zhruba 5 500 osob) a Jičín – město pohádky (4 500 platících návštěvníků). Bazény a koupaliště v Českém ráji zaznamenaly v loňském roce více než 260 tisíc návštěvníků. Oproti roku 2020 došlo k poklesu – v tomto případě především kvůli méně příznivému počasí pro koupání.

Sdružení Český ráj (SČR) je zájmovým sdružením právnických osob. Jeho cílem je přispívat k rozvoji oblasti Český ráj při zachování přírodních a kulturních hodnot. V současné době má sdružení 61 členů a spojuje města a obce regionu a další právní subjekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *