Poesiomat s Rumcajsem, Metráčkem, Váchalem i Geisslovou

titulka JIČÍN  –  Jičín má svůj první Poesiomat.  Jeho poetické našeptávání mohli  zájemci poprvé  slyšet v pátek 17. června při uvedení ve veřejném prostoru u jičínských městských hradeb pod Valdickou bránou v Jičíně. Atrakce pro místní i návštěvníky spojuje podivnou rouru s uměním a probouzí tak v lidech zvědavost a touhu poslechnout si básně, regionální texty i místní nápěv.

imgp9641 Region Českého ráje je bohatý na lidovou mytologii a svou tvorbu s Jičínem spojilo hodně  významných umělců české historie. Příběh Jičína jako města pohádkového a kulturního teď  vypráví i první jičínský Poesiomat, který  nedaleko Valdické brány zpřístupnili  zástupci města a Nadačního fondu Jičín – město pohádky s autorem Poesiomatu Ondřejem Kobzou, který se pro tuto chvíli stal Rumcajsem.

imgp9652 Poesiomat je kovovou mluvící rourou, která po zatočení klikou začne recitovat, vyprávět, zpívat, hrát nebo  štěbetat jako pták.  Autorem Poesiomatu je Ondřej Kobza, pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici.  “Poesiomaty dnes už nejsou jen pouhými automaty na poezii. Snažíme se vytvořit hravou, mluvící pamětní desku místa, kde si své najdou všichni – od dětí až po dospělé, od znalců poezie po milovníky přírody,” vysvětlil Kobza.

Pohádky, pověsti, příroda

imgp9630 Jičín je podle něj pro umístění Poesiomatu ideálním místem – město s bohatou historií, obklopené nádhernou přírodou a obdařené kouzelnou aurou Čtvrtkových pohádek. “Proto jsme měli velkou radost, když jsme se díky spolupráci Nadačního fondu Jičín – město pohádky a za podpory města Jičín mohli vrhnout do práce,” dodal Kobza.

“Poesiomat je velmi zajímavá atrakce, která snoubí na první pohled podivnou rouru s uměním a probouzí tak v lidech zvědavost a touhu poslechnout si básně,” popsal místostarosta města Jičín Petr Hamáček.

“Nápad na Poesiomat v Jičíně se nám i městu od začátku líbil.  Věříme, že se  zajímavý a hravý prvek v prostoru  rychle stane oblíbeným lákadlem pro obyvatele i návštěvníky Jičína,” řekl Jan Košíček, předseda správní rady Nadačního fondu Jičín – město pohádky. “Zároveň je to pro nás skvělý prostředek, jak představit město pohádky lidem po celý rok,” dodal.

Jičín vedle Paříže či New Yorku

Jičín se pořízením Poesiomatu zařadil vedle řady českých, evropských i světových měst. Mluvící kovová roura rozehrává veřejný prostor v Praze, Brně, Hradci Králové, ale i Dublinu, Paříži, New Yorku či filipínské Manile.

Na tvorbě dramaturgie jičínského Poesiomatu se významným způsobem podílel jičínský rodák, spisovatel a kulturolog Pavel Hájek. Hlas Poesiomatu propůjčili mj. známí herci Marek Taclík a jičínská rodačka Jana Plodková, ale také Bára Hrzánová  nebo Jáchym Topol.

(mš a red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *