Největší sportovní akce v dějinách Jičína. Mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech

titulka Jičín / Mostek / Nová Paka  – Už příští rok v srpnu se bude v Jičíně konat dosud největší sportovní akce v historii – Mistrovství světa v MTBO, neboli orientačních závodech na horských kolech. Celá akce se připravuje už druhým rokem za výrazné podpory města, které bude hostit závodníky z více než 25 zemí světa. Favority na mistrovské tituly budou ale hlavně evropští bikeři a mezi nimi i čeští reprezentanti. Ti si z právě proběhlého šampionátu ve Švédském Falunu přivezli celkem třináct medailí!

“Mistrovství světa v MTBO se bude konat v České republice potřetí v historii tohoto sportu. Jedná se o poměrně mladý sport, jeho začátky se datují někam k roku 1990,“ vysvětluje na začátek rozhovoru ředitel organizačního výboru celého mistrovství Pavel Musil. “MTBO je sice malý, ale ekologický a dlouhodobě udržitelný sport, který spojuje generace a může ho dělat celá rodina, “ dodává.

Samotného mistrovství se budou účastnit ti nejlepší závodníci, kteří to na horském kole sakra umí, organizátoři ale připravují i dva doprovodné závody pro veřejnost, aby si MTBO mohl každý vyzkoušet.

Kde se bude celé mistrovství odehrávat a na jaké závody se můžeme těšit?

Středobodem závodů bude Jičín. Celé mistrovství se ale skládá z pěti závodů, které se budou konat v okolí – nejkratší a atraktivní disciplína sprint bude mít cíl na Valdštejnově náměstí v Jičíně, střední a dlouhá trať bude v okolí Mostku u Dvora Králové, závod s hromadným startem bude mít start a cíl v Jabkenicích a závod štafet proběhne v Nové Pace.

Který se závodů považujete za divácky nejvíc atraktivní?

Bezpochyby hned ten první, závod ve sprintu, kde cíl je plánovaný na náměstí v Jičíně. V jednání je přímý přenos ČT 4 Sport a pevně věřím, že si jičíňáci najdou na náměstí cestu a přijdou podpořit naše reprezentanty. Pro fanoušky bude připraven bohatý program s velkoplošnou obrazovkou a skvělým komentářem. Chystáme i vyžití pro děti. Diváci se pak mohou stát závodníky a ve veřejném závodě si zajet na mistrovských tratích. A těším se i na poslední závod štafet s centrem v Nové Pace, kde opět očekáváme podporu diváků, protože jak obyvatelé Jičína, tak i Nové Paky jsou velcí fanoušci sportovních událostí.

Akce takového rozsahu se neobejdou bez podpory partnerů, platí to i pro MS v MTBO?

Upřímně musím říci, že bez podpory krajů a měst bychom nebyli schopni tak velkou akci realizovat. Rád bych proto poděkoval Královehradeckému kraji, městu Nová Paka a také městu Jičín. Bez jejich podpory by to bylo složité a velmi si jich jako partnerů vážíme. Zároveň město Nová Paka a Jičín poskytnou své zázemí pro organizaci závodů a za to jim patří vřelé díky! Jsme ale pyšní i na naše partnery z privátní sféry, kteří to s udržitelností a ekologií myslí stejně vážně jako my a patří ve svém oboru k nejlepším. Patří mezi ně globální poradenská společnost Ernst&Young, pivovar Bernard, společnosti Kitl a R2 a také jičínská spediční firma Greenlog. Nemohu také opomenout Lesy ČR, bez jejichž souhlasu bychom si v lesích nezazávodili. Jednáme i s dalšími partnery z našeho regionu a stále nám chybí hlavní partner.

(ven)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *