V Turnově a Dětenicích budou mít novou jedlou zahradu

lidl_pr_0026_zdrava_skola_010_vyhlaseni_vitezu_fb_1200x1200px_v05-003 Turnov, Dětenice  –  MŠ 28. října v Turnově a ZŠ a MŠ Dětenice vyhrály grant na novou školní  jedlou zahradu. Grantovou výzvu zahájila společnost Lidl ve spolupráci s programem Skutečně zdravá škola, a to s úmyslem pomáhat vytvářet kulturu zdravého a udržitelného stravování ve školách a podpořit šest škol a školek, každá z nich získá  sto tisíc korun na výstavbu jedlých zahrad a na metodickou pomoc při jejím budování.   Do grantové výzvy se zapojilo 21 škol.

Cílem projektu MŠ 28. října v Turnově bylo vybudování jedlé zahrady, která by se zároveň stala i komunitním sadem pro širší veřejnost. Součástí bude výsadba rostlin, keřů a stromů, které dětem umožní zahradničit a dočkat se vlastní úrody.  Nedaleko této mateřské školy byla už dřív vybudována prostorná přírodní zahrada s herními prvky, mlatovými cestami a velkými travními plochami. Slouží k  výuce environmentální výchovy, k učení venku a prožitkovému učení.  Také se tu konají sezónní slavnosti, dílny,  farmářské trhy a další událostí pořádané nejen rodiči a prarodiči, ale i ve spolupráci s veřejností.  Velký otevřený prostor poskytuje klidné zázemí i pro větší množství návštěvníků. Nová jedlá zahrada tak tento prostor doplní.

 

Vítězné projekty se zaměřují na různé aspekty jedlých zahrad a využití venkovních prostor. Některé ZŠ a MŠ využijí  peníze k založení nebo rozšíření ovocných a bylinkových zahrad, vybudování venkovních interaktivních učeben nebo  na instalaci inovativního zavlažování. Cílem jednoho  z nich  je  například zaměření na mezigenerační aspekt: do péče o školní zahradu chce zapojit děti ze základní školy, ale i seniory z místního domova pro seniory.

(mj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *