„Krmítko“ plné Dobrých zpráv od vás

Mrkáčkův film „Jedinečný Český ráj“

plakat-2_0 LOMNICE NAD  POPELKOU  / Český  ráj   –   Celovečerní film přírodovědce, fotografa i spisovatele Zdeňka Mrkáčka navazuje na jeho předchozí mnohaletou práci v popularizaci přírody a krajiny Českého ráje. Dokument je výsledkem jeho téměř celoživotního studia přírody regionu. Po zkušenostech s kratšími snímky se v tomto případě ujal role scénáristy, kameramana i režiséra. Autor představuje Český ráj ve zcela novém světle. Dokládá, proč je region jedním z pokladů přírodního a kulturního dědictví naší vlasti a proč je tak vyhledávaný. Po úvodním seznámení s krajem včetně jeho památek i osobností zaměřuje pozornost diváka hlavně na neživou a živou přírodu v podobě polodrahokamů, skalních tvarů a obyvatel skalních měst, sopek, luk, vody i lesů. A díky unikátním záběrům umožňuje nahlédnout do soukromí vybraných druhů živočichů a rostlin od motýlů, výra a sokola až po jeřába, mloka, orchideje a orla mořského. Kromě jiného film dokládá přednosti spojení znalce přírody a kameramana v jedné osobě. Hudba k filmu není převzatá, ale originální. Přímo na míru snímku jí zkomponoval veřejnosti už  dobře známý klavírista, skladatel i dirigent Mga. Martin Hybler, střih zajistil Pavel Barták a komentář namluvil Jaroslav Hoření.

Vznik filmu podpořila celá řada partnerů z našeho regionu od města Jičín, Lomnice nad Popelkou, Kulturního a informačního středisko v Lomnici až po obec Kněžnice a další obce.

Koncert Tria Talia v Nové Pace k Týdnu knihoven

TRIO TALIA Nová Paka –   V těchto dnech slavíme Týden knihoven! Naše republika se může pyšnit nejhustší sítí knihoven na světě – a to díky 1. knihovnickému zákonu z roku 1919, který nařizoval všem obcím zřídit místní knihovnu. Protože pocházím z knihovnické rodiny a sama jsem dostala i kvalitní knihovnické vzdělání, jsem velmi ráda, že naše Trio Talia bude součástí letošních oslav. Srdečně vás tímto zvu na koncert Tria Talia, který se koná tuto středu 5. října od 18 hodin v Městské knihovně v Nové Pace. Na programu budou nám blízké skladby raného i vrcholného baroka (C. Monteverdi – J. Downland – J. S. Bach – G. F. Händel), klasicismu (W. A. Mozart), písně A. Dvořáka a B. Martinů a díla současných skladatelů G. Gunsenheimera a E. W. Ferrariho). Vstupné je dobrovolné, koncert bude trvat zhruba jednu hodinu bez přestávky.

Zároveň ještě jeden termín do diáře: v neděli 23. 10. od 17 hodin vystoupíme společně s klavíristkou Monikou Chmelařovou v Podvečeru písní a operních árií v krásném prostředí Galerie Antonína Hudečka v Častolovicích. Srdečně zveme!

(vv)

Týdny pro duševní zdraví. Umění potěší duši i uši

tydny-pro-dus-zdrav JIČÍN –   27. ročník Týdnů pro duševní zdraví  začal  v Pardubickém a Královéhradeckém kraji 12. září a potrvá  do 18. října 2022.  My i další neziskové organizace jsme připravili celou řadu parádních akcí: besedy, výstavy, promítání film, workshopy a další.  Šestý ročník  Týdnů duševního zdraví  v Jičíně bude opět ve znamení hudby jako léku na naše duševní zdraví. Koncert 13. října od 19  hodin v baru Valdštejn v Chelčického ulici tentokrát obohatíme i o výstavu fotografií studentky Anny Benešové, která vloni  zachytila naše klienty v jejich přirozeném prostředí. Cílem je ukázat výsledky naší práce skrze autentické fotografie a příběhy našich klientů. Současně se snažíme o bourání předsudků o lidech s duševní nemocí. Přijďte nasytit oko, ucho a hlavně duši. Výstava fotografií potrvá do 13. listopadu  letošního roku.

Kontakt: Péče o duševní zdraví / www.pdz.cz

Mgr. et  Mgr. Anna Bočková

Ptačí slavnost aneb sova pro poustevníka

sova JIČÍN – Poslední akcí  zkušební  sezóny  v jezuitské koleji v Jičíně  bude Ptačí slavnost aneb sova pro poustevníka, která  se uskuteční v sobotu 1. října od 13 do 17 hodin.  Ponese se  v komorním duchu sousedského setkání, kde bychom se s Vámi rádi pobavili nad další budoucností jezuitské koleje. Je to také  poslední  příležitost vidět dvě výstavy v koleji:  Ptáci a lidé (neuvěřitelné příběhy) v galerii Sol, kterou pro Vás připravily Anna Reisigová a Valentýna Šatrová  a  výstavu  Magda v prostorách Balbinea, postavy na papíře a keramice od autorky Magdaleny Fejfarové ve spolupráci s MgA. Radkou Mizerovou.

Dík patří městu Jičínu, které tuto akci podpořilo kulturním grantem.

Pokud chcete provoz jezuitské koleje ještě víc podpořit, můžete využít n sbírky na Donio.cz a vybrat si z odměn, které jsme pro Vás připravili. Za podporu děkujeme!

Závěrem připomínám novou výstavu ve Vitríně 252, která představuje ilustrátorskou tvorbu Jakuba Bachoríka. Výstava potrvá do konce roku 2022. K vidění ve vitrínách v ulicích Tyršova 252, Husova 110, Pod Koštofránkem 10 a Korunovační kašně na Valdštejnové náměstí.

Za spolek Balbineum  – Alžběta Vitvarová

Sváteční odpočinkový program v Balbineu v jezuitské koleji

balb JIČÍN  –   V jezuitské koleji v Jičíně se v den státního  svátku 28.  září uskuteční Svátek odpočinku, celodenní  odpočinkový  program. Čeká na Vás keramická dílna Balbinea, tradiční japonský čajový obřadkvětinová dílna se Statkem Ledkov, křehká vernisáž Magdaleny Fejfarové, prozkoumání hlasů  s  Ladislavou Dlouhou a odpolední  zaposlouchání se  do hudby a zvuku – od staré barokní hudby, přes tradiční hru na chomus, i naslouchání jičínské krajině. Všechno, co dovolí zpomalit a zastavit se,  společně se setkat a užít si volný den.  Víc informací najdete na tomto odkazu:   https://bit.ly/svatek-odpocinku

(red)

Pifferaios a Toni dei signori ke Dni české státnosti

horice-plkt HOŘICE / Jičínsko  –  V Městském muzeu v Hořicích se  27. září,  v předvečer státního svátku Dne české státnosti  uskuteční  od 18.30 hodin Svatováclavský koncert. Účinkovat bude ženský flétnový soubor Pifferaios společně s mužským sborem Toni dei signori pod vedením sbormistryně Ivany Václavů. Soubor pochází z Lázní Bělohradu, byl založený v roce 1996 a za dobu svého trvání koncertoval na mnoha místech naší země.  Jeho repertoár je široký, zahrnuje skladby hrané i zpívané (za doprovodu fléten, kytary, houslí, rytmických nástrojů) od staré muziky po skladby soudobé, těšit se můžete na písně lidové, židovské, spirituály, písničky W+V+J. V programu zazní i chorál Svatý Václave O. A. Tichého.

Účastníci  koncertu  si  zároveň  mohou  ve Štorchově  síni  muzea prohlédnout  výstavu  skvělého  člověka,  regionálního umělce  Oskara Teimera,  uspořádanou  k  jeho  nedožitým  devadesátým narozeninám.

 (red)

Caroline tančí swing s The Swings

Plakát Turnov 30. 9. 2022_04.indd TURNOV / Český  ráj  –   Máte rádi swing? Jestli ano, pak byste určitě neměli propásnout představení, které se chystá na 30. září  v Městském divadle v Turnově. Od 19:00 tam vystoupí mladá zpěvačka, která se jinak věnuje hlavně opeře, Karolína Cingrošová společně s The Swings. Umělkyni, kterou publikum i na Turnovsku dobře zná z jejích koncertů jak v tomto městě a na nedalekém Sychrově, tak v Českém ráji vůbec, jsme položili několik otázek.

Co mohou posluchači čekat?

Skutečnou show, a to stejně jako v loňském roce. Stejný program jsme totiž na našem festivalu uvedli už vloni, měl opravdu veliký úspěch a lidé se po něm hodně ptali. Proto jsme si řekli, že ho zopakujeme i letos a zvolili jsme pro něj krásný prostor Městského divadla v Turnově. Zazní v něm opět písně George Gershwina, Jaroslava Ježka, ale také známé Ráda zpívám hot, Jsem dívka k rytmu zrozená a další úžasné evergreeny. K tomu je celý koncert zasazen do příběhu, který jsme vymysleli a inspirovali jsme se v něm například filmem Někdo to rád horké a jinými filmy stříbrného plátna. Mladá dívka, Američanka, přijíždí do Evropy, v tomto případě do Turnova, seznamuje se zde se skupinou hudebníků a svěřuje se jim, že přijela do Čech hledat svého nepoznaného otce. Příběh končí samozřejmě „po americku“, tedy happyendem, a k tomu je ještě velice vtipná zápletka, ale tu nebudu prozrazovat.

Celý příspěvek

Do kraje dravé horské řeky až tuto sobotu

do-kraje-dr-reky Vážení a milí přátelé přírody,   vzhledem k nemoci organizátorů a extrémně špatné předpovědi se výlet  do kraje dravé horské  řeky přesunul  o  týden, tedy na  tuto  sobotu 24. září. Děkujeme za pochopení  a těšíme se s Vámi na setkání v sobotu v 8:15 na vlakovém nádraží v Jičíně.

 členové a přátelé ZO ČSOP Prachovské skály

Evropský týden mobility a možná proměna dopravy na Valdštejnově náměstí

img_3496 JIČÍN –  Na 16. – 22. září připadá Evropský týden mobility, připojilo se i město Jičín,  jičínská MHD  je v těchto dnech zdarma.  Jde o malý autobus a nápisem „Jičín svým občanům“, který  jezdí ve smyčce  městem. Po Jičíně sice  krouží už řadu let a má své pravidelné pasažéry,  ale mnoho občanů o něm neví. Často ho  využívají  hlavně obyvatelé Nového Města nebo Robous. Jízdní řád je k dispozici na webových stránkách www.mujicin.cz – sekce Doprava, průkazy, evidence obyvatel a matrika – Jízdní řád MHD Jičín.

Město Jičín zve občany i na  22. září,  kdy v 17 hodin začne prezentace dopravních průzkumů v Jičíně a participativní setkání na téma možné proměny dopravy na Valdštejnově náměstí. Setkání se uskuteční v nových učebnách ve Valdštejnském zámku.   Výstupy jsou zajímavé a týkají se prakticky každého obyvatele i návštěvníka města Jičína. Vstup je zdarma.  Podněty v diskusi jsou  vítány.

Občané města se mohou  k  Evropskému týdnu mobility připojit jednak  využitím MHD (zdarma), případně  se zúčastnit iniciativy Pěšky do školy nebo Do práce na kole. Evropský týden mobility je každoroční iniciativa Evropské komise, jejíž tradice sahá k roku 2002. Letošním motivem je „Lepší dostupnost“. Jičín se připojuje už podruhé.

Hromadná doprava v Jičíně má jednu smyčku a nejčastějšími pasažéry jsou školáci a senioři. Od roku 2020 tuto dopravní obslužnost poskytuje firma Fejfar, která tehdy zvítězila ve veřejné zakázce nad předchozím poskytovatelem, jímž byla společnost BusLine.

(jj a red)

Bronz z MČR v crossgolfu do Jičína přivezl Míra Jedlička

titulka Libochovice  /  Jičínsko  –   V  krásné zámecké zahradě Libochovického zámku na břehu řeky Ohře se opět konalo mistrovství České republiky v crossgolfu. Prezentací prošla třicítka hráčů včetně několika nováčků. Z Jičína dorazila sice jen čtveřice hráčů, ale s touhou po příčkách nejvyšších.
Největší travnatá plocha nebyla posekaná, a tak pořádající klub AKCE WC maximálně využil anglický park s obrovskými stromy. Napohled úžasné stromy jsou ale velice zákeřnou překážkou pro golfový míček, i když se s úsměvem říká, že strom je přece z 90% jen vzduch. Ale největší pastí byl příkrý břeh zakončený Ohří. Základní náročná 12ti jamková část oddělila 16 finalistů. Jičíňáci se sice do finále dostali (až na Jitku Raulímovou, která trefila snad všechny větve v parku), ale k radosti z výkonu a pořadí bylo daleko. Mistrovství je výjimečný turnaj a je zvláštní i tím, že se hraje nadstavba na pět jamek, místo obvyklých třech. Nic tedy nebylo ztraceno a bylo 306442518_564696205454618_7293167688578225223_n-1 potřeba ještě urputněji zabojovat a využít každou jamku k posunu. M. Jedličkovi se to podařilo, na poslední jamce využil přesný odpal k úspěšnému dohrání jamky a zapsal 2 a to ho dostalo na druhé místo, ale spolu s dalšími třemi hráči. V dodatečném rozstřelu na stříbro nedosáhl, ale radoval se z bronzu, když za ním skončili dva hráči Dobrušky. S obrovským náskokem pěti  úderů obhájil titul mistra Čr F. Šrámek z Prahy 60(39+21), 2. R. Langr oba AKCE WC 65(46+19), 3. M. Jedlička 65(43+22). Další Jičíňáci: 8. Milan Raulím 71(45+26), 9. Vratislav Jedlička 73(48+25) a J. Raulímová 6. mezi ženami raději zapomene a soustředí se na další turnaj. Družstva překvapivě ovládl KEG Dobruška, když pořadatelé z AKCE WC doplatili na neúčast ženy v týmu a Dobrušce naopak velice pomohlo, že zabodovala nejlepší žena L. Zemanová (13. celkově). Exgolf Jičín skončil na 3. místě.

Celý příspěvek